Basen ogrodowy – jak wybrać?

Basen w ogrodzie

Kiedy latem skwar leje się z nieba, człowiek potrzebuje odrobiny ochłody. Stawanie pod zraszaczem i siedzenie pod parasolem nie rozwiązują sprawy. Idealnym wyborem będzie basen ogrodowy, który daje przyjemne ochłodzenie w upalny dzień, komfortowy odpoczynek, a w dzieciach wyzwala ciekawe pomysły na kreatywną zabawę. Basen ogrodowy jest coraz popularniejszy i ma naprawdę wiele pozytywnych właściwości.

Basen ogrodowy – zalety

Zbiornik do pływania w ogrodzie: daje możliwość schłodzenia organizmu latem oraz bardzo pozytywnie oddziałuje na zdrowie człowieka. W końcu pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała i układ oddechowy, pomaga zachować szczupłą sylwetkę. Ortopedzi polecają aktywność w wodzie w przypadku występowania wad postawy. Własny basen, w porównaniu z obiektami publicznym zapewnia nieporównywalnie większy poziom prywatności o wiele większy poziom higieny z uwagi na mniejszą liczbę korzystających z niego osób. To centrum letniego odpoczynku, świetny pomysł na relaks, kiedy czekamy na upragniony urlop lub chcemy spędzić miły dzień w ogrodzie.

Dla dzieci i dorosłych

Wybór basenu ogrodowego powinien uwzględnić jego przeznaczenie. Jeśli z basenu będą korzystać tylko dzieci, wystarczy wersja dmuchana. W przypadku gdy z kąpieli chcą zażywać też dorośli, lepszym wyborem będzie basen rozporowy lub stelażowy. Istotna jest jakość użytych do produkcji materiałów – musi być przede wszystkim odporny na różne warunki atmosferyczne i działanie czasu. Wymagane są certyfikaty bezpieczeństwa. Basen ogrodowy może mieć kształt prostokątny lub okrągły.

Basen stelażowy

Konstrukcję basenu ogrodowego stelażowego podtrzymuje stelaż, wykonany z antykorozyjnego materiału. Jego montaż wymaga trochę czasu, może w nich pływać kilka dorosłych osób. Stelaż cechuje się odpornością na duże obciążenia, a poszycie wykonano z grubego winylu. Takie baseny mogą być zamontowane jako konstrukcja wolnostojąca lub wbudowane w ziemię. W zasadzie nie ma możliwości ich przewrócenia.

Basen rozporowy

Ścianki basenu rozporowego utrzymują się w pionie pod wypłwem ciśnienia. Ma kołnierz, który choni przed skutkami uderzenia o jego krawędź, więc jest bezpieczny dla osób, które lubią wodne szaleństwa.

Basen dla maluchów

Dla najmłodszych dzieci (do końca okresu przedszkolnego) najlepszy będzie mały basen dmuchany. Dla maluszków 1-3 latka przeznaczone są maleńkie baseniki. Dzieciom ogromną frajdę sprawia spluskanie się w wodzie wraz z ulubionymi zabawkami. Podczas zabawy przy dziecku cały czas musi być opiekun. Starsze dzieci śmiało mogą korzystać z większej „pływalni ogrodowej” i dzięki temu uczyć się pływać.

Lokalizacja basenu w ogrodzie

Miejsce na basen ogrodowy musi być właściwie wybrane – powinno mieć odpowiednie rozmiary, tak aby nie tylko pomieścić jego konstrukcję, ale także zapewnić odpowiednią przestrzeń wokół tego obiektu do swobodnego i bezpiecznego poruszania użytkowników. „Kąpielisko w ogrodzie” nie powinno być ustawione blisko źródeł napięcia elektrycznego. Nie najlepszym miejscem jest teren bliskości drzew, ponieważ ich gałęzie utrudnią używanie basenu, zaś opadające liście, patyki czy pyłki szybko zanieczyszczają wodę. Teren powinien być równy. Konstrukcja basenowa może stać na trawniku, a także na powierzchni z betonu lub kostki brukowej.

Pozwolenie na duży basen

W przypadku basenu ogrodowego o powierzchni większej niż 50m2 należy uzyskać pozwolenie na jego budowę. Oznacza to, że trzeba sporządzić projekt techniczny basenu. Następnie projekt wraz z wnioskiem składa się we właściwym miejscowo urzędzie gminy lub miasta.

W dbaniu o basen ogrodowy bardzo istotne jest pilnowanie czystości wody i regularne sprzątanie wnętrza konstrukcji oraz odpowiednie przechowywanie basenu poza sezonem. W pobliżu basenu nie należy ustawiać grilla ani rozsypywać żadnych odstraszających owady, czy krety. Jeżeli ktoś nastąpi na taki środek wychodząc z basenu, to może się to zakończyć bolesnym poparzeniem skóry.

Exit mobile version