Betonowanie w upale – o czym pamiętać?

betonowanie-w-upale

Beton jako element konstrukcyjny sam w sobie jest wysoce odporny zarówno na niskie, jak i na wysokie temperatury. Inaczej jest ze świeżo wylaną mieszanką, która nie zdążyła się jeszcze związać i nabrać odpowiednich parametrów. Jest ona mocno narażona na działanie upałów, a nie przestrzeganie kilku podstawowych reguł może spowodować, że trwałość wylanego betonu będzie niższa. Wielu murarzy obawia się o prawidłowe wiązanie betonu w momencie, gdy temperatura spada poniżej zera. Mróz spowalnia proces twardnienia mieszanki, a także może ją uszkodzić, przez co nie będzie ona wytrzymała. Podobne, negatywne skutki może przynieść wykonywanie prac z betonem podczas letnich upałów. Jak sobie z tym radzić?

 Słońce szkodliwe dla betonu 

Żar lejący się z bezchmurnego nieba daje się we znaki, nie tylko pracownikom budowlanym, ale również płynnym materiałom, z którymi oni pracują. Świeżo wylany beton również nie jest zaprzyjaźniony z wysokimi temperaturami, ponieważ woda używana do jego produkcji bardzo szybko wyparowywuje, przez co część cementu użytego do mieszanki może nie zdążyć się związać. Doprowadza to do sytuacji, w której beton staje się mniej wytrzymały, a także bardziej podatny na pękanie. 

Powszechnym błędem, który popełniają niedoświadczeni budowlańcy w letnim okresie jest dodawanie do cementu w worku i kruszywa większej ilości wody niż jest podane w recepturze. Niewłaściwe proporcje mogą sprawić, że cement w ogóle się nie zwiąże, a przygotowana mieszanka okaże się bezużyteczna. 

 Betonowanie w upale – o czym pamiętać? 

W najcieplejszym okresie roku najlepiej betonować elementy konstrukcyjne przy bezwietrznej pogodzie i zachmurzonym niebie, najlepiej gdy temperatura powietrza jest w granicach 20-25°C. Zdecydowanie niewskazane jest prowadzenie prac betoniarskich, gdy termometr wskazuje ponad 35°C – jeśli nie ma innego wyjścia, prace z betonem należy prowadzić wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Przy wysokich temperaturach jeszcze większe znaczenie ma jakość stosowanego cementu w workach. Użycie słabej jakości materiałów może powodować, że przy upale nie będziemy w stanie otrzymać wymaganych właściwości i parametrów wiążących. 

 Jak zadbać o świeżo wylany beton latem? 

Zastosowanie odpowiedniej jakości cementu, a także betonowanie we właściwych temperaturach to nie wszystko. Żeby beton był mocny i spełnił swoje zadanie, trzeba o niego odpowiednio zadbać w czasie wiązania się cementu. Taka pielęgnacja latem polegać będzie przede wszystkim na dostarczeniu odpowiedniej ilości wody mieszance, a także na ochronie przed szybkim jej wyparowaniem.

Najważniejszym zadaniem podczas betonowania w wysokich temperaturach jest ochrona świeżego betonu przed utratą wilgoci. Najpopularniejszym sposobem pielęgnacji elementów betonowych jest zraszanie, a później polewanie powierzchni wodą. W początkowym okresie należy robić to z umiarem, wodą o słabym ciśnieniu, by nie uszkodzić struktury betonu. W kolejnych dniach, oprócz podlewania można zastosować specjalne maty chłonne, które wydłużą czas odparowywania wody.

Exit mobile version