Opublikowany 5 grudnia 2015 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Panele ścienne – silna konkurencja dla fototapetFototapety modne w latach 80-90 XX w., w ostatnim czasie powróciły w całkiem nowym wydaniu. Szybko dogoniła je jednak silna konkurencja w postaci paneli ściennych. Panele mogą imitować kamień, drewno, cegłę, mogą dawać twójwymiarowy efekt fali, mozaiki, smużenia, przybierać kształt puzzli, tworzyć geometryczne i miękkie struktury, dawać efekty, jakich nie osiągnie się przy zastosowaniu innych materiałów do aranżacji ścian.

Z czego produkuje się panele ścienne?

Nowoczesne panele ścienne powstają m. in. z płyt MDF, PCV, celulozy bambusowej, prasowanych łupin migdałowych lub kokosowo-palmowych, naturalnych i syntetycznych włókien, elastycznej pianki poliuretanowej, gipsu, korka czy szkła.

panele ścienne 3d panele ścienne opinie panele ścienne cena

Właściwości paneli ściennych

Panele ścienne są lekkie, odporne na zniekształcenia i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe w montażu. Można nimi wykładać nie tylko całe ściany lub ich fragmenty, ale również sufity i płyty z karton-gipsu, pamiętając jednak o tym, by podłoże było równe. Większość z nich wykonana jest z biodegradowalnych surowców, nie zawiera toksycznych substancji lotnych i związków mineralnych, poza tym jest niepalna. Wszystko to ustawia je w szeregu nie tylko nowoczesnych i modnych materiałów do aranżacji wnętrz, ale również produktów ekologicznych. Raczej nie poleca się ich do stosowania w miejscach o podwyższonej wilgotności, która może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów bezpośrednio pod ich powierzchnią. Wyjątek stanowią panele o właściwościach termoizolacyjnych wykonane z MDF, które można montować w kuchni i łazience. Są one odporne na uszkodzenia i nie trzeba ich dodatkowo impregnować. Podobne właściwości mają również panele z PCV, które dodatkowo wykazują odporność na działanie środków chemicznych. Dobrym wyborem w aranżacji kuchni będą również panele ze szkła hartowanego, które tworzą powierzchnię łatwą do utrzymania w czystości w trudnych warunkach panujących w kuchni.

W otwartych przestrzeniach typu open space, salach konferencyjnych i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wygłuszenie wnętrza sprawdzą się natomiast panele o właściwościach akustycznych, które pochłoną nadmiar dźwięków, takie jak np. panele drewnopochodne czy wykonane z tkaniny. Zdolność pochłaniania dźwięków i drgań mają również panele korkowe. Poza tym, korek, jako izolator termiczny zatrzymuj ciepło we wnętrzu wprowadzając w nim specyficzny mikroklimat. Nie pochłania wilgoci przez co nie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Gdyby tego było mało, panele korkowe są antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu.

jakie panele ścienne jak przykleić panele ścienne aranżacja ściany panele ścienne panele 3d na ściane

Walory estetyczne paneli ściennych.

Ściany stanowią największą powierzchnię każdego pomieszczenia, warto więc zadbać o ich oryginalny wystrój, dzięki któremu wnętrze nabierze charakteru. Odpowiednio dobrane panele z jednej strony stworzą niepowtarzalny efekt, z drugiej mogą kształtować wnętrze, nadając mu głębi, optycznie je poszerzyć lub przedłużyć. Zalety paneli ściennych doceniają tak architekci wnętrz, jak i sami inwestorzy. To łatwy w użyciu materiał wykończeniowy dający bardzo interesujące efekty. Można je pozostawić w oryginalnej postaci lub jak np. panele z celulozy bambusowej pomalować ulubionym kolorem farby.

W salonie, który stanowi najbardziej reprezentacyjne miejsce w każdym domu można pokusić się o zastosowanie paneli ściennych z efektem 3D uzyskując w ten sposób nietuzinkowy efekt wspomnianej głębi i wrażenie ruchu. Na rynku dostępne są również panele z wbudowanymi diodami LED, które pozwalają osiągnąć nietuzinkową ścienną iluminację. Co więcej, po podłączeniu ich do zasilania i komputera można dowolnie ustawiać dynamikę oświetlenia czyniąc ścianę jeszcze bardziej nietypową.

Oferta paneli ściennych zaskakuje tak dużym bogactwem autorskich wzorów, że każdy z pewnością znajdzie wzór idealny dla siebie i swojego wnętrza.

źródło zdjęć: wjakwnetrze.pl, stylaga.pl, deko-rady.pl, decomania.pl, space4design.com, homebook.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja