0
Opublikowany 5 lipca 2016 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Jak dobrać kolor fugi do koloru płytek?

Planując remont łazienki, kuchni, podłogi w przedpokoju lub na tarasie zwykle skupiamy się na doborze płytek ceramicznych. Nie można jednak zapominać o tym, że równie ważnym elementem nowej glazury, wpływającym zarówno na jej jakość, jak i estetykę jest niepozorna fuga. Jaki kolor wybrać, by harmonijnie współgrał z płytkami, a okładzina długi czas cieszyła oko ładnym wyglądem?

Bogata paleta kolorystyczna fug dostępna na rynku pozwala popuścić wodze fantazji i dobrać fugę w kolorze, jaki najbardziej nam odpowiada. Podejmując decyzję warto kierować się efektem końcowym, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli koncepcja zakłada nieco odważniejszą aranżację, ciekawy efekt uzyskamy stosując fugę w kolorze kontrastującym z barwą płytek. W myśl tej zasady, z kontrastującą barwą fugi świetnie będą się prezentować płytki w nasyconych kolorach, jak również utrzymane w klasycznej bieli lub czerni. Jeżeli preferujemy wnętrza spokojniejsze, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych fug i wybór spośród najbardziej popularnych kolorów – beżu i popieli, np. piaskowe płytki warto spoinować fugą nieco jaśniejszą, która nie zaburzy harmonii wystroju wnętrza. Płytki wzorzyste, z fakturą czy kamienne o naturalnej strukturze, najlepiej spoinować fugą w kolorze neutralnym, który  usunie się w cień płytkom pozostawiając pierwszoplanową rolę do odegrania.

jaki kolor fug jak dobrać kolor fugi kolor fugi do płytek jakie fugi do płytek fugowanie płytek

Płytki jednolite natomiast będą się pięknie prezentowały w towarzystwie fugi o zdecydowanej barwie. Na rynku dostępne są również zaprawy do spoinowania z brokatem, dzięki któremu fuga stanowi nie tylko praktyczny element scalający glazurę, ale dekoracyjny akcent, który przyciąga wzrok i podkreśla walory estetyczne okładziny ściennej lub podłogowej. Poza tym, fugi z połyskującym wykończeniem doskonale się sprawdzają w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ odbijając światło optycznie powiększają przestrzeń. Podobny efekt uzyskamy stosując fugi o kilka tonów jaśniejsze lub ciemniejsze od płytek. Taki zabieg również sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne niż w rzeczywistości.

jakie kolory fugi do płytek

Szerokość fugi również ma znaczenie i powinna być proporcjonalna do wielkości płytek ceramicznych. O ile płytki o większym formacie będą dobrze wyglądały zarówno z węższą, jak i szerszą fugą, o tyle w przypadku małych płytek szeroka fuga może sprawiać wrażenie ciężkości. Wyjątek stanowią płytki mozaikowe, które w połączeniu z szerszą fugą są bardziej wyeksponowane i bardzo dobrze się prezentują. Szerszą fugę można również wybrać decydując się na okładzinę z płytek o nieregularnych krawędziach. Fuga wyrówna wówczas ich kształt. Na koniec warto jeszcze pamiętać, że okładzinę znajdującą się na zewnątrz budynków należy spoinować specjalnymi fugami o podwyższonej odporności na niskie temperatury. Dzięki odpowiedniej technologii spoinowanie nie popęka, nie wykruszy się czy nie wymyje, co ma znaczenie z punktu widzenia zarówno praktycznego, jak i wizualnego.

mozaika kolor fugi

Nikogo już nie trzeba przekonywać, że nie warto traktować fugi po macoszemu. Zaprawy do spoinowania stanowią bowiem integralny element okładziny ceramicznej o znaczeniu nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim użytkowym. Odpowiedni rodzaj fugi, właściwa szerokość i kolor podkreślający walory estetyczne płytek sprawią, że okładzina zachowa swoje właściwości przez długie lata i nie straszne jej będą wilgoć, wahania temperatury, ani zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz.

źródło zdjęć: regiodom.pl, dobrzemieszkaj.pl, kwadroceramika.com, porady.czterykaty.pl, ilovescandi.blogspot.com, lakris.pl, iglowa.pl, kaflowicza.pl, rawdecor.pl, inspiracjewmoimmieszkaniu.blogspot.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja