Dom odporny na ogień – cz.1

Na łamach naszej strony pojawiało się wiele artykułów na temat sposobów ochrony naszych domów i mieszkań przed żywiołami, jednak zwykle były to poradniki na tematy typu: jak walczyć z wilgocią. Dziś zajmę się zupełnie innym żywiołem, a mianowicie ogniem. Z wpisu zatytułowanego „Dom odporny na ogień” dowiecie się, jakich materiałów użyć do budowy, jaki model drzwi zastosować, a także jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe zamontować w oddanym do użytku budynku. Zaczynajmy!

Ogień to jeden z najbardziej niszczących żywiołów, przed którym bardzo ciężko się ustrzec. Potrafi on w jednej sekundzie strawić cały dobytek naszego życia. Warto więc już na etapie przystępowania do budowy domu zapewnić mu odpowiednią ochronę przed tymże żywiołem. Ochrona przeciwpożarowa domu składa się z wielu czynników, zarówno tych związanych z budową, jak i tych dotyczących materiałów wykończeniowych.

 

 

W celu zapewnienia najlepszej możliwej ochrony przeciw pożarowi warto wykorzystać do budowy wyłącznie materiały klasyfikowane jako niepalne. Gwarantują nam one całkowitą ochronę nawet w przypadku zaprószenia ognia. O tym, czy dany materiał spełnia warunki niepalności dowiemy się z jego karty technicznej, a konkretniej z jego euroklasy będącej kombinacją trzech oznaczeń – klasy podstawowej określającej, jak dany materiał radzi sobie z ogniem, oraz dwóch klas uzupełniających informujących nas o emisji dymu czy płonących kropel. Najlepszym wyborem będzie wykorzystanie materiałów oznaczonych klasą A1. Są one całkowicie niepalne, nie emitują dymu, ani kropel powodujących poparzenia lub rozprzestrzenianie się pożaru na bardziej palne materiały. Inne z klas począwszy od A2 na F kończąc, w mniejszym lub większym stopniu są bardziej podatne na ogień, przez co nie zapewniają nam należytej ochrony.

Wiemy już z jakich materiałów korzystać – należy teraz zadać pytanie gdzie je zastosować? Najlepiej jest zadbać w pierwszej kolejności o zabezpieczenie elementów konstrukcji nośnej budynku. Mowa tu o ścianach zewnętrznych i stropach. Szczególnie narażone na ogień są ściany działowe i stropy w pobliżu takich pomieszczeń jak garaż czy kotłownia. Warto również zadbać o odpowiednią izolację drewnianej konstrukcji dachowej. W tym momencie nasuwa się na myśl zasadnicze pytanie – czy w ogóle da się zadbać o drewno w taki sposób, by było odporne na działanie ognia? O tym dowiecie się z drugiej części mojego artykułu, do którego lektury gorąco zapraszam.

Źródła: Grafika Google, Murator.

Exit mobile version