Dom ogrzewany słońcem czyli parę słów o kolektorach słonecznych.

Coraz więcej polskich gmin decyduje się na wykorzystanie środków unijnych właśnie na tą inwestycję. Mowa tu o kolektorach słonecznych. Czy jest to dobry krok zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze miejscowości? Przeanalizujmy to!

Inwestycja w kolektory słoneczne dla pojedynczego gospodarstwa wiąże się z ogromnymi kosztami (około 17000 złotych!). Korzystając z programu unijnego realizowanego przez gminy w naszym kraju koszt założenia instalacji solarnej wyniesie zdecydowanie mniej – od 3500 do 4000 złotych. Do czego więc wykorzystuje się energię słoneczną w kolektorach? A więc można wykorzystać ją w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to ogrzewanie budynku. Cały system solarny pozwoli na zaspokojenie aż siedemdziesięciu procent potrzeb w gospodarstwie na gorącą wodę. Niewątpliwą zaletą takiego ogrzewania jest to, że jest pózniej ono całkowicie darmowe (nie tracimy pieniędzy na drewno lub węgiel – inwestycja w kolektory słoneczne zwraca się zatem w całości już po około 3-4 latach). Jedyne koszty eksploatacji kolektorów jakie ponosimy to prąd do pompy obiegowej (a pompy obiegowe montowane są praktycznie do każdego rodzaju pieców grzewczych wykorzystujących wodę jako środek rozprowadzający ciepło). Co kilka lat należy też wydać około kilkuset złotych na wymianę czynniku (najczęściej glikolu). Wadą takiego systemu grzewczego jest jednak to, że jego wydajność znacząco spada w bardzo pochmurne dni.

Drugim sposobem wykorzystywania kolektorów są tzw. baterie słoneczne. Wytwarzać mogą one prąd dla średniej wielkości gospodarstwa. Jednak aby całościowo zaspokoić zapotrzebowanie w prąd potrzebna jest większa powierzchnia ogniw słonecznych co jest niewykonalne (inwestycja na dużą skalę zupełnie się nie opłaca – koszta włożone w instalacje zwrócą nam się po kilkunastu latach).

Jak się więc okazuje kolektory słoneczne wcale nie są taką idealną inwestycją. Poza tym, że stanowią niewyczerpalne i przyjazne środowisku zródło energii to i tak aby w duże mrozy ogrzać dom potrzebujemy dodatkowej instalacji grzewczej – która będzie „wspomagała” system solarny. Tak samo ma się to z wykorzystywaniem prądu. Same baterie słoneczne mogą pełnić rolę ewentualnego agregatu prądotwórczego – jako jedyne zródło prądu nie zdadzą rezultatu.

 

Kolektory słoneczne

Jakie kolektory słoneczne wybrać. kolektory płaskie i próżniowe

Informacje na temat montażu kolektorów słonecznych na dachu płaskim i pochyłym.

Obrotowe kolektory sloneczne
https://www.youtube.com/watch?v=-wnBcAxCIvE

Exit mobile version