Aranżacja pokojów dziecięcych

Z pewnością zdecydowana większość z Was jest szczęśliwymi rodzicami. Nasze pociechy dosyć szybko rosną toteż potrzebują wystarczająco dużo przestrzeni by mógł poprawnie funkcjonować ich rozwój. Warto się zatem zastanowić nad aranżacją osobnego pokoju dla dziecka. Każde z nich jest indywidualnością i lubi przeróżne przedmioty czy kolory – nie ma więc jednoznacznej zasady jak urządzać pokój chłopca czy dziewczynki. Jest jednak parę tricków, które po zastosowaniu przez nas i włożeniu w ich wykonanie wiele trudu przyprawią nas o satysfakcję, kiedy zobaczymy szeroki uśmiech i spojrzenie pełne zachwytu naszego dziecka. 

Pokój dziecka jest wbrew pozorom trudnym orzechem do zgryzienia nawet dla profesjonalnych dekoratorów wnętrz. Musi on łączyć więcej funkcji ze sobą niż pokój dzienny – tutaj muszą idealnie współgrać ze sobą funkcje nauki, snu, przechowywania przedmiotów, sprzętów czy zabawek, garderoby oraz rozrywki. Oprócz tego kolorystyka musi być dobrana proporcjonalnie do płci, wieku i upodobań naszej pociechy. To jednak tylko po krótce opisane, suche, wiadome dla każdego fakty. Jak zatem działać, aby własny pokój stał się wymarzonym miejscem do spędzania czasu dla naszego dziecka?

Otóż po pierwsze należy dokładnie ocenić potrzeby i liczyć się z wymaganiami dziecka bądz nastolatka:

a) Gdy nasze maleństwo jeszcze nie stawia swoich pierwszych kroczków w pokoju bezwzględnie powinny znalezć się przedmioty i meble typu łóżeczko, przewijak, itp. Tutaj urządzając patrzymy na własną wygodę – my będziemy opiekować się dzieckiem, my będziemy porządkować jego ubranka, my będziemy je kołysać w nocy. Pokój nie musi być więc zbyt dużych rozmiarów jednak powinien znajdować się on bezpośrednio przy sypialni rodziców – wtedy będzie możliwa całodobowa opieka nad dzieckiem (nawet w godzinach nocnych).

b) Gdy nasze dziecko jest w wieku od 2,5 do 5-6 lat pokój zaaranżować możemy w tym samym pomieszczeniu gdzie przebywało ono jako „dzidziuś” – zazwyczaj potrzebuje ono bliskiej obecności rodzica gdy chociażby zapadnie zmrok. Pokój powinien być jak najbardziej nasłoneczniony – sprzyja to przyswajalności witaminy D i ogólnemu rozwojowi umysłu. Pokoje dla dziecka w wieku przedszkolnym powinny odzwierciedlać jego upodobania i zainteresowania – powinny być barwne i posiadać dużo skrytek na zabawki. Wszelkie pluszaki czy zabawki powinny być umieszczone bezpośrednio przy podłodze tak aby dziecko miało do nich swobodny dostęp – na wyższych półkach – takich, którymi „opiekują się” rodzice znajdować sie powinny inne przedmioty czy chociażby sezonowe ubrania. Ponadto warto by dziecko miało swój własny kącik do rysowania by mogło wykazać się swą inwencją twórczą. Nie należy też zbytnio zagracać pomieszczenia zbędnymi meblami – wystarczy kilka pojemnych półek na zabawki i małe wygodne łóżko (najlepiej 1 osobowy tapczan). Dzieci w tym wieku potrzebują masy wolnej przestrzeni na podłodze by móc wymyślać sobie przeróżne zabawy.

c) Pokój dla dziecka w wieku od 7 do 11 lat wymaga większej przestrzeni. Dzieci zaczynają potrzebować chwili prywatności, lubią też zapraszać na noc kolegów czy koleżanki – warto więc pomyśleć o drugim łóżku – dla gościa. Niezbędnie należy wydzielić dziecku miejsce do pracy – wygodne biurko najlepiej doświetlone lampką – wszystko to w celu zapewnienia mu godnych warunków do nauki. Zabawki zazwyczaj spychane są na boczny tor – bardziej od nich ważniejsza staje się nauka i miejsca, które dotychczas zagospodarowane były zabawkami zajęte zostają przez książki i pomoce naukowe. Warto też rozważyć zakup komputera. Również kolorystyka pokoju się zmienia – dziecko w tym wieku samo powinno decydować na jaki kolor zaaranżować jego przyszły pokój – dużo tu zależy od jego zainteresowań i upodobań – należy więc wiązać sie z tym że zechce ono umieścić na ścianie kilka plakatów.

d) Pokój dla nastolatka w wieku od 12 do 15-16 lat jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla dekoratora wnętrz. Jest to wiek młodzieńczego buntu i zazwyczaj nastolatkowie w tym okresie są zafascynowani jakimś idolem, bądz konkretną dziedziną życia. Nie ma tu zasady jakie barwy dobrać – o tym nasz młody człowiek powinien zadecydować sam – wybrać co mu najbardziej odpowiada. Tutaj również istotną rolę zaczynają odgrywać poszczególne sprzęty – niezbędny zarówno do pracy jak i rozrywki staje się komputer, mile widziany jest też zestaw audio. Jeśli chodzi o meble to warto dobrać je w taki sposób aby była możliwość ich pózniejszej transformacji – powinny być regulowane, wygodne i dobrze jest by była możliwość ich zmiany aranżacji z uwagi na fakt, iż młodzież w tym wieku szybko się nudzi i potrzebuje zmian by poprawnie funkcjonować. Standardem jest też wygodne duże biurko tak aby była na nim możliwość jednoczesnego korzystania z komputera i swobodnego odrabiania lekcji. Trick porządkujący bałagan w pokoju młodzieżowym jest następujący – wystarczy ujednolicić barwy malując ściany podłogę i sufit na jeden ten sam kolor i nie przesadzać zbytnio z ilością mebli – wystarczy wyżej wspomniane biurko, duże łóżko oraz regał bądz szafa wnękowa.

Po zastosowaniu tych wszystkich sztuczek będziemy mieli pewność, że nasza pociecha dobrze czuje się we własnym pokoju i ma odpowiednie warunki do rozwijania się umysłowego. Najlepszą tego gwarancją będzie maksimum spędzanego tam czasu przez nie.

Zródła: GrafikaGoogle.

Exit mobile version