DGP – dystrybucja gorącego powietrza. Wszystko co powinieneś wiedzieć

rury gorące powietrze

System dystrybucji gorącego powietrza – DGP – to zyskująca coraz większą popularność opcja skutecznego i wydajnego ogrzewania domu. Zanim jednak podjęta zostanie decyzja o inwestycji w DGP warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat montażu, zasad funkcjonowania oraz konserwacji systemu dystrybucji gorącego powietrza. 

System DGP i sposoby rozprowadzania powietrza 

Dystrybucja gorącego powietrza to system ogrzewania wykorzystujący nagrzany wkład kominkowy oraz układ izolowanych przewodów lub kanałów, poprzez które ciepło doprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń w budynku. Kanały te zakończone są kratkami wentylacyjnymi lub anemostatami. Istnieją dwa sposoby rozprowadzania powietrza: grawitacyjny oraz wymuszony. 

W obiegu grawitacyjnym wykorzystuje się zjawisko konwekcji, to jest wykorzystania masy powietrza. Powietrze ogrzane unosi się ku górze i jest rozprowadzane kanałami do pomieszczeń. Sposób ten jest całkowicie nieawaryjny oraz ekonomiczny, gdyż nie wykorzystuje żadnych dodatkowych urządzeń. Jedyną wadą obiegu grawitacyjnego jest ograniczony zasięg dostarczania ciepła. Ogrzane powietrze w obiegu grawitacyjnym nie jest w stanie pokonać dłuższych odległości w kanałach, dlatego też sposób ten sprawdzi się w ogrzewaniu małych przestrzeni (dwa, trzy pomieszczenia; na odległość około czterech metrów). 

Obieg wymuszony natomiast pozwala na doprowadzanie ciepłego powietrza do większej ilości pomieszczeń i na dalsze odległości. DGP w układzie grawitacyjnym wymaga bardziej skomplikowanego systemu, przez co koszt takiej instalacji wzrasta. Konieczna jest inwestycja w odpowiednio wygłuszony aparat nawiewny umożliwiający transport ciepłego powietrza w instalacji. Urządzenie to zasilane jest energią elektryczną. Ważne jest by montaż tego typu układu powierzyć fachowej ekipie, która posiada doświadczenie w planowaniu i wdrażaniu systemu DGP.  

 

 Odpowiedni kominek to podstawa  


Żeby system DGP był jak najbardziej wydajny oraz miał pozytywny wpływ na portfel użytkownika, dobrze jest zintegrować go z instalacją grzewczą. Według obowiązujących przepisów DGP nie może być jedynym źródłem ciepła, gdyż budynek musi mieć zapewnione stałe ogrzewanie na wypadek nieobecności mieszkańców. Instalacja DGP może jednak z powodzeniem zastępować centralne ogrzewanie przez większość czasu, co przyniesie spore oszczędności.

Sercem systemu DGP jest kominek. Konieczny jest więc wybór odpowiedniego i wydajnego wkładu. Żeby posiadać pełną kontrolę nad procesem grzewczym dobrze jest wyposażyć się w kominek, który umożliwi maksymalną kontrolę procesów spalania oraz pełne wykorzystanie generowanego ciepła. Do kominka oraz przestrzeni, która ma być ogrzewana, należy również wybrać jak najbardziej odpowiedni sposób rozprowadzania powietrza (grawitacyjny lub wymuszony). 

 Planowanie instalacji DGP  


Instalacja DGP to niezwykle wydajny i skuteczny sposób ogrzewania. Sprawność systemu w dużej mierze zależy od dobrego i profesjonalnego planu, dlatego też najlepszym wyjściem jest zatrudnienie doświadczonych fachowców. Najbardziej odpowiedni czas na tworzenie planów instalacji DGP to budowa domu. Inwestując w tego typu układ ogrzewania konieczne jest wykonanie drobiazgowego planu całej sieci dystrybucji gorącego powietrza.

Trzeba pamiętać, by transport powietrza odbywał się drogami najkrótszymi i najprostszymi, dlatego też używać należy kształtek i łączeń o łagodnych załamaniach. Regularny i swobodny przepływ powietrza zagwarantują odpowiednie przepustnice i zakończenia wlotów (kratki wyposażone w regulowane żaluzje). Przy instalacji aparatury nawiewnej w o obiegu wymuszonym konieczny jest wybór właściwego i odpowiednio wygłuszonego urządzenia.

Ważny jest oczywiście wybór kominka o odpowiedniej mocy grzewczej, dostosowanego do wielkości i ilości pomieszczeń, które mają być ogrzane. Zapewnić należy równie wentylację wkładu kominkowego oraz ogrzewanych pomieszczeń. Dobry plan oraz jego realizacja to zadanie dla fachowców.  

 

Weryfikacja systemu DGP 

Wykonana instalacja DGP powinna być sprawdzana co kilka miesięcy. Skontrolować należy przewody grzewcze pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz ich drożności. Sprawdzać trzeba także filtry, które wymagają czyszczenia lub wymiany; podobnie z zakończeniami przewodów, to jest kratkami i anemostatami – muszą być one drożne i przeczyszczone.

Im większy system tym większy problem z czyszczeniem instalacji. Jednakże czystość przewodów jest niezwykle istotna w układzie DGP, gdyż gwarantuje ona swobodny przepływ ciepłego powietrza. Stałej kontroli podlegać powinna również aparatura nawiewana w obiegu wymuszonym. Od prawidłowej konserwacji zależy wydajność układu DGP. 

DGP – zadanie dla fachowców 

Budowa domu to odpowiedzialne zadanie. Podobnie jest z planowaniem systemu ogrzewania. Inwestycja w instalację dystrybucji gorącego powietrza to zadanie dla profesjonalistów. Fachowe usługi budowy domu oraz planowania i montażu instalacji DGP świadczy firma Arkada. Doświadczenie oraz najwyższe kompetencje specjalistów to gwarancja najlepszej jakości usług. Pewność oszczędzania z DGP oraz 100% wydajność instalacji zapewniają usługi firmy Arkada. 

Exit mobile version