Wilgoć jest szkodliwa dla zdrowia i mieszkania. Masz ten problem? Zobacz, jak babcine sposoby na wilgoć w domu rozprawią się z problemem.
Wilgoć w mieszkaniu to problem eskalujący w sezonie jesienno-zimowym. Wtedy zazwyczaj rzadziej wietrzymy, a powietrze staje się bardziej skondensowane. Nadmiar wilgoci prowadzi do powstawania pleśni, która nie tylko brzydko wygląda, ale także szkodzi zdrowiu. Nie wiesz, jak poradzić sobie z tymi nieładnymi zaciekami. Wypróbuj babcine sposoby na wilgoć w domu. Przedstawiamy je poniżej. Zainspiruj się i ciesz się domem bez wilgoci.
Babcine sposoby na wilgoć w domu- ochrona parapetu
Parapet to miejsce szczególnie narażone na działanie wilgoci. Bliskość okna sprawia, że gromadzi się na nim sporo pary wodnej, która może prowadzić do pleśni, np. na ścianie czy uszczelkach. Brzmi poważnie i zastanawiasz się, czy nie potraktować parapetu mocną chemią? Na drastyczne środki zawsze jest czas. Lepiej zacząć od babcinych sposobów na wilgoć w domu. Pokolenie naszych babć radziło sobie z tym problemem bardzo skutecznie i to bez zaawansowanych urządzeń i chemii. Ich wiedzę z pewnością warto zastosować i przekazać potomnym. Co stosowały nasze babcie? Najprostsze składniki kuchenne. W prostocie siła.
Sól kuchenna – powszechnie znany sposób na wilgoć w domu
Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych babcinych sposobów na wilgoć w domu jest sól kuchenna. Sól doskonale wchłania wilgoć z otoczenia. Wystarczy postawić na parapecie miseczkę z solą. Powoli chłonie ona nadmiar wilgoci z powietrza. Gdy się nasyci, myjemy i suszymy miseczkę, a następnie wsypujemy świeżą sól.
Ryż -pogromca wilgoci
Ryż, podobnie jak sól, ma właściwości pochłaniające wilgoć. Stosowały go całe pokolenia w czasach kiedy o środkach chemicznych przeciw pleśni nikt nie słyszał. Trzeba nasypać suchy ryż do małej miseczki lub woreczka z bawełny i postawić go na parapecie. Ryż jest znakomicie sprawdza się w chłodnych miejscach, gdzie wilgoć osadza się na szybach. Nie zapomnij wymieniać ryżu co kilka tygodni, ponieważ to gwarantuje, że Twoje mieszkanie będzie wolne od wilgoci
Kwiaty doniczkowe – ozdoba skutecznie walcząca z wilgocią
Rośliny takie jak bluszcz pospolity czy skrzydłokwiat przyciągają wzrok swoim pięknem, ozdabiają dom. Mają też jeszcze jedną bardzo cenną właściwość – to jedne z babcinych sposobów na wilgoć w domu. Bluszcz jest jednym z najlepszych naturalnych pochłaniaczy wilgoci. Z kolei skrzydłokwiat wchłania parę wodną z powietrza, co pomaga przywrócić równowagę w mikroklimacie wnętrza. To znacznie zdrowszy sposób na pozbycie się wilgoci niż wszelkiego rodzaju płyny i proszki. Pamiętajmy, ze bluszcz należy trzymać z daleka od dzieci i zwierząt, bo jest to roślina trująca.
Nawyki pomagające walczyć z wilgocią.
`Babcine sposoby na wilgoć w domu obejmowały także kilka oczywistych nawyków, które pozwalały zmniejszyć poziom wilgoci. Zdziwisz się, jak proste to są metody. Jesteś gotowy, żeby je poznać? Zobacz poniżej.
Regularne wietrzenie mieszkania
Regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza rano i wieczorem, pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci z wnętrza mieszkania. Warto też otworzyć okno w czasie długiego gotowania. Nawet krótki, intensywny przewiew poprawia jakość powietrza i zmniejszyć wilgotność.
Problem z praniem
Nie zaleca się suszenia prania w domu. Najlepiej robić to na balkonie lub w suszarni. Jeżeli nie mamy takich możliwości i musimy suszyć pranie w domu, to trzeba to robić, jak najbliżej otwartego okna.
`Pleśń na ścianie najlepiej spryskać roztworem octu i wody. Ocet ma właściwości przeciwgrzybicze. Pomóc może także mieszanka żwirku dla kota i sody oczyszczonej. Jeżeli wilgoć jest wynikiem nieszczelnością okien i drzwi, usterkami dachu, czy nawet systemu grzewczego, to babcine sposoby na wilgoć w domu mogą okazać się niewystarczające. Wtedy należy sięgnąć po zaawansowane systemy oczyszczania powietrza, a nawet wykonać termomodernizację.