Czyszczenie mebli ogrodowych

czyszczenie mebli ogrodowych

Utrzymanie czystości mebli ogrodowych

Ogród służy do przyjemnego spędzania czasu na swoim kawałku zieleni. Aby cieszył oko musi mieć piękne zadbane rośliny i wkomponowane w zieleń wygodne meble, które umilą przebywanie w ogrodzie. Od czasu do czasu meble ogrodowe wymagają czyszczenia. Najczęściej potrzebują tego po zimie i po posiłkach na „świeżym powietrzu”. Czyszczenie mebli ogrodowych zależy od materiału wykonania. Odpowiednia ich konserwacja daje pewność zachowania umeblowania w dobrym stanie przez następne sezony.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Aby cieszyć się wręcz rajskim widokiem koło domu, należy zadbać nie tylko o roślinność, ale także o meble, które pozwalają przyjemnie spędzić czas w zielonym otoczeniu. Trudno wyobrazić sobie odpoczynek na działce lub balkonie bez mebli ogrodowych. Rynek oferuje zestawy wykonane z plastiku, drewna, metalu czy rattanu. Meble w ogrodzie narażone są na różne zabrudzenia, np.; plamy z jedzenia, odchody ptaków, żywice z roślin, pleśń, wilgoć, itp. Czyszczenie mebli ogrodowych jest niezbędne dla zachowania estetyki i higieny.

Dbanie o meble plastikowe

Plastikowe meble ogrodowe nadal cieszą się ogromną popularnością, choć są coraz trudniej dostępne w ofertach producentów mebli na działkę lub taras. Ich zaletami są: lekkość, niska cena, odporność zmienne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mróz i działanie promieni słonecznych oraz niewchłanianie wody. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do otoczenia. Czyszczenie mebli ogrodowych plastikowych jest wyjątkowo łatwe i tanie- nie trzeba inwestować w żadne specjalistyczne detergenty, ani w środki konserwujące. Aby je wyczyścić, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką nasączoną łagodnym detergentem, np.: płynem do mycia naczyń. Po umyciu, mebel należy opłukać z piany i dokładnie osuszyć. Meble plastikowe należy przechowywać w zacienionym miejscu, ponieważ pod wpływem słońca mogą blaknąć.

Konserwacja mebli ogrodowych drewnianych

Drewniane meble ogrodowe są niezwykle eleganckie. Kluczem do tego, aby cieszyć się nimi przez wiele lat jest regularna pielęgnacja. Raz na jakiś czas, w razie potrzeby, należy je przetrzeć suchą, miękką szmatką. Dobrą praktyką jest także odtłuszczanie czyszczonej powierzchni wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Do usuwania uporczywych zabrudzeń wykorzystuje się drobnoziarnisty papier ścierny, który nie tylko usuwa plamy, ale także wygładza szorstką fakturę mebli. Należy zachować ostrożność w czyszczeniu mebli ogrodowych drewnianych papierem ściernym, gdyż intensywne szlifowanie grozi usunięciem zbyt dużej ilości materiału. Do konserwowania drewnianych mebli stosuje się oleje i woski. Preparaty tego typu chronią drewno przed słońcem, wilgocią i kurzem oraz przywracają dawny blask. Zabiegi konserwacyjne wykonuje się 3 razy w roku: przed sezonem, w jego trakcie i po zakończeniu.

Czyszczenie mebli metalowych

Największym wrogiem metalowych mebli jest rdza, która uszkadza krzesła, ławki, czy stoły. Zniszczeniu metalowego wyposażenia ogrodu zapobiega pokrycie mebli raz w roku bezbarwnym lakierem. Do usuwania typowych zabrudzeń wystarczy mokra szmatka i łagodny detergent. Po umyciu meble należy wysuszyć, dzięki czemu rdza ich nie „zaatakuje”.

Usuwanie zabrudzeń z mebli rattanowych

Meble rattanowe są niezwykle popularne. Cechują się lekkością i naturalnym wyglądem, mają niezaprzeczalne walory dekoracyjne. Do regularnego czyszczenia mebli ogrodowych z rattanu wystarczy sucha, flanelowa ściereczka. Meble można także czyścić wąską końcówką odkurzacza lub szczotką ryżową. Na większe zabrudzeń pomaga letnia woda z dodatkiem kwasku cytrynowego. Rattan to materiał wrażliwy na działanie wody, dlatego szmatka powinna być dobrze odsączona. Raz w roku, tuż po zakończeniu sezonu, należy zastosować preparaty do konserwacji mebli rattanowych, np. oleje, woski oraz impregnaty, które zabezpieczają je przed płowieniem, brudem, tłuszczem i wilgocią.

Exit mobile version