Zakup nowej nieruchomości – domu lub mieszkania – sprawia wiele radości, ale obarczony jest również obowiązkami, wątpliwościami i formalnościami, które należy spełnić, by nieruchomość nie spędzała snu z powiek. Na jakie pytania warto odpowiedzieć sobie przed finalizacją kupna nowego domu lub mieszkania?
Rynek pierwotny czy wtórny?
Odpowiedź na to pytanie często udzielana jest jeszcze przed jakąkolwiek decyzją o zakupie nieruchomości, czasami jednak warunkowana jest przez charakter znalezionej nieruchomości. Niewykluczone jest, że przeciwnicy zakupu mieszkania na rynku pierwotnym zmienią swoje zdanie, kiedy zobaczą ofertę nowych inwestycji wybranych deweloperów.
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to bezpieczeństwo i komfort transakcji, a same nieruchomości różnią się, na plus, od tych dostępnych na rynku wtórnym.
Rozwinięta infrastruktura, innowacyjne rozwiązania, wysoki poziom wykorzystanych materiałów i niespotykane na rynku wtórnym instalacje (na przykład instalacja odkurzacza centralnego) sprawiają, że mieszkania z rynku pierwotnego są atrakcyjną inwestycją.
Szukasz nieruchomości na rynku pierwotnym? Sprawdź oferty dostępne na obido – największej platformie klientów rynku pierwotnego. Znajduj oferty bezpośrednio od deweloperów – bez potrzeby korzystania z pośredników:
- nowe mieszkania w Krakowie – obido.pl
- nowe mieszkania we Wrocławiu- obido.pl
- nowe mieszkania w Warszawie – obido.pl
Opinie o deweloperze
W dobie szybkiego przepływu informacji i wielu ich źródeł, znalezienie komentarzy na temat dotychczasowych inwestycji dewelopera nie powinno stanowić problemu. To ważny punkt, który może determinować ostateczną decyzję. Warto sprawdzić opinie nabywców nieruchomości, które zostały już zakupione, a także rodzaj rachunku powierniczego dewelopera.
Jeśli jest zamknięty, oznacza to, że pieniądze z wpłat klientów nie mogą zostać przeznaczone na finalizację etapów inwestycji. Innym czynnikiem, który wydaje się oczywisty, a na który warto zwrócić uwagę, jest sprawdzenie księgi wieczystej, pozwoleń na budowę oraz prawo dysponowania gruntem przez dewelopera.
Ważne jest także sprawdzenie wszystkich zapisów w umowach z deweloperem. Może okazać się, że nałoży wysokie opłaty i kary za nieprzestrzeganie terminu spłat rat, podczas gdy opóźnienia z jego strony nie będą wiązały się z żadnymi korzyściami czy odszkodowaniami dla potencjalnego klienta.
Idealną sytuacją jest taka, w której nabywca może sprawdzić stan techniczny nieruchomości przed zakupem – w tym celu nieruchomość musi być już wybudowana. W przypadku, kiedy inwestycja jest dopiero w budowie, pewne rzeczy są niemożliwe do weryfikacji do momentu oddania nieruchomości przez dewelopera i trzeba pilnować ich na dalszych etapach inwestycji.
Plany zagospodarowania przestrzennego
Niezwykle istotne jest sprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego: dotyczących zarówno samego budynku i inwestycji, jak i terenów z nią sąsiadujących. Może okazać się bowiem, że potencjalnie cicha okolica straci swój urok za kilka lat, kiedy wzdłuż jej granicy poprowadzona zostanie nowa nitka ruchliwej ulicy, obwodnica, autostrada, linia wysokiego napięcia czy szereg nowych fabryk.
W planach zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji powinny znaleźć się także szczegółowe plany wybranego mieszkania lub domu – weryfikacja wymiarów i stanu technicznego jest konieczna przed finalizacją zakupu.