Aranżacja wnętrz jest sztuką łączącą estetykę i funkcjonalność. Świat aranżacji podlega nieustannym zmianom, można powiedzieć, że ewoluuje. Pojawiają się nowe trendy i urokliwe inspiracje. Swoisty urok romantycznych stylów nie przemija i znajduje kolejnych miłośników. Cottage Core połączenie sielskiego życia na wsi z subtelną estetyką vintage, elegancji i naturalności. Brzmi intrygująco. Pora zobaczyć, jak urządzić wnętrza w tym stylu.
Cottage Core – co to za styl
Styl Cottage Core czerpie natchnienie z wiejskiego życia. Łączy wiejski klimat z elementami natury i estetyką vintage. Cechuje go prostota, spokój i harmonia. Nazwa „cottage” oznacza domki wiejskie, a „core” oznacza istotę lub sedno. Zasadniczą ideą przedstawianego stylu jest powrót do korzeni i natury, a co za tym idzie zwolnienie tempa życia. Urządzone w nim wnętrze ma zachęcać do wyciszenia w zabieganym świecie. To taka sielska przystań, wiejska idylla, do której chcemy codziennie wracać.
Stonowana kolorystyka
Stonowane, naturalne kolory są też wyróżnikiem stylu Cottage Core. Są to kolory, które dobrze oddziałują na samopoczucie, a do tego są eleganckie i szykowne. Doskonale pasują do większości pomieszczeń i nie sprawiają problemów w z doborem dodatków. Wybierając paletę barw, warto postawić na odcienie , beżu, pasteli i delikatnych zieleni. Dzięki takim kolorom pomieszczenie jest jasne, a jednocześnie przytulne.
Drewno- kluczowy element wystroju
Sielskie klimaty uwielbiają drewno i inne naturalne materiały. W końcu wieś nieodłącznie kojarzy się z naturą i bliskością przyrody. Drewniane meble, podłogi i dekoracje to esencja tego stylu, element absolutnie obowiązkowy. Niekoniecznie muszą być to nowe drewniane meble. Postarzałe i vintage meble doskonale wpasują się w klimat Cottage Core, nadając pomieszczeniom wyjątkowego uroku i niesamowitego, romantycznego klimatu. Człowiek jest częścią natury i najlepiej czuje się, kiedy otacza się przedmiotami wykonanymi z naturalnych materiałów. Zamiłowanie do tradycji uwidacznia się w ponownym wykorzystaniu elementów wyposażenia pamiętających poprzednią epokę. Obok siebie może stać np. prosty, drewniany stół z rzeźbionymi nogami oraz duże lustro ze złoconą, ozdobną ramą. Meble kuchenne powinny mieć bardziej ozdobne fronty.
Nie może zabraknąć kwiatów
Piękno stylu Cottage Core tkwi w wykorzystaniu tekstyliów uszytych z naturalnych tkanin, np.: z lnu i bawełny o kwiatowych wzorach. Pożądane są kwiatowe koronki i hafty. Zasłony, poduszki i obrusy w kwiatowe wzory dodają wnętrzu koloru i radości. Są to typowe wzory dla wiejskiej stylistyki. Dodatki dekoracyjne, takie jak wazoniki z polnymi kwiatami, drewniane ramki na zdjęcia i ceramiczne figurki, dopełniają całości wystroju i i nadają jej niepowtarzalnego charakteru. Prócz wszechobecnych kwiatów popularnym motywem tekstyliów maliny, jagody, truskawki oraz króliki. Grzyby oraz dwukolorowa czerwono-biała, kratka to kolejny motyw zdobniczy cechujący styl wiejskiej idylli.
Zielony parapet
Styl Cottage Core nie może istnieć bez zieleni. Rośliny doniczkowe, kwiaty cięte i zioła w doniczkach to najpiękniejsza ozdoba każdego wnętrza. Można nimi udekorować parapet, stolik kawowy lub wiszące donice na suficie. Rośliny nie tylko zdobią, ale także oczyszczają powietrze, wprowadzają świeżość i pozytywną energię. Wnętrze w powyższym stylu ma być sielskie, przytulne i dawać poczucie bliskiego kontaktu z naturą. W takich pomieszczeniach najlepiej odpoczywamy po pracy i uspokajamy nerwy po stresującym dniu.
Inne dodatki pasujące do stylu Cottage Core
Drewniana podłoga powinna być ozdobiona dywanem, dzięki któremu pomieszczenie będzie sprawiało przytulne wrażenie. Wiklinowe kosze przydadzą się jako schowek na buty albo drobne przedmioty.
Estetyka Cottage Core nawiązuje angielskiej wsi z epoki wiktoriańskiej oraz romantyzmu. Tego typu aranżacja pasuje nie tylko do domku wiejskiego, ale także do nowoczesnego mieszkania w bloku lub kamienicy.