7 rzeczy, które musisz sprawdzić kupując podnośnik widłowy!

co-musisz-sprawdzić-kupując-podnośnik-widłowy

Szukasz dobrej jakości podnośnika widłowego? Przeglądasz bezskutecznie kolejne oferty? Nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Nie daj się oszukać! Poznaj 7 najbardziej istotnych rzeczy, które musisz sprawdzić kupując podnośnik widłowy!

Zakup sprzętu do przedsiębiorstwa powinien zawsze być przemyślany i rozsądny. Szczególnie jeśli w założeniu sprzęt ten powinien działać i służyć z powodzeniem przez długie lata. 

Jeżeli zależy Ci na urządzeniu, które poradzi sobie na co dzień z podnoszeniem palet na duże wysokości i rozmieszczaniem ich na regałach magazynowych – dobrym rozwiązaniem będzie zakup podnośnika widłowego.

Czym jest podnośnik widłowy?

Jak najłatwiej można scharakteryzować to, czym jest podnośnik widłowy? Podnośnik widłowy to każde z urządzeń elektrycznych lub ręcznych, wyposażone w widły, służące do unoszenia ładunków na duże (nawet do kilkunastu metrów) wysokości.
Do podnośników widłowych zaliczamy:

Czyli jednym słowem, wszystkie pojazdy, które mogą pracować w warunkach magazynowych oraz posiadają widły.

Przed zakupem konkretnego modelu podnośnika widłowego, należy koniecznie sprawdzić kilka podstawowych kwestii, które zaprezentujemy w dalszej części artykułu.

1.Rozmiar pojazdu

Choć wielu przedsiębiorców bagatelizuje tę kwestię – na początku warto upewnić się, jaki typ sprzętu sprawdzi się w przedsiębiorstwie także pod względem rozmiaru pojazdu. Wąskie korytarze mogą nie być prawidłowo przystosowane do poruszania się w nich większymi wózkami widłowymi czy wysokiego składowania. Należy pamiętać, iż każdy pojazd powinien mieć wystarczająco dużo miejsca na bezpieczne wykonanie manewrów.
Przed zakupem konkretnego podnośnika widłowego upewnij się, że powierzchnia Twojego magazynu jest przystosowana i wózek będzie mógł poruszać się po niej bez ryzyka wypadku, uszkodzenia czy zablokowania.

2. Wymagania

Bardzo ważną kwestią jest sprecyzowanie wymagań względem poszukiwanego sprzętu. Należy koniecznie zbadać możliwości i parametry sprzętu – jego udźwig oraz maksymalną wysokość podnoszenia. Bardzo istotna jest także możliwość pracy wielozmianowej i pojemność akumulatorów.
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych modeli podnośników widłowych, dlatego bardzo ważne jest znalezienie sprzętu, który będzie w pełni przystosowany do intensywności pracy przedsiębiorstwa.

3. Komfort i bezpieczeństwo pracy

W wielogodzinnej pracy magazynowej, ważne jest zagwarantowanie pracownikom bezpieczeństwa i odpowiedniego komfortu pracy, który przekłada się także na wydajność. Dla podniesienia bezpieczeństwa operatorów podnośników, warto zaopatrzyć się w wózki wyposażone w dodatkowe osłony dachu czy wzmocnione klatki.
Warto także zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowanego przez podnośniki. W przypadku dobrej jakości wózków, takich jak wózki elektryczne Manitou (które możesz zobaczyć tutaj) poziom ten plasuje się około 70dB, co odpowiada mniej więcej głośności panującej w dość zatłoczonej restauracji czy pracy samochodu osobowego.

4. Finansowanie

W zależności od tego, jak i podnośnik widłowy kupujesz, warto skorzystać z możliwości dogodnego finansowania. O ile w przypadku tańszych wózków paletowych może to nie być konieczne, o tyle w przypadku np. wózków widłowych wysokiego składowania, których ceny rozpoczynają się od mniej więcej 150 tysięcy, opcja rozłożenia płatności na raty może okazać się bardzo atrakcyjna.
Wielu dealerów wózków wychodząc naprzeciw klientom oferuje dogodne kredyty czy rozłożenie na raty płatności za sprzęt, a także inne opcje np. leasing finansowy, które ułatwiają przedsiębiorcom dysponujacym mniejszymi budżetami, zakup niezbędnego sprzętu.

