Balkonowy ogród

Mimo, że lato stopniowo przemija i już za parę tygodni rozpocznie się kalendarzowa jesień to warto już na następny ciepły okres roku obmyślić strategię jak z pomysłem zagospodarować powierzchnię balkonu. W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić Wam kilka rad na temat aranżacji ogrodu na balkonie i sposobów jego pielęgnacji. Zaczynajmy!

 P o pierwsze – wybór kwiatów i sposób ich nasadzenia. Jeżeli chodzi o ulokowanie kwiatów to właściwie jesteśmy skazani na korzystanie z donic – wiszących bądź stojących. Nie jest to jednak zbyt dużym mankamentem z racji tego, iż obecnie możemy w sklepach ogrodniczych dobrać praktycznie każdy rozmiar, kształt i kolor donicy – nie będzie zatem problemu z jej dopasowaniem do architektury naszego balkonu. Dodatkowo możemy pokusić się o wykorzystanie roślin pnących – po upływie czasu zyskamy pięknie oplecione – zielone – poręcze i przęsła na barierce balkonu (można również stworzyć z roślin swojego rodzaju zasłonę od słońca i wiatru). Jeśli chodzi o dobór kwiatów na balkon to szczególną uwagę powinniśmy skupić na gatunkach takich jak niecierpki, werbeny, pelargonie, surfinie, lobelie, scewole czy oxalis. Dlaczego właśnie te gatunki? Otóż głównie dlatego, że (w większości) kwitną przez cały okres letni co sprawi, że nawet w środku miasta, na najwyższym piętrze cieszyć się będziemy mogli urokami prawdziwego, bujnego ogrodu.

 P o drugie – pielęgnacja. Nasz balkonowy ogród, mimo tego, że nie posiada zbyt imponujących rozmiarów, również potrzebuje poświęcenia naszej uwagi. Jakie prace będą na nas czekały? Najważniejsze jest regularne podlewanie i oczyszczanie pędów z przekwitniętych kwiatów lub zeschłych liści – proces ten zapobiegnie powstawaniu szkodliwych grzybów – również szkodliwych dla naszego domowego budżetu – koszt jednego preparatu leczniczego dla rośliny oscyluje w okolicach kilkunastu złotych, a nierzadko na jednym preparacie wydatki się nie kończą. Co do samego podlewania to powinno się to robić od góry ku dołowi – chyba, że mamy do czynienia z roślinami nie lubiącymi moczenia liści (tj. begonie). Woda jaką używamy do podlewania nie może być zbyt zimna ani zbyt gorąca – nie powinna również być zbyt twarda – najlepiej jest przechowywać wodę do tego celu przeznaczoną w konewce – wówczas mamy pewność, że jej temperatura będzie optymalna, zaś wszelkie szkodliwe dla roślin substancje osadzą się na dnie naczynia. Po procesie podlewania roślin powinniśmy zlewać nadmiar wody z podstawek pod doniczkami – zalegająca tam woda odcina korzeniom dopływ tlenu. Bardzo ważną kwestią jest również nasłonecznienie naszego balkonu. Rośliny kwitnące świetnie się będą czuły ulokowane w słonecznym stanowisku – dla roślin zielonych z ozdobnymi liśćmi lepszymi warunkami bytowymi będzie cechował się lekki półcień. Należy także pamiętać o regularnym nawożeniu roślin – w glebie bogatej w substancje organiczne rośliny będą nam rosły bujniej i okazalej niż dotychczas. Proces ten powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa tygodnie – zaleca się jednak nawozić rośliny doniczkowe co tydzień.

 Ź ródła: GrafikaGoogle

Exit mobile version