2
Opublikowany 24 grudnia 2014 autor 123budujemy w wyposażenie
 
 

Okna aluminiowe a okna drewniane

jakie okna drewniane czy plastikowe
jakie okna drewniane czy plastikowe

Każdy, kto buduje dom lub planuje generalny remont mieszkania, staje przed koniecznością wyboru rodzaju okien. Działający na rynku producenci i dostawcy posiadają bogaty asortyment wyposażenia, zróżnicowany pod względem materiałów, wyglądu i oczywiście ceny.

 

 

Każdy, kto buduje dom lub planuje generalny remont mieszkania, staje przed koniecznością wyboru rodzaju okien. Działający na rynku producenci i dostawcy (jak choćby szczególnie popularna w ostatnim czasie firma Stolbud – http://www.stolbud.pl/) posiadają bogaty asortyment wyposażenia, zróżnicowany pod względem materiałów, wyglądu i oczywiście ceny. Do najpopularniejszych rodzajów okien należą te wykonane z drewna oraz aluminiowe. Istnieje także wariant pośredni – aluminiowo-drewniany. Czym się charakteryzują?

Okna drewniane

Są bardziej tradycyjne, cieszą się uznaniem osób ceniących naturalne piękno i elegancki wystrój. Uważa się, że drewno jest szlachetnym materiałem do wykonywania okien – zarówno przez wzgląd na elastyczność i dużą łatwość obróbki, jak też różnorodność. Największą popularnością cieszą się okna zrobione z sosny, dębu lub meranti – w różnych odcieniach naturalnych i sztucznych. Niektóre firmy realizują ponadto na specjalne zamówienia na wykonanie okien z modrzewiu lub świerku. Produkty dostępne są w kilku liniach (np. Silver, Gold, Platinium) oraz dowolnych wymiarach i kształtach. Średnie ceny okien sosnowych wahają się od pięciuset złotych (600 x 600 mm) do tysiąca dwustu złotych (1500 x 1200 mm). Jest to oczywiście koszt nie uwzględniający dodatków w postaci choćby nawiewników, zwiększonej dźwiękoszczelności czy grubszych szyb. Za meranti będzie trzeba zapłacić o 10–25% więcej, a za dębinę – nawet o 50%.

Okna aluminiowe

Okna te są rozwiązaniem bardziej nowoczesnym, stosowanym przez architektów i budowniczych np. biurowców i hoteli. Mają także wielu zwolenników wśród prywatnych właścicieli, ceniących minimalizm, funkcjonalność i wygodę użytkowania. Aluminium jest metalem stosunkowo lekkim i odpornym na rdzę, choć ma nieco gorsze właściwości izolacyjne niż drewno. Dlatego coraz częstszym przypadkiem jest stosowanie wzmocnionej izolacji w profilach aluminiowych – w postaci przekładki termicznej z tworzywa sztucznego, zapobiegającej utracie ciepła.

Zalety energooszczędności drewna z trwałością aluminium łączą się w oknach aluminiowo-drewnianych. Także one dostępne są w wielu wariantach oraz możliwe do obudowania różnorodnymi akcesoriami ozdobnymi i funkcjonalnymi (zob. http://www.stolbud.pl/okna/okna-drewniano-aluminiowe.html). Jest to wariant wybierany przez coraz większą liczbę klientów – jak pokazują opinie na forach internetowych. Poleca się go każdemu, kto chce zapewnić swemu mieszkaniu optymalne wyposażenie.


123budujemy

 
Blog budowlany, porady budowlane.Budowa domu systemem gospodarczym.