Dendrobium na parapecie

dendrobium na parapecie

Storczyk

Ludzie lubią storczyki ze względu na dekoracyjność cudownych, ślicznych kwiatów. Dendrobium to obecnie jedna z najpopularniejszych domowych ozdób. Dendrobium to obecnie jedna z najpopularniejszych domowych ozdób. Botanicy uważają, że storczyki tworzą swój odmienny świat – to jedna z najliczniejszych rodzin roślin na świecie. Gdyby zebrać wszystkie gatunki storczyków w jednym miejscu, to powstanie największy i wyspecjalizowany ogród botanicznych rodzin. W uprawie doniczkowej świetnie sprawdzają się odmiany dendrobium.

Dendrobium – podstawowe informacje

W naturalnym środowisku dendrobia rosną w Indiach, na Sri Lance, w Japonii, Nowej Zelandii i na wielu wyspach Pacyfiku, czyli w klimacie tropikalnym. Najwięcej kwiatów ciętych sprowadzano do Europy z Tajlandii. W tamtym regionie świata storczyki kwitną od późnej zimy do lata. Storczyki odznaczają się dużą różnorodnością form, kolorów i rozmiarów. Różne odmiany i mieszańce tych roślin to popularny asortyment kwiaciarniach i centrach ogrodniczych. Dendrobium należy do grupy orchidei o długim i obfitym kwitnieniu.

Dendrobium – epifity, a nie pasożyty

Storczyki należą do epifitów, co oznacza, że nie zakorzeniają się w glebie. Rosną na drzewach i krzewach, ale nie można uznać ich za pasożyty, bo nie pobierają składników pokarmowych z gospodarzy, a jedynie uzyskują lepsze warunki świetlne. Mają znak szczególny- członkowate, zgrubiałe pędy (łodygi) nazywane pseudobulwami. To w nich rośliny gromadzą wodę i substancje odżywcze. Większość gatunków storczyków ma zbyt wielkie wymagania niezbędne do obfitego kwitnięcia nie mogą być trzymane w warunkach domowych. Nie oznacza to, że nie ma storczyków, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach. Do uprawy domowej nadają się następujące odmiany:. dendrobium nobile, dendrobium phalaenopsis, dendrobium kingianum, dendrobium densiflorum. Odmiany i hybrydy dostępne w sprzedaży pochodzą głównie od najpopularniejszych gatunków: dendrobium nobile, ze wskazaniem na chłodniejsze parapety oraz dendrobium bigibbum jako storczyki ciepłolubne.

Wygląd dendrobium

Storczyk zwracają uwagę swoją urodę. Efektowne kwiaty zebrane są w grona i osadzone na wierzchołku długiego pędu. Kwiat jest zbudowany z okółka zewnętrznego składającego się z trzech działek kielicha i okółka wewnętrznego mającego trzy płatki korony. Środkowy płatek korony to warżka- ma inny kształt od reszty płatków. U nasady znajduje się workowate uwypuklenie zwanw ostrogą. W uprawie doniczkowej w domu storczyki mają znacznie mniejsze rozmiary -20-30 cm. Skórzaste, zielone, wydłużone liście, układają się naprzemiennie na pędzie.

Obumieranie dendrobium

Na koniec okresu wegetacyjnego liście opadają. Po zimie na tych bezlistnych pseudobulwach tworzą się pędy kwiatowe, a kłącza rozwijają wciąż nowe łodygi. Obumieranie pseudobulw dendrobium to zjawisko naturalne. Kwiaty wyrastają z węzłów na pędach i tworzą groniaste kwiatostany. W zależności od odmiany mają różne wybarwienie. Starsze okazy mają nawet po kilkadziesiąt kwiatów na jednym pędzie , co ślicznie wygląda i raduje oczy właściciela.

Jak kupować dendrobium?

Storczyki podobają się wielu osobom. Aby uprawa udała się, trzeba spełnić nie tylko zapewnić dendrobium warunki zbliżone do naturalnych, ale także przynieść ze sklepu zdrowy okaz. Dobrej jakości roślina nie ma plam. Ogrodnicy radzą, aby wybierać roślinę przechowywaną w przeźroczystych doniczkach, ponieważ można dokładnie przyjrzeć się korzeniom. Pąki -to kolejny istotny element, który warto sprawdzić przed zakupem. Jeżeli zauważmy zwiędłe pąki, to oznacza, że mamy przed sobą roślinę przesuszoną i nie należy ich brać ze sklepu, bo nie będzie z niej pożytku. Jeśli widzimy w sklepie okaz ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami, bądź tylko z jednym kwiatem i wieloma pąkami, to wziąć roślinkę z jednym kwiatkiem.


Nie ma konieczności zdejmowania pełnej fiolki. Należy podciąć końcówki łodyg i wstawić kwiaty do wazonu z wodą.

Exit mobile version