Czym są i do czego służą mini żurawie?

żuraw

Mini żurawie to sprzęt stosowany w budownictwie. Zgodnie z nazwą ich cechą charakterystyczną są niewielkie rozmiary. Oprócz tego wyróżniają się dużą zwrotnością, która jednocześnie umożliwia przenoszenie materiałów nawet o dużych gabarytach. Tego typu urządzenia są więc niezwykle wszechstronne.

Mini żuraw – co to jest?

Mini żurawie to specjalne, miniaturowe maszyny wykorzystywane w branży budowlanej. Służą do przenoszenia i montowania powierzchni szklanych o dużej wadze, czyli wielkogabarytowych szyb oraz okien. Tego typu sprzęt to rodzaj małych dźwigów, które dzięki niewielkim rozmiarom odznaczają się dużą zwrotnością i mogą być wykorzystywane przy pracach montażowych w trudno dostępnych miejscach. Co ważne, mini żurawie zapewniają maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Są wyposażone w specjalne przyssawki, czyli chwytaki do szyb, które umożliwiają manewrowanie nawet bardzo dużymi i ciężkimi przeszkleniami. W zależności od modelu urządzenie może podnieść materiały o wadze od 300 kg do nawet 3 ton.

Tego typu sprzęt jest więc niezwykle uniwersalny i wszechstronny w zastosowaniu. Jego posiadaniem może pochwalić się coraz więcej firm z sektora budowlanego. Możliwe jest także jego wypożyczenie. Jeśli chodzi o żurawie, wynajem takich urządzeń zyskuje na popularności zarówno w mniejszych, jak i w większych przedsiębiorstwach.

Gdzie wykorzystuje się mini żurawie?

Mini żurawie mogą być wykorzystywane do transportowania, podnoszenia oraz montażu przeszkleń nie tylko w wolnostojących domach jednorodzinnych, lecz także w budownictwie o charakterze wysokościowym. Ponadto są pomocne przy budowie konstrukcji stalowych i metalowych. Jako że są napędzane silnikiem elektrycznym lub dieslem, możliwe jest ich stosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Tego typu dźwigi budowlane są również wyposażone w specjalne podpory i gumowe łańcuchy, dzięki czemu nie uszkadzają powierzchni, na której stoją. Mogą więc być wykorzystywane do pracy w halach oraz budynkach mieszkalnych. Co istotne, ich niewielkie rozmiary sprawiają, że nie niszczą one podłoża, które nie jest odporne na duży nacisk. Bez problemu można więc stosować je np. na marmurowych posadzkach. Oprócz tego ich mobilność powoduje, że sprawdzają się przy pracach na grząskim terenie oraz w miejscach, gdzie znajdują się strome pagórki.

Kto może obsługiwać mini żurawie?

Jako że mini żurawie są maszynami budowlanymi, do operowania nimi wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Na terenie Polski należy legitymować się uprawnieniami typu 2Ż. Są one przeznaczone dla osób zajmujących się obsługą żurawi samojezdnych. Aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające umiejętności w tym zakresie, trzeba zdać specjalny egzamin – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Bardzo ważnym etapem przygotowania do obsługi mini dźwigów budowlanych jest szkolenie. Najlepiej, aby odbywało się ono bezpośrednio na placu budowy pod kierownictwem operatora z długim stażem pracy.

Exit mobile version