1
Opublikowany 7 stycznia 2017 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Ługowanie, czyli sposób na podłogę w stylu skandynawskim

Styl skandynawski rodem z północy Europy, już od  kilku sezonów cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Polacy chętnie podpatrują Skandynawów i kopiują ich styl próbując na własnym gruncie zaszczepić tamtejszą filozofię aranżacji wnętrz. Kwintesencję skandynawskiego wystroju  stanowią niewymuszona prostota, sygnatury przyrody w postaci drewna i kamienia skomponowane z bielą i szarością, które przełamuje czerń, geometryczne i nieskomplikowane wzory. Typowym elementem skandynawskiej stylizacji są też drewniane bielone podłogi.

 biała podłoga w stylu skandynawskim

Podłogi można bielić przy użyciu różnych materiałów, m. in. lakieru, bejcy, farby, wosku, oleju czy ługu, od którego pochodzi nazwa ługowanie. Ług powstaje z połączenia sody kaustycznej, wapiennych i roślinnych mydeł oraz wody, a definicja ługowania podaje, iż polega ono na pokryciu drewnianej podłogi powstałą emulsją, która wprowadza modyfikacje w naturalnej strukturze drewna i uwydatnia usłojenie. Producenci chemii budowlanej oferują dwa rodzaje ługu do drewna – liściastego (klon, jesion, brzoza) oraz iglastego (świerk, sosna). W zależności od upodobań i pożądanego rezultatu można użyć ługu ciemnego (antycznego), szarego lub białego. Używając tego ostatniego uzyskamy coś w rodzaju postarzonej bieli niczym z wyszorowanego pokładu statku. I właśnie takie wykończenie podłóg idealnie wpisuje się w skandynawskie wnętrze.

biała podłoga inspiracje

styl skandynawski

Przed przystąpieniem do ługowania podłogę należy uprzednio wycyklinować i wypolerować (w przypadku nowej podłogi z litego drewna, nie ma potrzeby cyklinowania). Ług nakładamy zazwyczaj wałkiem i pozostawiamy do wyschnięcia. W związku z tym, iż jest to substancja żrąca, podczas prac należy zachować wszelkie środki ostrożności, zaopatrzyć się w odpowiednią odzież roboczą, maskę na twarz i folie zabezpieczające podłoże. Efekt końcowy pozwalający na uzyskanie odpowiedniego koloru podłogi oraz jej zabezpieczenie przed wnikaniem brudu i wody uzyskujemy poprzez zastosowanie środków impregnujących takich, jak mydło, olej czy lakier z wcześniej położonym podkładem. Przed przystąpieniem do impregnowania, wyługowaną podłogę należy najpierw zmatowić co zwiększy przyczepność impregnatu. Ważne, by wybierać środki, które nie wpłyną w sposób niezamierzony na finalny efekt, np. olej uwidoczni rysunek drewna, lakier natomiast osłabi efekt bieli.

białe deski na podłodze

aranżacja podłogi białe wnętrza

W krajach skandynawskich ługowanie to bardzo popularny sposób na wybielenie podłóg. Wraz z rozwojem stylu skandynawskiego również w Polsce bielona podłoga coraz częściej staje się bazą i tłem dla prostych drewnianych mebli, geometrycznych przedmiotów i neutralnych barw, z którymi świetnie koresponduje tworząc jasne wnętrze sprzyjające relaksowi.

 źródło zdjęć: homeozoic.com, decoist.com, decoholic.org, decordots.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja