Bliskość z naturą

aranżacja tarasu

Współczesny człowiek, który osiągnął wielki stopień rozwoju, poleciał w kosmos, komunikuje się z całym światem, w wielu elementach ujarzmił naturę i swój organizm, zatęsknił za tym, co naturalne. Świat techniki, choć pomaga w życiu ma swoje niebezpieczeństwa. Człowiek bez natury nie może poprawnie funkcjonować. Dlatego też wraca moda na ekologiczne urządzanie wnętrz. Takiemu trendowi sprzyja nie tylko poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, ale też chęć odczuwania więzi z przyrodą.

 W harmonii z przyrodą. 

Koncepcja wnętrz eko zakłada otaczanie się rzeczami wykonanymi z ekologicznych materiałów i umiejętne korzystanie z zasobów przyrody. Styl eko jest przyjazny domownikom i środowisku, ponieważ wypływa z naturalnej harmonii i umiaru. Podstawą tego stylu jest drewno. W Polsce popularnymi drzewami wykorzystywanymi do produkcji mebli, paneli podłogowych i dodatków są: dąb, sosna, buk, olcha, jawor, brzoza. W domu eko nie używa się lakieru nawet do zabezpieczenia podłogi. Lepszym rozwiązaniem jest olejowanie, woskowanie lub pomalowanie farbą ekologiczną. Do aranżacji w stylu eko można wykorzystać cegłę, kamień, marmur, granit oraz ręcznie wypalaną ceramikę. Do nabycia są także tapety ekologiczne wykonane z recyklingowych materiałów jak: włókno papierowe, tekstylne, celuloza i mączka drzewna. Nie zbiera się na nich kurz, nie wywołują alergii, ponieważ nie zawierają alergenów, a dodatkowo są biodegradowalne.

 Dekoracje w stylu eko 

W eko wnętrzu króluje biel- jest to najczęstszy kolor ścian, podłóg i framug okien. Dopuszczalne są inne jasne kolory: piaskowe ochry, rozbielone szarości i jaśniutkie odcienie błękity, kolory drewna, kamienia, gliny czy cegły. Mocniejsze kolory takie jak: żółty, czerwony stosuje się jedynie w dodatkach i to z umiarem. Farby używane do malowania pomieszczeń powinny być ekologiczne, czyli wodorozcieńczalne. Tego rodzaju farby pozbawione są rozpuszczalników, amoniaku i innych szkodliwych substancji. Ekologiczne są emulsje akrylowe, winylowe i lateksowe. Poduszki dekoracyjne powinny być w następujących kolorach: beżowe, jasnozielone, kremowe, jasnoróżowe albo jasnoniebieskie. Okna ozdabiają firny i zasłony z naturalnych tkanin. Dekoracją stołów, która przyciąga uwagę gości są serwety i serwetki. Z naturą kojarzą się wzory florystyczne i zwierzęce. Wspaniałą, bardzo nietypową dekoracją jest wąski, szklany wazon, do którego wstawione są polne kwiaty lub skarby przyniesione z lasu, np.: gałązka z szyszkami. Stoliki z pieńków lub wieszaki z konarów to kolejne wykorzystanie fantastycznych skarbów przyrody znalezionych w lesie. Ich zaletą oprócz ekologiczności jest darmowa dostępność. W ekologicznym wnętrzu musi znaleźć się miejsce na zieleń. Rośliny mogą stać na parapetach lub np. w wiklinowym koszu lub doniczkach.

 Ograniczaj, przetwarzaj i wykorzystuj ponownie 

To podstawowa zasada ekologicznego wystroju, która ratuje środowisko i portfel właściciela. Do aranżacji wnętrz wykorzystuje się materiały pochodzące z odzysku, np.: stare meble, skrzynki po owocach, tekturę, jutowe worki. Wytworzone z nich meble i dodatki mają większą wartość rynkową niż zużyte do ich powstania odpadki. Do łask wracają własnoręcznie zrobione ozdoby, np.: świeczniki, czy wazoniki zrobione z butelek. Styl ekologiczny wiąże się z oszczędnością energii. Stosuje się energooszczędne oświetlenie w postaci: świetlówki kompaktowe, lampy LED i halogeny. Świetlówki zużywają 75-80% mniej energii niż zwykłe żarówki, a ich trwałość sięga 8-12 lat. Lampy LED dają oszczędność blisko 80% energii i świecą nawet 45 tysięcy godzin. Zwykła żarówka wypada blado- świeci góra kilka tygodni i generuje spore rachunki. Żarówki energooszczędne znacznie obniżają rachunki za prąd i choćby dlatego warto je stosować, bez względu na stosunek do ekologii. W domu eko ważnym nawykiem jest segregowanie śmieci, co zapobiega marnotrawieniu wielu rzeczy. Przedmioty, które można ponownie wykorzystać nie trafiają do kosza na śmieci. Ekologiczne wnętrze to oszczędność w pozytywnym znaczeniu tego słowa

Exit mobile version