Coś starego, coś nowego czyli styl transitional

Szukając synonimu słowa „przejściowy” natrafiamy m. in. na hasła – tymczasowy, prowizoryczny, sezonowy, chwilowy. W odniesieniu do aranżacji wnętrz prowizorka raczej nie kojarzy się najlepiej. To co ma stanowić doraźne, chwilowe rozwiązanie zazwyczaj okazuje się najtrwalszym. I tak, zamiast urządzić swoje wnętrza stylowo i funkcjonalnie, namiastka tego, czego nie udało nam się zrealizować zostaje z nami na lata, przez zasiedzenie, z przyzwyczajenia.  Jednak słowo „przejściowy” może mieć również inne, mniej oczywiste znaczenie. W słowniku języka angielskiego odnajdziemy słowo „transitional”, które będąc dosłownym tłumaczenie rodzimego słowa „przejściowy” opisuje styl aranżacji wnętrz praktykowany na świecie, a od niedawna również w polskich wnętrzach.

 Styl transitional – co to takiego? 

Styl transitional to ukłon w kierunku tradycji, która jest źródłem i początkiem dla nowoczesnego wzornictwa. Nowoczesne meble próbują asystować tym,  których konstrukcja i design kryją w sobie wspomnienia, przeszłość, tak zwaną duszę. Wnętrza czerpią z przeszłości i się nią inspirują. W ten sposób powstaje nurt, który możemy nazwać unowocześnioną klasyką lub klasyką w nowoczesnym wydaniu.

 Dla kogo jest styl transitional? 

Styl transitional to propozycja dla nonkonformistów, którzy w dziedzinie aranżacji wnętrz lubią płynąć pod prąd i dobrze się czują we wnętrzach z odrobiną stylistycznej przekory. Meble z sieciówki? Owszem, jednak zestawione z meblami z odzysku, znalezionymi na strychu lub odziedziczonymi w spadku po babci, z pomalowanym frontem, wymienionymi gałkami lub wykorzystane w nieoczywisty sposób. Elementy wystroju, które normalnie ze sobą kontrastują pod względem kształtów, kolorów, faktur, w stylu transitional uzupełniają się i tworzą spójną całość.

Styl transitional to estetyka, która pozwala nam zachować nasze ulubione meble i połączyć je z czymś nowym, nowoczesnym tak, by stworzyć wygodną, funkcjonalną i stylową przestrzeń, taką naszą, dedykowaną naszym upodobaniom stylistycznym, wygodom i potrzebom.

 Cechy stylu transitional 

Styl transitional ubiera klasyczne wnętrze w nowoczesne akcenty. Minimalistyczne szafki kuchenne będą się tu świetnie czuły w towarzystwie starego kredensu, wanna na lwich łapach będzie niczym perła w koronie w minimalistycznie urządzonej łazience, ciężkie, teatralne zasłony z weluru będą współgrały z tekstyliami w geometryczne printy, meblom o miękkich liniach może asystować nowoczesne wzornictwo, wykończone na wysoki połysk tafle mebli oddadzą i podkreślą natomiast piękno drewnianych elementów.

Projektanci sięgają po styl transitional najczęściej przy urządzaniu łazienek. Gdzie komponują szafki wykończone na wysoki połysk z armaturą o tradycyjnych kształtach, łączą naturalne drewno z elementami chromowanymi lub wykonanymi ze szkła. Widać tu inspiracje tym, co klasyczne, tradycyjne i tym, co prezentują katalogi wnętrzarskie lansujące trendy w aranżacji.

Styl transitional jest jeszcze mało znany w Polsce. Prawdopodobnie niewielu potrafiłoby go zdefiniować. Niedługo jednak to się może zmienić. Obserwując fascynację meblami z czasów prl odnawianymi na dzisiejszą modłę inspirowaną stylem skandynawskim możemy śmiało powiedzieć, iż mariaż rodzimych patyczaków z bielą i graficznym designem rodem ze Skandynawii mieści sie w pojęciu transitional. Czerpiąc z tradycji polskiego meblarstwa i sięgając po najnowsze trendy tworzymy nieco nieświadomie nasz własny styl transitional.

Nowoczesność i klasyka w jednym zdefiniowane jako transitional to propozycja dla tych, którym nie po drodze ani z barokowym przepychem ani z minimalistyczną powściągliwością. To opcja po środku – coś nowego i coś starego. To elementy, które umiejętnie połączone mogą tworzyć harmonijną całość i oby nie było to chwilowe połączenie, które wraz z nadejściem nowych trendów pójdzie w zapomnienie.

źródło zdjęć: houzz.com, czmcam.org, hgtv.com, stoningtoncabinetry.com, ksikitchens.com

Exit mobile version