Adaptacja budynku gospodarczego na dom

Wybudowanie domu kosztuje niemało. Jeżeli ktoś marzy o wnętrzach z charakterem, a jego niższa zdolność kredytowa nie pozwala na budowę domu, to godny polecenia jest nowy trend: adaptacja budynku gospodarczego, np.: stodoły na dom. Nie jest to łatwe zadanie. Wymaga sporo czasu i załatwienia wielu formalności. Jednak niższe koszty niż budowa domu zachęcają ludzi do takiej inwestycji i do uczynienia z budynku gospodarczego domu.

Pierwszy etap adaptacji budynku

Adaptację budynku gospodarczego na dom należy rozpocząć od oceny stanu budynku – sprawdzić fundamenty i dach. Konieczne docieplenie przyszłego domu. Analizą stanu technicznego budynku zajmują się specjaliści: inżynier budowlany i geolog. Adaptacja budynku inwentarskiego do funkcji mieszkania opłaca się tylko w sytuacji, kiedy stan techniczny budynku jest dobry. Jeżeli działka, na której stoi stodoła należy do osoby, która ma plany adaptacyjne, to należy zapoznać z planem zagospodarowania przestrzennego znajdującym się w urzędzie gminy/miasta. Następnie w wydziale architektury i budownictwa znajdującego się w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta (w przypadku miast ma prawach powiatu) trzeba uzyskać pozwolenie na przebudowę. Wraz z inżynierem budowlanym trzeba ustalić zakres zmian i opracować projekt architektoniczny. To najważniejszy dokument bez którego niemożliwe jest rozpoczęcie prac adaptacyjnych.

Drugi etap: uzbrojenie i podłączenie mediów

Jeżeli budynek inwentarski stoi na działce nieuzbrojonej, to konieczne jest podłączenie kanalizacyjne, wodne, elektryczne oraz gazowe. Dokładnych informacji o kosztach podłączeń udzielają lokalne przedsiębiorstwa zarządzające daną siecią. Podłączenie prądu jest możliwe po podpisaniu umowy z dystrybutorem. W zakładzie energetycznym składa się wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci i zakresu prac związanych z realizacją przyłączenia. Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów, np.: umowę kupna działki lub inny tytuł prawny do nieruchomości oraz plan zabudowy lub szkic określający usytuowanie obiektu względem istniejącej sieci. W planie zabudowy musi być uwzględnione rozmieszczenie sąsiednich budynków. W ustalonym terminie następuje realizacja przyłączenia i umowa z dostawcą energii. Następnie należy podłączyć budynek do sieci wodno-kanalizacyjnej i ocieplić przyszły dom.

Ocieplanie domu

Ze względu na brak ogrzewania, mury obiektów gospodarczych są zimne i podatne na zagrzybienie. Należy je osuszyć i odgrzybić. Bardzo ważną sprawą jest ocieplenie budynku. Najczęściej stosuje się ocieplenie ścian od strony zewnętrznej. Konieczne jest zainwestowanie w skuteczny i wydajny system ogrzewaniu domu, w formie centralnego ogrzewania bądź grzania nadmuchowego z kominka. Stodoły są budynkami wysokimi, co daje możliwość wykonania użytkowego poddasza i zwiększa powierzchnię mieszkalną. Plany wykonania pokoi na poddaszu też należy uwzględnić wybierając formę ogrzewania.

Adaptacja stodoły na dom wymaga wykonania izolacji cieplnej ścian, podłóg, stropu i dachu. Bardzo dobrze wykonana izolacja cieplna oznacza mniejsze koszty ogrzewania. Tylko w pierwszym roku użytkowania domu koszty ogrzewania mogą być większe, bowiem mury potrzebują czasu na nagrzanie się. Do najchętniej wybieranych materiałów termoizolacyjnych należy styropian i wełna mineralna. W przypadku budynku gospodarczego adaptowanego na dom dobrym rozwiązaniem jest ocieplenie styropianem od strony zewnętrznej ścian oraz wełną mineralna od środka do izolacji. Adaptacja budynku gospodarczego na dom oznacza, że trzeba wykonać instalację wentylacyjną.

Adaptując budynek gospodarczy na dom nieraz trzeba wymienić dach, przebudować wejście i okna. Dom powstały z dawnej stodoły to pole do popisu w urządzaniu wnętrz, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Wszystkie prace związane z metamorfozą budynku powinny być przeprowadzone w poszanowaniu rosnącej na działce zieleni. Dom powinien dobrze komponować się z krajobrazem i innymi budynkami w okolicy.

Exit mobile version