0
Opublikowany 1 marca 2017 autor Ogrodolandia w Ogród
 
 

Na tarasie zadbaj o każdy szczegółNa tarasie zwykle wypoczywamy, ale nie tylko. Jest to również dobre miejsce do spożywania posiłków, spotkań ze znajomymi, a także do pracy. Świeże powietrze i wspaniały wystrój zawsze wpływają na nas pozytywnie.

 

To jest taras także dla ciebie

Taras nowoczesny możemy zaaranżować zarówno w mieszkaniu jak i w domu. W tym drugim przypadku mamy więcej możliwości, przynajmniej jeżeli chodzi o jego usytuowanie. Coraz częściej bowiem wiele osób wybiera taras na gruncie. Zbędne są wówczas wszelkie zabezpieczenia, co dodatkowo podkreśla jego charakter i daje poczucie wolności. Otwarta przestrzeń sprawa, że zachęcamy tym samym do gościny i pozbywamy się kolejnego zbędnego elementu jakim jest nawet najskromniejsza i najprostsza balustrada.

Mały czy duży? Oto jest pytanie

Oczywiście wiele zależy od tego jakie mamy możliwości. W przypadku większej przestrzeni i domków jednorodzinnych zwykle nowoczesny taras może być większy, niż w innych przypadkach. Wówczas można się pokusić chociażby o meble większych gabarytów. Na pewno jednak nie można zagracać tej przestrzeni, ponieważ to byłby kardynalny błąd. Taras nowoczesny to minimalizm i tego powinniśmy trzymać się przede wszystkim, i to w każdej kwestii. Z kolei przy małym tarasie, a nawet balkonie również mamy możliwości, aby urządzić go na nowoczesną nutę. Czasami wystarczy kilka elementów, aby nadać mu odpowiedni charakter. Chociażby mały metalowy stolik i dwa stylowe metalowe krzesełka mogą tworzyć już całość w jednym stylu. Nawet przy nietypowym metrażu, kiedy taras jest bardzo wąski, nie powinno być kłopotów z jego zaadaptowaniem. Nie popuścimy tutaj co prawda za bardzo wodzy fantazji, ale na pewno znajdziemy wygodne i funkcjonalne rozwiązania. Tak naprawdę ten typ tarasu można zaadoptować do każdego metrażu, najważniejsze to trzymać się podstawowych wyznaczników.

Na podłodze deska czy płyta?

Niezwykle istotną kwestią jest wybór podłogi, która będzie na naszym tarasie. Od niej zależy dalszy wystrój i dobór dodatków. Przede wszystkim musi ona być jednak dopasowana do naszego domu czy mieszkania. Jeżeli mamy klasyczne wnętrza to nowoczesny taras raczej nie będzie tutaj na miejscu. Zanim więc zaczniemy planować konkretne zakupy warto wszystko dokładnie sobie przemyśleć. Wracając do podłogi to mamy tutaj co najmniej kilka wyjść. Najczęściej sięga się po takie materiały, które przypominają naturalne surowce. Mogą być to deski kompozytowe, płytki ceramiczne czy płyty betonowe. Sporo zależy tutaj od tego, ile gotówki jesteśmy w stanie zainwestować. Wśród płytek ceramicznych mamy tak duży wybór, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ich odpowiedni dobór i prawidłowe ułożenie może stworzyć nam niepowtarzalną przestrzeń. ich zaletą jest również duża wytrzymałość, mrozoodporność. Szczególnie polecane są tutaj płytki z gresu strukturalnego. Coraz częściej wybierane są deski tarasowe, które nie dość, że bardzo ciekawie się prezentują to jeszcze są odporne na grzyby, pleśń czy wilgoć. Te wykonane z kompozytu dodatkowe bardzo łatwo się montuje. Płyty betonowe zwykle zastępują elementy kamienne jak granit czy marmur. Są od nich o wiele tańsze, a także wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei jeżeli nowoczesny taras ma być również miejscem zabawy dla najmłodszych to można go wykończyć płytami gumowymi. Są one miękkie i elastyczne, idealnie amortyzują upadki. Wbrew pozorom są one też dosyć wytrzymałe i nie trzeba poddawać ich zabiegom konserwującym.

Meble na twoją miarę

Taras nowoczesny to także meble. To bardzo ważny element, ponieważ zwykle służą nam one przez długie lata. Dlatego ich wybór ma tak duże znaczenie. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, ile mamy miejsca, aby nie nabyć mebli za dużych lub za wielkich rozmiarów. Po tarasie powinniśmy móc się swobodnie poruszać i mieć miejsce jeszcze na odrobinę ozdób. Meble muszą być też wygodne i komfortowe, bo taras to przecież miejsce wypoczynku. Wiele osób stawia też na ich funkcjonalność i użyteczność. Czasami fantazyjne fotele czy kanapy niekoniecznie sprawdzają się podczas ich użytkowania.

Które będą niezbędne?

Jak już wspomnieliśmy ilość i wymiary mebli dobieramy do wielkości naszego tarasu. Na pewno przyda nam się jakiś stół lub stoliczek oraz krzesła, wszystko może być wykonane z popularnego polipropylenu. Jego właściwością jest, że może imitować różnego rodzaju tworzywa i materiały, a do tego jest trwały, odporny na uszkodzenia i wspaniale się prezentuje. Krzesła wykonane mogą być też na przykład z technorattanu lub, w zależności od całości przestrzeni, drewniane. Stoły i stoliki natomiast mogą mieć elementy szklane lub nawet być całe z przezroczystego tworzywa. Przy większej przestrzeni możemy pokusić się o kanapy czy różnego rodzaju leżanki. Wspaniale prezentują się i są odpowiednie do wypoczynku hamaki, podwieszane fotele i leżaki, które mogą mieć też fantazyjne kształty. Jeżeli nasz nowoczesny taras nie ma zadaszenia to koniecznie pod uwagę trzeba wziąć też stylowy parasol lub inne formy ochrony przed słońcem. W wielu przypadkach taras wkomponowywany jest w przestrzeń z drzewem, które daje naturalny cień.

Minimalne dodatki

Dodatki z kolei to najczęściej donice i to zwykle takie sporych rozmiarów. Wykonane mogą być z różnych materiałów, metalowe, drewniane, gliniane czy jeszcze inne, wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz od tego, co nam będzie pasowało. Rośliny naturalnie w umiarkowanej ilości i najczęściej w fantazyjnych kształtach. Niekoniecznie kwiaty, ale inne rodzaje, które długo utrzymują zielony kolor i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie. Do tego typu miejsc zdecydowanie pasują ledy, chociaż nie jest to jedyna możliwość. Przy zakupie należy pamiętać o tym, aby jego elementy były dostosowane do montowania ich na zewnątrz.

Jeżeli planujemy taras nowoczesny to, pomimo tego że powinniśmy stawiać na minimalizm, musimy przemyśleć każdy najmniejszy szczegół. Tak, aby niczego nie brakowało, ale też nie było żadnych zbędnych rzeczy.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble na taras https://ogrodolandia.pl/meble-na-taras


Ogrodolandia

 
Artykuły przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble na taras https://ogrodolandia.pl/meble-na-taras