4
Opublikowany 4 kwietnia 2013 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Ogrzewanie nadmuchowe – wady i zalety

nadmuch
nadmuch

You need to get your own youtube API key !
After entering your own API key this message will disappear.
Go to your admin and read how to get one or add one.D

zisiejszy wpis poświęcony jest dosyć niekonwencjonalnej metodzie ogrzewania budynków mieszkalnych, a mianowicie ogrzewaniu nadmuchowemu. Do zalet wynikających z jego zastosowania, jako głównego źródła ciepła w domu, zaliczyć można znacznie większą wydajność i sprawność energetyczną w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Czy cechuje się ono również negatywnymi czynnikami? Przyjrzyjmy się głębiej owemu rozwiązaniu. Zapraszam do lektury artykułu!

P

o pierwsze – ogrzewanie nadmuchowe stosować możemy w każdym budynku niezależnie od jego technologii budowy. Wystarczy, że na etapie planowania budynku umiejscowimy w odpowiednich miejscach kanały nadmuchowe. Tego typu rozwiązanie nadaje się nie tylko do ogrzewania domu – z łatwością sprosta ono ogrzewaniu garażu czy zabudowanej altany. Różnica będzie tkwiła tu jedynie w zastosowaniu odmiennych technologii – do garażu wystarczać będzie prosty (ale ekonomiczny) system, podczas gdy do domu zastosować powinniśmy system oferujący najwyższą jakość powietrza. Nie ma jednak w tym wypadku jednolitych rozwiązań – każdy z systemów ogrzewania powietrznego cechuje się innymi funkcjami i najlepiej jest skorzystać z usług specjalizującej się w tym firmy, która oprócz wykonania dla nas indywidualnego projektu zapewni także gwarancję i serwisowanie całego układu. Odnosząc się właśnie do serwisowania należy wspomnieć, iż urządzenia znajdujące się w systemie ogrzewania nadmuchowego (zwłaszcza piec) przez cały okres gwarancji objęte są obowiązkowym wykonywaniem przeglądów technicznych raz do roku, których koszt oscyluje w granicach 350 złotych. Przeglądy są o tyle ważne, gdyż pozwalają na bezawaryjne działanie systemu przez długie lata nawet po okresie gwarancyjnym.

ogrzewanie nadmuchowe opinie

D

rugą kwestią jaką chciałbym poruszyć jest wentylacja i aspekty techniczne systemu. Składa się on z kanałów nadmuchowych i kratek nawiewowych – spełniają one rolę tradycyjnych grzejników – reszta układu wygląda podobnie do standardowych systemów grzewczych. Ponadto do ogrzewania nadmuchowego wykorzystać możemy kominek z salonu – pod warunkiem, że posiada on zamkniętą komorę spalania – w tym wypadku system ustawiony na tryb wentylacji rozprowadzi ciepło z kominka po całym obrębie budynku. Kratki nawiewowe umieszczać zaś można w suficie (pod warunkiem że kanały ulokowane są na poddaszu) – co przy odpowiedniej izolacji termicznej całego systemu sprawia, że praktycznie niemożliwa jest strata jakiejkolwiek energii cieplnej z układu. Dodatkowo systemy ogrzewania nadmuchowego mogą oprócz swojej standardowej funkcji grzewczej (wykorzystywanej w okresie zimowym), po dołączeniu odpowiedniego sprzętu (klimatyzacji) również chłodzić pomieszczenia podczas letnich upałów. Co więcej, rozbudowa całego układu możliwa jest praktycznie w każdym momencie bez większych problemów. Jeśli zaś chodzi o możliwości wentylacyjne pomieszczeń to należy tu wspomnieć, że z wentylacji grawitacyjnej możemy zrezygnować tylko wówczas kiedy będziemy stosowali zamiast niej mechaniczną wentylację wywiewną z użyciem rekuperatora powietrza. Do zalet takowego rozwiązania zaliczyć można fakt, iż przy systemie powietrznym i współpracującej z nim bezpośrednio wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby budowania kominów co pozwala na znaczne oszczędności w zakresie kosztów budowy.

ogrzewanie nadmuchowe

K

ończąc już zastanówmy się nad aspektami ekonomicznymi i estetycznymi takowego rozwiązania. Najważniejszym elementem jest w tym wypadku sprawność urządzenia grzewczego – firmy zajmujące się tym segmentem rynku oferują jednak na tyle zaawansowane technologicznie urządzenia, że przy bezpośrednim porównaniu ich z urządzeniami wykorzystującymi wodę zamiast powietrza do rozprowadzania ciepła otrzymujemy wynik przemawiający na korzyść systemów nadmuchowych – są one tańsze w eksploatacji nawet o 40 procent. Dodając do tego istotne fakty, a mianowicie brak strat energii (wynikających z zastosowania wody), i korzyści wynikające z niższego zapotrzebowania układu na energię oraz szybszego nagrzewania pomieszczeń mamy do czynienia z praktycznie całkowitą deklasacją. Nawet w kwestiach estetycznych wynik przemawia na korzyść ogrzewania nadmuchowego względem ogrzewania wodnego – nie ma tu konieczności stosowania grzejników-  po pierwsze zajmujących powierzchnię ścian, a po drugie szpecących charakter wnętrza. Instalacja ogrzewania nadmuchowego jest praktycznie niewidoczna w mieszkaniu.

Podsumowując całe przedsięwzięcie można łatwo dojść do wniosku, że ogrzewanie nadmuchowe jest rozwiązaniem wręcz pozbawionym negatywnych czynników. Pomieszczenia wykorzystujące tego typu system nagrzewają się szybciej, energia cieplna nie jest wytracana, a dodatkowo cały układ można wykorzystywać latem jako klimatyzację. Dodając do tego kwestie oszczędnościowe można jedynie potwierdzić opinię wielu użytkowników – systemy ogrzewania nadmuchowego są jednymi z najlepszych systemów wykorzystywanych do c.o.

ogrzewanie nadmuchowe

 

Źródła: Murator, Grafika Google

 
 

Playlista “Ogrzewanie nadmuchowe

 

Najpopularniejsze frazyJaroslaw Wejda