Dom oszczędzający energię

instalacje fotowoltanika

Słowo „energooszczędny” stało się bardzo modne. Mamy żarówki, lodówki, pralki, telewizory, laptopy i zmywarki energooszczędne. Konieczność redukcji zużycia energii na związek z ociepleniem klimatu, zanieczyszczeniem środowiska i z dużymi kosztami uzyskania energii z tradycyjnych źródeł. Polska ma jedną z najwyższych cen za prąd w Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, że do produkcji prądu wciąż używany jest drogi węgiel. Na szczęście budownictwo jednorodzinne wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi odnośnie oszczędności zużycia energii i oferuje domy energooszczędne.

 Definicja domu energooszczędnego 

W terminologii budowlanej dom energooszczędny to budynek, który do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej zużywa 3-5 razy mniej energii niż dom tradycyjny. Architekturę domu energooszczędnego cechuje prosta i zwarta bryła, bez wykuszy czy lukarn, z małą liczbą balkonów. Opisana konstrukcja ma ograniczyć tworzenie się mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło z domu. Od innych budynków odróżnia go też prosty dach, z jak najmniejszą liczbą połaci. Ważna jest także lokalizacja domu energooszczędnego – pomieszczenia, w których najczęściej przebywa się powinny być zbudowane od strony południowej, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne i naturalne grzanie pomieszczeń. W domu energooszczędnym bardzo ważną rolę odgrywa rozmieszczenie pomieszczeń- miejsca zimne, np.; piwnica nie mogą sąsiadować z pomieszczeniami ciepłymi, np.; kuchnią i łazienką. Pomieszczenia, do których doprowadzana jest instalacja z ciepła wodą muszą być blisko siebie. Garaż powinien być wolnostojący lub dobudowany do domu.

 Materiały budowlane i okna 

W domu energooszczędnym znaczenie mają materiały budowlane. Używa się; betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej, technologii szkieletowych, elementów prefabrykowanych z warstwą izolacji termicznej. Okna od północy są mniejsze, od południa większe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podaje, że najwięcej ciepła tracimy w wyniku nieszczelnych okien,nawet 36%, niewłaściwej wentylacji 31% i wad w konstrukcji ścian i dachu- 19%.

 Optymalne ciepło. 

Budynek energooszczędny nie tylko pozyskuje w ekologiczny i ekonomiczny sposób energię cieplną, ale także zapewnia ochronę przed przegrzaniem. Zastosowane optymalne rozwiązania architektoniczne i instalacyjne ograniczają możliwość przegrzewania budynków. Niezbędne jest stosowanie elementów zacieniających i rozwiązań umożliwiających wykorzystanie przewietrzania nocnego, jako źródła chłodzenia budynku. Mieszkanie w takim budynku zapewnia komfort cieplny o każdej porze roku. Poranki zimowe nie będą już kojarzyły się z uczuciem chłodu, który utrudnia wstanie z łóżka. Założona instalacja centralnego ogrzewania powinna charakteryzować się mocą dostosowaną do zmienionych potrzeb budynku w różnych porach roku. Najwięcej ciepła potrzebujemy zimą, latem jest konieczne chłodzenie pomieszczeń. Instalacja centralnego ogrzewania w domu oszczędnym powinna efektywne wykorzystywać energię i gwarantować komfortowe warunki wewnętrzne oraz być przyjazna dla środowiska naturalnego. W domu energooszczędnym najczęściej wykorzystuje się naturalne, odnawialne źródła ciepła. Takie rozwiązania pozwalają znacznie ograniczyć wykorzystanie nieodnawialnych źródeł kopalnych i emisji gazów cieplarnianych.

 Koszt budowy domu energooszczędnego 

Moda na domy energooszczędne w Polsce dopiero rozpoczyna się. Tego typu budownictwo ma wiele korzyści; oszczędności w zużyciu energii i rachunkach, czyste powietrze w pomieszczeniach i ekologiczność. Za pomocą prostych, znanych od lat zasad można zmniejszyć zużycie energii. Przeszkodą w budowie takiego domu jest niewątpliwie cena. Jest o jedną trzecią wyższa niż budowa tradycyjnego domu. Przy dużych cenach materiałów budowlanych, działek , projektów i innych formalności jest to duża przeszkoda. Trzeba zauważyć, że różnica w cenie budowy domu tradycyjnego i domu energooszczędnego ulega systematycznemu zmniejszeniu.

Exit mobile version