Każdego roku coraz więcej rodzin decyduje się na ogrzewanie swojego domu przy pomocy gazu płynnego. Powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele, jest to kwestia zarówno oszczędności finansowej, jak i po prostu wybrania znacznie bardziej świadomej formy ogrzewania, która jest też ekologiczna. Warto zatem sprawdzić, czy instalacja gazowa w domu zawsze się opłaca?
Podstawowe informacje o montażu instalacji gazowej
Jeśli tylko znajdziemy profesjonalną firmę zajmującą się montażem instalacji gazowej, to cały proces może okazać się bardzo szybki i niewymagający dużych nakładów pracy. Najważniejsze jest podjęcie decyzji o tym, jaki rodzaj zbiornika będzie dla nas najodpowiedniejszy. W końcu będzie wpływać to zarówno na proces użytkowania, cenę końcową, jak i oczywiście na ilość czasu potrzebną na montaż zbiornika.
Rodzaje zbiorników gazowych
- Naziemny — sam zbiornik zajmuje zwykle około 2,5 m i koniecznie musi zostać zamontowany na naszej posesji. Do tego bardzo ważna jest możliwość dojazdu do zbiornika, aby zatankować.
- Podziemny — wtedy trzeba pozostawić jedynie miejsce na studzienkę rewizyjną.
Przy czym trzeba pamiętać, że możemy wybierać też między nowymi oraz używanymi zbiornikami na gaz. W zależności od naszych możliwości. Podobnie wygląda kwestia wielkości samego zbiornik, który może być w pełni zindywidualizowany. Aby podjąć najkorzystniejszą dla nas decyzję, koniecznie musimy zaufać profesjonalnej firmie, której dobrym przykładem jest tezet.pl.
Korzyści z instalacji gazowej
Popularność montażu zbiorników gazowych wynika przede wszystkim z możliwości osiągnięcia szeregu bardzo istotnych korzyści. Do najważniejszych korzyści związanych z instalacjami gazowymi zaliczamy:
- komfort użycia,
- konieczność napełniania zbiornika maksymalnie dwa razy w roku,
- przy odpowiedniej i systematycznej kontroli instalacja jest w pełni bezpieczna,
- brak bałaganu w kotłowni i więcej miejsca, gdyż nie trzeba przechowywać, np. węgla,
- oszczędzanie pieniędzy — tyczy się to zarówno instalacji zbiornika, jak i już korzystania z niego.
Ekologia a instalacje gazowe
Wbrew pozorom ogrzewanie gazowe może być zbawienne również dla środowiska naturalnego. W porównaniu do innych źródeł ciepła, gaz płynny jest na pewno najmniej szkodliwy. Co za tym idzie, gdybyśmy wszyscy zdecydowali się przejść na taki sposób ogrzewania domów, środowisko szybko by to odczuło i to zdecydowanie pozytywnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż podczas użytkowania ze zbiornika ogrzewamy jedynie swój dom, a nie tak jak w przypadku innych sposobów, cały świat.
O tym nie możesz zapomnieć, decydując się na instalacje gazowe!
Instalacje gazowe to nie tylko spora ilość korzyści, ale również związana z nimi odpowiedzialność. Konieczne jest systematyczne zlecanie lub wykonywanie przeglądów kotła gazowego. Zaleca się, aby najdłuższa przerwa pomiędzy przeglądami wynosiła do 12 miesięcy. Dzięki temu będziesz mieć kontrolą nad pracę pieca, a co za tym idzie również nad poziomem zużycia gazu. Jeśli chodzi o instalacje zewnętrzną, to musi być ona kontrolowana przez pracownika UDT średnio co 2 lata.