Cięcie kosztów dzięki inteligentnemu magazynowi

hala magazynowa

Wydajność firmy mierzy się w dwóch aspektach: efektywności oraz otrzymywanych zyskach. Identyczna zasada działa w przypadku magazynów i hal magazynowych, które również funkcjonują jak zwyczajna firma i rządzą się takimi samymi prawami. Jakie jednak w ich sytuacji podejmuje się kroki, aby zwiększyć wydajność funkcjonowania magazynów, obniżyć koszty jego eksploatacji, a przy tym zachować wysoką jakość obsługi klienta?

 Krok w nowoczesność 

Przede wszystkim zarządzający takim magazynem muszą być na bieżąco ze wszelkimi technicznymi nowinkami i rozwiązaniami dotyczącymi branży magazynowej. Nowoczesne regały, wózki widłowe, ergonomiczne wyposażenie magazynów to absolutnie podstawy. Współcześnie jednak o wiele większą rolę odgrywają inteligentne systemy zarządzania i magazynowania, które opierają się na specjalnie zaprojektowanych programach komputerowych. W takich systemach znacznej poprawie ulega proces komunikacyjny: stany towarów dostępne są na bieżąco, każdy pracownik może również sam sprawdzić dostępność danego produktu oraz miejsce jego przechowywania. W nowocześniejszych inteligentnych systemach można również dowolnie modyfikować zawarte dane o towarze: datę przydatności, miejsce przeznaczenia, planowaną wysyłkę itp.

 Oszczędność pieniędzy 

Niewątpliwie dużą korzyścią z wdrożenia w działanie magazynu inteligentnego systemu zarządzania nim jest podniesienie komfortu pracy samych pracowników, ale również znaczne ograniczenie kosztów funkcjonowania magazynu. Znacznemu zmniejszeniu ulegają ilości towarów zepsutych lub nienadających się do dalszej sprzedaży; spada również liczba osób potrzebnych do obsługi magazynu oraz koszty związane z utrzymaniem dodatkowych miejsc pracy.

 Stare systemy 

Obsługa magazynu wedle nowoczesnych standardów zarządzania sprawia, że w zasadzie można byłoby spokojnie zrezygnować z dotychczasowych instrukcji i zasad układania towaru. Nie jest to jednak konieczne, bo zasady te są wbrew pozorom wciąż aktualne, jak najpopularniejsza z nich, która dotyczy sposobu układania towaru na regałach. Dobrym i korzystnym rozwiązaniem jest połączenie starego systemu z nowym, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększa się efektywność działania magazynu, szybkość obsługi oraz bieżąca kontrola nad składowanymi towarami. Dzięki zastosowaniu rozwiązań informatycznych można nad wszystkim czuwać z poziomu zwykłego programu komputerowego – nie trzeba samemu niczego liczyć ani nadzorować. System sam też podpowie, w jaki sposób najefektywniej układać towary: które powinny leżeć niżej, które wyżej, gdzie powinny znajdować się towary przygotowane do wysyłki, a gdzie te, które nie zostały jeszcze sprzedane itp.

Wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z nami firma specjalizująca się w halach: Depenbrock Polska

Exit mobile version