Balkon, loggia, taras – tak podobne, a jednak inne

Śniadanie w ogrodzie, w którym trele ptaków skutecznie zagłuszają zgiełk miasta, gdzie zapach rogalików konkuruje o uwagę zmysłów z wonią przydomowych ziół i kwiatów, gdzie palcami bosych stóp można głaskać trawę jeszcze mokrą od porannej rosy … marzenia, które są rzeczywistością nielicznych. Niestety na dom z ogrodem, w dodatku w mieście niewielu może sobie pozwolić. Co innego mieszkanie z balkonem. To rozwiązanie jest już znacznie bardziej realne. Posiłek zjedzony na balkonie może być równie smaczny, a wypoczynek nie mniej relaksujący niż w ogrodzie, ba nawet prania nie ominą tu słoneczne kąpiele. Spośród ofert nieruchomości warto więc wybrać mieszkanie z dodatkową powierzchnią użytkową, którą możemy wykorzystać zgodnie z własną inwencją.

Wbrew pozorom balkon, loggia czy taras, choć bardzo do siebie podobne, różnią się. I choć każdą z tych przestrzeni możemy zagospodarować w podobny sposób, to przy kupnie mieszkania, to jak (zgodnie z nomenklaturą budowlano-architektoniczną) nazywa się dodatkowa przestrzeń użytkowa ma znaczenie, nie tylko dla naszego portfela. Wszystkie artykuły związane z ozdobą balkonu bądź tarasu można znaleźć na stronie Vendoria.pl

     

Mieszkanie, nazywane przez ustawodawcę nieruchomością lokalową może mieć np. pomieszczenia pomocnicze i przynależne, do których zaliczmy m. in. balkon, loggię i taras. Przy zakupie nieruchomości warto więc dopytać, czy metraż dodatkowej powierzchni został uwzględniony w metrażu mieszkania czy nie.  Bywa, że w ogłoszeniach, szczególnie tych dotyczących nieruchomości z rynku wtórnego widnieje informacja o przestronnym tarasie, tymczasem na miejscu okazuje się, że mamy do czynienia z balkonem, albo loggią. Zarówno sprzedawcy, jak i kupujący czasem mylnie określają przestrzeń dodatkową mieszkania, co może rodzić nieporozumienia. Warto więc wziąć pod lupę balkon, loggię i taras i przyjrzeć się im nieco dokładniej.

 

Fundamentalną różnicą pomiędzy balkonem, loggią i tarasem stanowi ich konstrukcja oraz rozmiary.

Balkon to konstrukcja na zewnątrz budynku stanowiąca jego integralną część jednak wysunięta z jego fasady. W zależności od konstrukcji takie balkony dzielimy na wspornikowe, podwieszane lub podparte. Pierwszy rodzaj balkonów, jednocześnie najbardziej popularny wykonuje się w stropach kondygnacji lub ścianach nośnych. Tworzy go płyta zazwyczaj żelbetowa zakotwiona w stropie lub ścianie. Balkon podparty ma swój własny fundament i stanowi coś w rodzaju odrębnej konstrukcji dostawionej do budynku wykonanej z drewna, żelbetu lub stali. W związku z tym, że balkon łączy się z budynkiem punktowo, nie stanowi dla niego obciążenia. Można go dobudować do budynku w  zasadzie w każdym momencie. Balkony podwieszane montowane są na ścianie budynku przy pomocy specjalnych cięgien. Wykonuje się je z drewna lub stali. Nie wymagają własnych fundamentów tak, jak balkony podparte, jednak w przeciwieństwie do nich konstrukcja podwieszana, mimo iż lekka stanowi dla budynku obciążenie.

Taras to pozioma konstrukcja, która może być posadowiona na parterze, piętrze lub dachu budynku otoczona balustradą. Kluczową różnicą między balkonem, a tarasem odgrywa wielkość. Budując taras na kondygnacji ważne, by zabezpieczyć pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio pod nim przed np. zalaniem. W związku z tym nie można zapomnieć o odpowiedniej izolacji termicznej i wodoodpornej tarasu.

Loggia w przeciwieństwie do balkonu nie wychodzi poza lico budynku. Stanowi część kondygnacji, co oznacza, że aby powstała, trzeba zagospodarować część powierzchni lokalu. Po bokach ograniczają ją ściany, od góry natomiast strop wyższej kondygnacji. Od wnętrza oddzielona jest drzwiami i oknem zwanymi potocznie oknem balkonowym. Loggia pełni podobną funkcję co taras i balkon – można na niej odpoczywać, suszyć pranie czy przechowywać sprzęty, które nie zmieściły się w mieszkaniu, jednakże dzięki swojej odmiennej konstrukcji stwarza szersze możliwości aranżacyjne. Wnękę jaką tworzy loggia można pozostawić otwartą lub ją zabudować. Dzięki przeszkleniom zyskamy coś na kształt dodatkowego pokoju lub ogrodu zimowego. To sprawia, że można ją użytkować przez cały czas. Ze względu na to jej powierzchnia często bywa wliczana do całkowitej powierzchni lokalu. Inna sztuczka deweloperów polega na tym, że loggia, która przynależy do mieszkania nie jest wliczana do powierzchni użytkowej lokalu, przez co mieszkanie jest tańsze. Oczywiście atrakcyjna cena jest tylko pozorna, ponieważ, (co wydaje się nieco absurdalne) za loggię należy dodatkowo dopłacić.

Loggie, balkony i tarasy zazwyczaj wykorzystuje się w podobnych celach. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z dodatkową powierzchnią użytkową, którą możemy wykorzystać zgodnie z własnymi potrzebami. Warto jednak mieć świadomość czym różnią się poszczególne konstrukcje i nie dać się zwieść ogłoszeniom o atrakcyjnej cenie mieszkania, do której później trzeba dopłacić za możliwość korzystania z logii lub takiego, w którym balkonowi niesłusznie przypisano tytuł tarasu, by oferta brzmiała bardziej zachęcająco.

 

Wszystkie artykuły związane z ozdobą balkonu bądź tarasu można znaleźć na stronie Vendoria.pl
źródło zdjęć: budnews.pl, receptynadom.pl, hotel-r.net, houzz.com, pinterest.com, classicironworks.co.uk

Exit mobile version