Co wpływa na żywotność wielopiły?

maszyny stolarskie

Każda pilarka wielotarczowa wymaga odpowiednich zabiegów konserwacyjnych. Regularne wykonywanie tych czynności, zwiększa nie tylko żywotność urządzenia, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy urządzenie jest mocno eksploatowane w dużym warsztacie stolarskim lub tartaku. Aby być pewnym, że używana wielopiła jest w pełni sprawna i bezpieczna, warto poznać i wykorzystać kilka istotnych porad. Sprawdźmy więc co wpływa na żywotność wielopiły już teraz. Zapraszamy do lektury.

Prawidłowe działanie wału piłowego

Jeśli chcemy zwiększyć żywotność naszej wielopiły, należy zwrócić szczególna uwagę na prawidłowe bicie wału piłowego. Element ten, gdy jest w dobrym stanie technicznym wykonuje bicie rzędu 0,01 – 0,02 mm. Taki zakres zapewnia prawidłowa pracę wielopiły bez jakichkolwiek szkodliwych drgań, ani negatywnego wpływu na żywotność łożysk czy też tarcz piłowych. Odpowiednie zakres bicia zapewnia również mniejsze zużycie energii elektrycznej podczas działania urządzenia. Maksymalne dopuszczalne bicie wynosi 0,03 mm i nie należy go przekraczać, gdyż skutkuje to bardzo poważnymi konsekwencjami, taki jak np. wybicie gniazd łożyskowych znajdujących się w obudowie wału. Aby zwiększyć żywotność piły, nie należy także stosować zwykłych łożysk. Dobre łożyska to takie, które są w stanie pracować przy obrotach min. 5000 obrotów na minutę. Kiepskiej jakości elementy mogą w niedługim czasie ulec zniszczeniu, a to z kolei może doprowadzić do skrzywienia wału piłowego i unieruchomienia całej wielopiły.

Stosowanie prawidłowych przekładek

Kolejnym ważnym czynnikiem zwiększającym żywotność wielopiły jest stosowanie odpowiednich przekładek między piłowych. Elementy te mają ogromny wpływ na prawidłowe działanie całego urządzenia, a to z kolei przekłada się na precyzję wykonania wyrobu. Niektórzy użytkownicy wielopił stosują również przekładki nieszlifowane, które wykonywane są wyłącznie na tokarce przy wykorzystaniu takich materiałów jak aluminium lub tekstolit. Niestety, tak utworzone przekładki mogą doprowadzić do powstania bicia wału piłowego, a w konsekwencji do unieruchomienia całej maszyny. Najlepsze przekładki to te wykonane ze stali, czterostronnie szlifowane z luzem H7. Posiadają one także kanałki dłutowane z wykorzystaniem podzielnicy. Podczas składania sprzęgłu piłowego, warto pamiętać, aby każda przekładka była dokładnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń. Dobrze jest zadbać także o to, aby przekładki nie miały uszkodzeń mechanicznych, a używane tarcze piłowe były proste, naprężone i naostrzone. Należy również dopilnować, aby przekładki były dopasowane do wysokości ciętej deski lub pryzmy.

Dzięki odpowiedniej konserwacji i stosowaniu dobranych elementów, można sprawić, że żywotność wielopiły ulegnie znacznemu wydłużeniu. Masywne konstrukcje tego typu wymagają regularnej konserwacji i przeglądów, lecz dzięki tym zabiegom będziemy mieć pewność, że jakość tworzonych wyrobów jest naprawdę wysoka. Jeśli nie jesteśmy pewni jakie zabiegi konserwacyjne będą najlepsze dla danego modelu urządzenia, możemy również skontaktować się fachowcem.

Exit mobile version