4
Opublikowany 27 sierpnia 2012 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Czym utwardzić podwórze?

ochr072_1
ochr072_1Co najlepiej wybrać aby utwardzić grząski lub wyrównać nierówny teren naszego podwórka? Mój dzisiejszy wpis przedstawi Wam parę pomysłów jak rozwiązać taki problem.

Jeżeli teren podwórza jest grząski i podmokły warto na początek wykonać drenaż (najlepiej około 40-50 cm pod powierzchnią). W następnej kolejności należy usypać wierzchnią warstwę – do tego celu najlepszy będzie gruz betonowy, żwir bądz też tłuczeń (wiadomo po przywiezieniu i usypaniu nie wygląda zbyt olśniewająco – jest pomieszany z ziemią – jednak już po pierwszym deszczu woda obmyje kamienie i efekt będzie naprawdę wyśmienity – osobiście sam najbardziej polecam to rozwiązanie). Miejsca najbardziej podatne na wilgoć korytujemy i usypujemy kamienie (od wierzchu najlepiej o drobnej fakturze) – w ten sposób teren będzie świetnie odprowadzał wodę opadową i będzie również przygotowany na wypadek gdybyśmy w przyszłości zdecydowali się ułożyć na naszym podwórku kostkę brukową.

 

kamień

 

Innym sposobem utwardzenia terenu jest zdjęcie warstwy humusu, a następnie wypoziomowanie terenu piaskiem rzecznym (wtedy będziemy mieli pewność że wszystkie spadki zostały wyrównane). Pózniej zbić ramy zewnętrzne z desek, które otoczą plac jaki chcemy utwardzić (deski muszą zostać zablokowane od zewnętrznej strony) – tą czynność możemy wykonywać stopniowo – nie każdy przecież ma tyle desek aby otoczyć cały plac podwórka. Kolejną czynnością będzie rozrobienie betonu (najlepiej jak najbardziej zagęszczonego aby nie był jamisty – nie chłonął wody). Potem należy dylatować płyty (najlepsze będą rozmiary 6×6 metra) – wykorzystać można w tym celu szkło o grubości kilku milimetrów i około 2 cm szerokości. Następnie wylewamy beton i posypujemy go suchym cementem – aby był jak najbardziej zagęszczony. Po wyschnięciu betonu usypujemy około 7 cm warstwę kruszywa (żwir, gruz lub tłuczeń), które to z kolei przykrywamy zdjętą wcześniej warstwą humusu. Ostatnią czynnością jaką wykonamy będzie zasianie trawy.

 

wywrotka kiprowanie ziemi

 

Zródła: Grafika Google;   forum.budujemydom.pl

Playlista “Utwardzenie terenu, układanie kostki brukowej, ścieżki podjazdy

+ Slide
- Slide

 

Zewnętrzna Galeria wpisu w Picassaweb

inspiracje - Kostka brukowa
inspiracje – Kostka brukowaWrz 8, 2012Photos: 10
 

Najpopularniejsze frazy


Jaroslaw Wejda