Baterie słoneczne – sposób na pozyskanie darmowej energii ze słońca

baterie słoneczne sposób na pozyskanie darmowej energii ze słońca

Padające na Ziemię promienie słoneczne są w stanie dostarczyć taką wielkość energii, jaką używa się na naszej planecie w trakcie jednego roku. W dodatku, jest to całkowicie darmowy sposób na jej pozyskanie, który będzie można wykorzystać jeszcze przez długi czas.

Niezbędnym elementem umożliwiającym czerpanie korzyści z takiego rozwiązania są panele słoneczne.

 Czym jest panel słoneczny? 

Panel słoneczny to urządzenie, za pomocą którego przekształca się energię słoneczną na energię elektryczną. Panele złożone są z części, zwanych ogniwami fotowoltaicznymi lub też fotoogniwami.

Ogniwo fotowoltaiczne składa się z dwóch stykających się krzemowych płytek. Na skutek padania promieni słonecznych, na zetknięciu płytek tworzą się ładunki elektryczne. Na górze umieszcza się metalową siatkę, natomiast na dole, montuje metalową powłokę, aby płytki mogły odprowadzić prąd stały, generowany w ogniwie. W budownictwie z ogniw tworzy się zestawy, a ze względu na bezpieczeństwo, pokrywa się je nieprzepuszczalną obudową, wykonaną z pleksi lub szkła hartowanego.

 Co jeszcze jest potrzebne do pozyskania prądu ze słońca? 

Jeśli chcemy korzystać z prądu w porze wieczornej, należy go w ciągu dnia gdzieś zmagazynować. W tym celu stosuje się akumulatory żelowe i regulatory ładowania. Co więcej, baterie słoneczne generują prąd stały, a urządzenia które używamy na co dzień są stworzone z myślą o zasilaniu prądem przemienny,. Aby przekształcić prąd stały na przemienny 230V, niezbędnym elementem jest falownik inaczej przetwornica napięcia. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest także dostosowanie odpowiedniej częstotliwości i napięcia prądu. Falowniki wytwarzają dokładnie takie napięcie jakie jest dostępne w gniazdku elektrycznym a więc 230V Sinus.

 Jaką ilość prądu są wstanie wytworzyć panele słoneczne? 

Prawidłowo zamontowane panele słoneczne tj. na południe pod kątem 35 stopni będą średnio rocznie wytwarzały 1000 kWh z 1000W zainstalowanych paneli a więc średnio 4 duże panele słoneczne dają 1000W mocy. Duże znaczenie ma zastosowanie falownika sieciowego tylko jednostki markowe mogą zagwarantować takie uzyski. Tanie chińskie odpowiedniki nie osiągają wiecej niż 700-800 kWh na rok.

 Gdzie powinny zostać zamontowane baterie słoneczne? 

Najczęściej panele słoneczne w domach jednorodzinnych ustawia się na dachach, przy użyciu dedykowanych systemów montażowych PV. Panele można także usytuować na innych powierzchniach lub na eweelacji domu o ile warunki techniczne na to pozwalają. Jeśli jednak miejsce nie spełnia wymogów jest za bardzo odchylone względem strony południowej, innym rozwiązaniem może być zamontowanie paneli na dachu budynku gospodarczego bądź zbudowanie konstrukcji wolno stojącej. Konstrukcja pod panele na grunt może być wolnostojąca nie związana trwałe z gruntem lub na wbijanych palach ale tu potrzeba pozwolenia na budowę.

Jeśli baterie słoneczne są niewielkich rozmiarów, można zamontować je samodzielnie. Zwykle producenci dodają do zestawu instrukcję montażu oraz wszystkie potrzebne podzespoły fotowoltaiczne. Trudności pojawiają się, gdy mamy do czynienia z bateriami o większym wymiarze i konieczna jest pomoc fachowców.

 Panele słoneczne a projekt domu 

Najwięcej energii można uzyskać, jeśli dom ma odpowiednie nachylenie dachu i jest ustawiony w odpowiednią stronę. Rozmieszczenie paneli słonecznych najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu, ponieważ dobre rozmieszczenie zapewni, że ich wykorzystanie będzie najbardziej efektywne.

 Jakie są koszty związane z uzyskaniem darmowej energii? 

Obecnie, pozyskiwanie prądu z energii słonecznej uważa się za przyszłościowe rozwiązanie, a jedynym minusem wydają się być wysokie koszty niezbędnych do tego celu narzędzi.  Czas zwrotu elektrowni słonecznej niemieckiej aktualnie wynosi 9 lat jednak po planowanych podwyżkach prądu na rok 2019 zmniejszy się on do 5 lat i to bez dotacji.

W zachodniej części Europy, chcąc zapewnić upowszechnienie korzystania z energii słonecznej, skupia się uwagę na dotacjach i kredytach na atrakcyjnych warunkach. Także w Polsce, w ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania darmową energią. Wiele firm promujących ekologiczne źródła energii zajmuje się sprzedażą instalacji oraz kompleksową obsługą serwisową.

 Co zrobić z nadwyżką energii fotowoltaicznej? 

W sytuacji, gdy energia zostanie nagromadzona z nadmiarem, ponad potrzeby mieszkańców, wyróżnia się kilka sposobów na jej rozdysponowanie.

W Europie Zachodniej energię odprowadza się do sieci i w oparciu o dane licznika, reguluje się należności z właścicielem sieci.

W Polsce, od 2016 roku zgodnie z przepisami ustawy OZE, nadwyżkę zgromadzonej energii, właściciele instalacji o mocy nie wyższej niż 40 kW mogą przekazać do sieci. Jeśli wzrośnie zapotrzebowanie, za każde wysłanie 1 kW przewidziano możliwość darmowego pobrania 0,8 kW jeżeli  elektrownia słoneczna jest mniejsza niż 10 kWp elektrownie z przedziału 10-40kWp rozlicza się na zasadzie 0,7kWh za 1kWh wysłaną do zakładu energetycznego.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Suntrack.pl, w którym można kupić zestawy fotowoltaiczne, w atrakcyjnych cenach.

Exit mobile version