Jak czytać rzuty mieszkań. cz. 2

Rysunek przedstawiający rzut mieszkania zawiera wiele elementów. Nie wszystkie są zrozumiałe dla kupującego, jednak wszystkie mogą mieć znaczenie i przełożenie na komfort życia i funkcjonowanie w nowym domu. Prócz ścian, które stanowią ważny element konstrukcyjny budynku i instalacji niezbędnej do wygodnego użytkowania mieszkania i jakości życia (do przeczytania w „Jak czytać rzuty mieszkań. cz. 1”), nie mniej ważne jest usytuowanie mieszkania względem stron świata, czy takie elementy, jak stolarka okienna, drzwiowa, albo schody. Co warto o nich wiedzieć i jak odczytać przypisane im w rzucie symbole?

 Kierunki świata 

Oznaczenie przypominające kompas zwane też różą wiatrów to ważny symbol, który informuje o położeniu mieszkania względem stron świata. Kierunek północny wskazuje strzałka opatrzona literką „N”. Znajomość kierunków świata pomoże określić lokalizację poszczególnych pomieszczeń, tak by zapewnić im optymalne oświetlenie. Dla przykładu: kuchnię, w której z racji przygotowywania posiłków często panuje wyższa temperatura niż w pozostałej części mieszkania warto urządzić od strony północnej lub północno wschodniej. Od strony wschodniej lub południowo-wschodniej najlepiej urządzić sypialnię. Światło słoneczne, które będzie rano wpadało do wnętrza nie przegrzeje go w ciągu dnia, dzięki czemu nie będziemy odczuwali dyskomfortu podczas wieczornego wypoczynku. Ekspozycja południowo-zachodnia lub południowa będzie najlepsza dla salonu lub pokoju dziecięcego. Brak konieczności korzystania ze światła sztucznego w godzinach popołudniowych to duży atut pomieszczeń usytuowanych z tej strony świata.

 Okna i drzwi 

Poprawnie wykonany plan zawiera szczegółowe dane dotyczące nie tylko ilości okien w mieszkaniu, ale również informacje o wysokości i szerokości poszczególnych otworów okiennych, kierunkach otwierania skrzydeł, a także wysokości parapetów. Wymiary okien oznaczane są kółkiem, w którym mamy informację o wysokości i szerokości okna, a także wielką literą „P” lub „L”, które odpowiednio oznaczają stronę otwierania okna – prawą lub lewą.  Liczba okien oraz ich wymiary decydują nie tylko o optymalnym doświetleniu wnętrz światłem słonecznym. Większa ilość okien może w znaczący sposób wpłynąć na potencjał aranżacyjny mieszkania. W sytuacji, w której nie możemy pozwolić sobie na zakup mieszkania o większym metrażu, większa ilość okien we wnętrzu pozwoli podzielić je na dwa mniejsze pomieszczenia dzięki czemu zyskamy np. dodatkowy pokój dla kolejnego dziecka lub gabinet do pracy. Również drzwi powinny być opatrzone wymiarami. Minimalne wymiary gwarantujące komfort użytkowania wynoszą 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Na planie powinno znaleźć się również oznaczenie progów, a także strona, w którą otwiera się skrzydło drzwiowe.

 Schody 

Elementem mieszkań dwupoziomowych, który powinien być czytelnie odnotowany na planie są m. in. schody. Ich bieg  oznacza się strzałką wskazującą kierunek ku górze, dodatkową informacją powinna być liczba stopni oraz ich wymiary. Schody, które zagwarantują bezpieczeństwo i komfort użytkowania powinny być zaprojektowane według wzoru: szerokość stopnia + jego podwójna wysokość co powinno dać wynik 60-65 cm. Dane dotyczące schodów wiele powiedzą na temat ich użytkowania zanim jeszcze po niech wejdziemy.

Plan sprzedażowy, który najczęściej otrzymujemy zazwyczaj jest zrozumiały dla większości zainteresowanych. Co innego plan architektoniczny. Jego rozszyfrowanie wymaga nieco bardziej zaawansowanej wiedzy. Warto ją zdobyć, by jak najwięcej dowiedzieć się o mieszkaniu, które chcemy kupić. Dzięki temu można dokonać selekcji ofert już na etapie czytania rzutów zamiast odwiedzać każdą nieruchomość celem jej obejrzenia.

źródło zdjęć: archon.pl, projektybudowlane.republika.pl, arcadia-architektura.pl, skierniewicka17.waw.pl, designcoach.pl, basistastudio.com, visrender.pl

Zobacz część pierwszą cyklu.

Exit mobile version