Jeszcze do niedawna nikomu nie przyszłoby do głowy, że stary komin można poszerzyć, bez konieczności jego demontażu. Dzięki osiągnięciom współczesnej technologii jest to możliwe i coraz częściej stosowane, zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie przekrój komina wynosił przeważnie 12 x 12 cm. Taka średnica była wystarczająca dla małych pieców na paliwa stałe. Obecnie jednak montuje się piece olejowe i gazowe, które wymagają znacznie większego przekroju.
Co to jest frezowanie kominów?
Frezowanie kominów polega na mechanicznym powiększeniu ich średnicy wewnętrznej. Za pomocą specjalistycznych frezów usuwa się wewnętrzną warstwę, wypełniającą przewód kominowy (sadzę, smołę, gruz), dzięki czemu zwiększa się jego przekrój. W przewodach kominowych wykonanych z cegły można bezpiecznie zwiększyć średnicę o 1/3 szerokości cegły (bez obawy o naruszenie statyki). Na przykład komin o przekroju 14 x 14 cm można powiększyć nawet do 22 cm. Pył i gruz pozostaje w trakcie prac wewnątrz komina, a po zakończeniu działań jest usuwany, nie tworząc bałaganu w całym mieszkaniu.
Frezowanie komina na terenie Śląska wykonuje firma KMS-BUD – zobacz szczegóły i cennik frezowania kominów: https://www.kms-bud.pl/frezowanie-kominow/
W jakim celu przeprowadza się frezowanie kominów?
Kominy powinny być zawsze drożne i szczelne, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom domów. Niestety, sadza i spaliny bardzo łatwo osadzają się wewnątrz przewodu kominowego, zmniejszając jego ciąg i zwiększając tym samym ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Zbyt mały przekrój komina prowadzi do zadymienia w kotłowni, nadmiernego osadzania się sadzy i smoły we wnętrzu pieca i przewodu kominowego. Frezowanie komina staje się niezbędne, kiedy nie można udrożnić przewodu metodą tradycyjną. Również w przypadku, gdy ma być zamontowany nowoczesny piec, który wymaga większego przekroju, stosuje się frezowanie komina. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż wkładu żaroodpornego, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Jego instalacja przeważnie musi być poprzedzona frezowaniem całej wewnętrznej powierzchni wlotu kominowego.
Frezowanie komina od góry na sucho
Jedną z metod jest technologia szlifowania na sucho. Frezowanie komina rozpoczyna się od góry i kończy w kotłowni. Na dachu ustawia się stelaż, na którym montuje się wiertnice. Głowica wiercąca napędzana jest przez spalinowy agregat hydrauliczny. Stabilizują ją specjalne tyczki, które zapobiegają przemieszczaniu się jej na boki w kanale kominowym i gwarantują wiercenie prostego otworu. Sinik głowicy wyposażony jest w sprzęgło, które zwalnia jej obroty w przypadku napotkania przeszkody (co chroni komin przed zniszczeniem). Frezowanie kominów metodą szlifowania na sucho minimalizuje drgania, niweluje hałas i znacznie skraca czas wykonywania przewiercenia.
Frezowanie kominów techniką diamentową na mokro
Metoda diamentowa pozwala na frezowanie kominów od góry i od dołu. Dzięki zastosowaniu wierteł diamentowych o dużych przekrojach (nawet 25 cm), zabezpieczeń w formie prowadnic i konstrukcji silników (które zapobiegają zbyt głębokim wcinaniem się wiertła) oraz precyzyjnemu ustawieniu punktów: początkowego i końcowego, unika się wibracji i uderzeń, co zapewnia nienaruszalność konstrukcji komina. Podczas frezowania, za pomocą strumienia wody sukcesywnie odciągany jest pył, powstający przy pracy wiertła. W efekcie otrzymuje się gładkościenny walec o idealnie pionowych ścianach, pozwalający na montaż gotowych wkładów kominowych. Najważniejsze jest to, że metoda ta jest całkowicie bezinwazyjna (nie ingeruje bezpośrednio w konstrukcję komina), skuteczna i bezpieczna. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://www.komeno.pl/oferta/frezowanie-kominow.html.
Frezowanie kominów pozwala uniknąć rozbiórki całego komina i znacznie obniżyć koszty jego modernizacji.
Moja firma wierciła przez 6 lat łańcuchowo od 3 lat wiercimy tylko diamentem bez porównania wychodzi idealnie komina nigdy więcej dziadostwa łańcuchowego.