Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Pojawiało się tutaj już kilka wpisów na temat ogrzewania podłogowego. Dzisiejszy również będzie związany z tą tematyką jednak ma za zadanie obalić najpopularniejsze mity zniechęcające potencjalnych inwestorów do zastosowania takowego rozwiązania.

Wbrew utartym przekonaniom na instalację podłogowego ogrzewania wodnego nie musimy bezwzględnie układać terakoty – z powodzeniem możemy wykończyć podłogę panelem lub drewnem. Mit ten wziął się stąd że podłogówka najczęściej stosowana jest w kuchniach, łazienkach lub przedpokojach a tam najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek gdyż łatwiej jest utrzymać je w czystości. Należy jednak pamiętać, żeby uprzednio przed wykończeniem posadzki drewnem upewnić się czy wszystkie elementy grzejne są rozmieszczone równomiernie. Ponadto warstwa parkietu powinna nie być zbyt gruba w przypadku wyboru litego drewna – osobiście jestem zwolennikiem stosowania desek warstwowych zamiast litego drewna (lepiej przewodzą ciepło ogrzewania). Co do wyboru drewna wybierajmy gatunki o największym współczynniku przewodzenia ciepła. Należy też pamiętać by klej będący naszym spoiwem oraz lakiery spełniały wymogi co do stosowania ich na ogrzewanie podłogowe.

Z dobrodziejstw ogrzewania podłogowego możemy korzystać również w mieszkaniach w bloku. Tutaj jednak zamiast wyboru ogrzewania wodnego lepsze będzie zastosowanie elektrycznych mat grzejnych. Takowe maty mają niewielką grubość – około 3 milimetrów – i z powodzeniem możemy je wtopić w warstwę kleju mocującego płytki podłogowe. W przypadku domów jednorodzinnych częściej wybiera się ogrzewanie wodne – jednakże wybór systemu grzewczego i sposobu ogrzewania pomieszczeń musi zapaść jeszcze w fazie kiedy budynek jest w stanie surowym. Dlaczego? Otóż montaż takowej instalacji wymaga wylania grubszej warstwy wylewki, która siłą rzeczy podnosi poziom posadzki o kilka centymetrów – ważne jest również wyłożenie odpowiedniej warstwy izolacyjnej. Gdy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe w pozniejszym czasie może okazać się że nie będzie grzało ono tak jak byśmy tego chcieli lub wogóle nie zda pomyślnego rezultatu.

Ogrzewanie podłogowe ma też swoje wady. Jedną z nich jest fakt, iż podłoga cechuje się dużą bezwładnością cieplną – wolno się nagrzewa ale długo stygnie. W razie nagrzania podłogi światłem słonecznym nie wytraci ona szybko swojej temperatury. Ponadto nie nadaje się ona do pomieszczeń w których będą stały duże meble – wszelkie zabudowy zakrywają podłogę a więc zakrywają także powierzchnię grzewczą. Kiedy mamy ku temu możliwość lepiej jest zastosować meble na nóżkach – umożliwiają one filtrację ciepłego powietrza. Ostatnią wadą (chociaż niezupełnie) jest zbyt wysoka temperatura powierzchni podłogi przy nieprawidłowym podłączeniu instalacji – wynika więc jasno że system podłogowy w przeciwieństwie do systemu ściennego nie może być wydajny ponad planowo – podłoga powinna być ciepła ale nie może być gorąca gdyż niesie to za sobą konsekwencje zdrowotne.

Zródła: ŁadnyDom, GrafikaGoogle

Exit mobile version