Dom bez pozwolenia na budowę – nowość w branży budowlanej

Dom bez pozwolenia na budowę

dom bez pozwolenia na budowę

Mały domek z dala od centrum miasta to marzenie wielu ludzi. Koszty inwestycji, ogromna ilość formalności powodują, że to pragnienie pozostaje niespełnione. Aby realizować swój plan posiadania małego domku, warto zainteresować się budową domu bez pozwolenia. Od 2022 roku jest już taka możliwość prawna. Dom bez pozwolenia muszą spełniać określone wymagania i służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych prywatnego inwestora. To komfortowe miejsce do mieszkania dla 4 osobowej rodziny.

Dom bez pozwolenia na budowę – zwiększenie metrażu

Wcześniej również istniała możliwość wybudowania domu bez pozwolenia, ale jego powierzchnia nie pozwalała na spełnienie potrzeb rodziny- wynosiła zaledwie 35 m2. Podniesienie tej powierzchni do 70 m2 to krok w bardzo dobrym kierunku, który zapewnił realne sprostanie potrzebom Polek i Polaków. Domy te można wybudować na zgłoszenie. Tak znacznie uproszczona procedura pozwala realizować inwestycję, w krótszym czasie. Ułatwiono także sam sposób prowadzenia inwestycji, np. zlikwidowano obowiązek ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Trzeba pamiętać, że kierownik i dziennik budowy zabezpieczają interesy inwestora, dlatego nie warto z nich rezygnować, nawet gdy nie są obowiązkowe. W końcu bezpieczeństwo i uczciwość budowy nie mają swojej ceny i są warte każdego zabezpieczenia.

Wymagania odnośnie domu bez pozwolenia na budowę

Nowe przepisy są bardzo korzystne dla inwestorów planujących wybudowanie niewielkiego, ale wygodnego domu dla swojej rodziny. Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pojawiały się nawet darmowe projekty takich budynku, co lekko obniża koszty inwestycji. Wystarczy wybrać projekt odpowiadający potrzebom inwestora. Domy bez pozwolenia na budowę muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze- ich powierzchnia nie może przekraczać 70m2. Po drugie nie może posiadać więcej niż dwóch kondygnacji i musi w całości mieścić się na działce, dla której został zaprojektowany.

Minimalne formalności

Domy bez pozwolenia na budowę można obecnie wybudować na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym. Inwestor składa u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zgłoszenie. Zawiera ono następujące dokumenty: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania terenu, dokument potwierdzający prawo do dysponowania działką, oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Należy napisać oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową (tylko w przypadku rezygnacji z kierownika budowy). Organ administracyjny ma 21 dni na ewentualne wystosowanie sprzeciwu. Jeśli w tym czasie inwestor nie otrzyma sprzeciwu, to oznacza, że ma „milczącą zgodę” na rozpoczęcie inwestycji. O zamiarze rozpoczęcia prac budowlanych należy powiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, najpóźniej na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem budowy.

Rekreacyjne domy bez pozwolenia na budowę

W tym samym czasie co domy bez pozwolenia na budowę zostały również wprowadzone przepisy dotyczące budowy domów rekreacyjnych bez takiego pozwolenia. To bez wątpienia dobra wiadomość dla osób, które chciałyby wybudować dla siebie taki domek wypoczynkowy. Muszą one spełniać następujące warunki; powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70m2, budynek musi być przeznaczony do rekreacji indywidualnej, rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięg wsporników do 2 m. Na każde 500 m2 działki przypada tylko jeden dom rekreacyjny spełniający powyższe warunki.

To, że domy do 70m2 przeznaczone na indywidualne cele mieszkaniowe i rekreacyjne można budować bez pozwolenia na budowę, nie oznacza samowoli budowlanej. Obowiązuje uproszczona procedura zgłoszenia z projektem budowlanym. Jak duży udział będą miały w rynku domy powstałe według powyższych reguł, pokaże czas. Czy Polacy wybiorą uproszczone procedury, czy pełną kontrolę budowy, trudno dziś powiedzieć, ponieważ okres obowiązywania tego prawa jest jeszcze stosunkowo krótki.

Exit mobile version