Co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?

Wilgoć w domu to szkodliwe zjawisko, którego pojawienie się niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno pod względem finansowym (wilgoć może uszkodzić dom), jak i zdrowotnym. Zawilgocona ściana oraz ciepłe powietrze to doskonałe źródło pożywki dla groźnych grzybów i pleśni. Z tego powodu tak ważne jest osuszanie budynków. Jakie metody wyróżniamy? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Skąd bierze się wilgoć w naszym domu?

Osuszanie budynków zaczyna się od rozpoznania przyczyny podniesionego poziomu wilgoci w domu. Jeśli źródło problemu nie zostanie rozpoznane, wtedy sam proces nie przyniesie oczekiwanych rezultatów albo efekt będzie krótkotrwały.  Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wilgoci w domu jest niepoprawnie wykonana bądź niedziałająca wentylacja pomieszczeń. Trzeba mieć na uwadze to, że współczesne budownictwo wykorzystuje szczelne okna i drzwi zewnętrzne, dlatego też jedynym miejscem do odprowadzenia wilgoci jest wentylacja. Z tego powodu musisz podjąć wszelkie działania, aby sprawnie działała ona przez cały czas.  Inną przyczyną powstawania wilgoci jest słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa bądź przeciwwodna fundamentów. To problem pojawiający się w starszych budynkach, w których obie izolacje często nie są dostatecznie dobrze wykonane. W momencie, w którym pada, lekko podnoszą się wody gruntowe, a w efekcie podnosi się też poziom wilgoci w budynku. W takim wypadku konieczne jest osuszanie fundamentów oraz stworzenie dodatkowej izolacji. W ten sposób można wyeliminować problem wilgoci w domu. Kolejną przyczyną jest niewłaściwe wykonanie albo brak odpowiedniej izolacji termicznej ścian zewnętrznych. Efekt? Ściany są wychłodzone, a zetknięcie zimnego muru z wyższą temperaturą prowadzi do powstania pary wodnej. Jej pojawienie się jest praktycznie pewne z pojawieniem się wilgoci na ścianie.

Osuszanie budynków – nieinwazyjne i inwazyjne metody

Metody osuszania budynków najłatwiej podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne metody. Te pierwsze nie wymagają dużego nakładu finansowego. Zaliczamy do nich: nagrzanie pomieszczenia, osuszanie kondensacyjne, mikrofalowe, absorpcyjne i podposadzkowe. Z kolei inwazyjne metody, do których zaliczamy iniekcje (krystaliczną i termiczną) są bardziej czasochłonne i wymagają większego budżetu. Czym jest iniekcja? Najprościej mówiąc, jest to metoda polegająca na wykonaniu specjalnej przegrody hydrofobowej lub też uszczelniającej. Przegroda powstaje w momencie, w którym zostanie usunięta wilgoć, a jej miejsce zastąpią specjalne preparaty. To skuteczny sposób na osuszenie fundamentów w budynku.

Exit mobile version