5. Pochodzenie

Zakupu podnośnika widłowego warto dokonać w sprawdzonym miejscu. Zakup w wątpliwego źródła może wiązać się z brakiem możliwości zwrotu, otrzymaniem pojazdu w innym stanie technicznym niż spodziewany lub innymi nieprzyjemnościami.
Oficjalnie dealerzy wózków widłowych zawsze oferują gwarancję na zakupiony sprzęt i służą pomocą w razie wątpliwości.
Markowy sprzęt jest także zdecydowanie bardziej wytrzymały, solidny i mniej awaryjny. A to dlatego iż, przez lata pracujące na swoją pozycję na rynku, nie mogą pozwolić sobie na obniżenie standardów produkowanych pojazdów.

6. Serwisowanie

 

Tak samo jak w przypadku jakości, tak i w przypadku serwisowania, lepszym rozwiązaniem jest wybór markowego sprzętu. Dlaczego? Autoryzowani dealerzy dysponują zarówno mobilnymi serwisami, jak i wieloma oddziałami, które oferują pomoc w przypadku awarii.
Marki takie jak Manitou mają w swojej ofercie także np. umowę Full Serwis, która obejmuje nie tylko wszelkie naprawy pojazdów, ale także konserwację wózków (w tym regularne kontrolowanie stanu sprzętu, wykonywanie niezbędnych regulacji oraz dostarczanie części zamiennych.
Tego typu umowy na serwisowanie są bardzo korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy, który nie musi martwić się o spowodowane awarią sprzętu długie przestoje w pracy, pilnować kolejnych terminów przeglądów czy zaprzątać sobie głowę konserwacją wózków.

7. Uprawnienia

Ostatnim ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem podnośnika widłowego są uprawnienia niezbędne dla operatorów pojazdów. W przypadku praktycznie każdego z wymienionych na początku artykułu sprzętów konieczne jest uzyskanie stosownych zezwoleń w celu ich obsługi.

Jakie uprawnienia trzeba uzyskać do obsługi podnośników widłowych?

W celu obsługi wózków paletowych elektrycznych z masztem (takich jak dostępne tutaj) konieczne jest ukończenie kursu i uzyskanie uprawnień najniższego poziomu III WJO, które upoważniają do obsługi podnośników widłowych bez żadnych ograniczeń wysokości podnoszenia a jedyny warunek stanowi to, iż operator musi znajdować się poza pojazdem.
W przypadku wózków widłowych czołowych i wózków wysokiego składowania, osoby, które podejmują się ich prowadzenia, powinny posiadać uprawnienia kategorii II WJO, potwierdzone zaliczonym pozytywnie egzaminem państwowym.
Natomiast w celu obsługi wózków widłowych do kompletacji z wysokiego poziomu, jako iż są to wózki specjalizowane, unoszące operatora, powinna obsługiwać je wyłącznie osoba, która zdobyła uprawnienia najszerszej kategorii I WJO.

Podsumowanie

 

W powyższym artykule poznałeś już 7 najważniejszych aspektów, na które musisz zwrócić uwagę kupując podnośnik widłowy. Przypomnimy je jeszcze raz po krótce:
1. Dostosuj rozmiar i wielkość pojazdu do możliwości Twojego magazynu.
2. Dokładnie sprawdź parametry takie jak: udźwig, wysokość podnoszenia oraz moc.
3. Zadbaj o maksimum bezpieczeństwa operatorów podnośnika widłowego.
4. Dowiedz się czy istnieją jakieś atrakcyjne formy finansowania, które mogą Cię zainteresować.
5. Wybierz sprzęt ze sprawdzonego źródła.
6. Sprawdź, jakie będziesz miał możliwości serwisowania zakupionych pojazdów.
7. Nie zapominaj o szkoleniach dla pracowników, dzięki którym nauczą się obsługi konkretnych podnośników widłowych.
Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Ci bez najmniejszego problemu wybrać sprzęt, który sprawdzi się w Twojej firmie.

Exit mobile version