0
Opublikowany 17 sierpnia 2016 autor Jaroslaw Wejda w Ogród
 
 

Upały kontra trawnik


Sezon wakacyjny w pełni, a wraz z nim towarzyszą nam wysokie temperatury. Często, zanim spadną jakiekolwiek krople deszczu z nieba, minie kilka dni. Jak zatem utrzymać trawnik w dobrej kondycji podczas suszy?

Tak jak człowiek potrzebuje wody do życia, tak samo potrzebują jej rośliny i trawy. Niewystarczająca ilość wody, nawet jeśli temperatury nie są strasznie wysokie, może mieć bardzo zły wpływ na darń. W efekcie, na podwórku zamiast soczystej zieleni, naszym oczom ukazują się uschnięte i zżółknięte źdźbła trawy. Pamiętajmy zatem o obfitym podlewaniu, po to by woda dotarła do korzeni trawy, które znajdują się na głębokości około 15 centymetrów. Aby zaoszczędzić swój czas, zamiast stać z wężem proponuję skorzystanie ze zraszaczy. Będzie to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli do podlania mamy większy kawałek. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na ten proces w godzinach porannych. Przed podlaniem, dobrze byłoby sprawdzić czy różnica w temperaturze pomiędzy rośliną a wodą nie jest zbyt duża. Dla lepszej jakości trawy, należy zniwelować jej parowanie.

pielęgnacja trawnika upalne dni

Jednak dobra kondycja trawnika nie zależy jedynie od nawadniania. Duże znaczenie ma regularne koszenie trawy. W odróżnieniu od podlewania, proces ten możemy wykonywać także podczas największego upału, panującego w ciągu dnia. Przycinanie powinniśmy wykonywać systematycznie, niezależnie od wysokości darni. Należy to robić, aby zapobiec zakwitnięciu źdźbeł. Uchronimy trawnik tym samym, przed powstawaniem plam z wysuszoną trawą. Kiedy skończymy kosić, powinniśmy także nawodnić trawnik. Dzięki coraz to nowszym, innowacyjnym technologiom, i tutaj mamy możliwość zaoszczędzenia czasu. Pomóc nam w tym może robot koszący. Wystarczy tylko zaprogramować urządzenie, a ono samodzielnie wykona za nas robotę.

Proponuję także śledzenie prognozy pogody. Kiedy nadejść będą miały upały, skorzystajmy z nawozów zawierających potas. Ten pierwiastek chemiczny, zawarty w preparatach zasilających trawniki, pomaga utrzymać wodę roślinom, co dodatkowo pomoże im przetrwać gorący okres.

Źródła: MuratorDom


Jaroslaw Wejda