Dom parterowy czy piętrowy?

Dom-parterowy-czy-piętrowy

Parterowy dom z poddaszem cieszy się wśród inwestorów największą popularnością, lecz coraz chętniej wybierane są projekty zabudowy piętrowej. Czy to rzeczywiście korzystne rozwiązanie? Kiedy przydadzą się dwie kondygnacje, a kiedy wystarczy jedna?

Dom parterowy

Dom parterowy to jedna kondygnacja plus poddasze, które czasami można przerobić na przestrzeń użytkową. Parterowe domy z płaskim dachem są rzadkością, ponieważ taka zabudowa wymaga dużej działki, poza tym wielu inwestorom nie podoba się tak nowoczesna, geometryczna bryła.

Budynek parterowy jest o tyle wygodny, że nie ma schodów, co docenią osoby starsze, niepełnosprawne oraz rodzice małych dzieci. Przy użytkowym poddaszu schody się pojawiają, ale gdy strefa dzienna i nocna są jasno rozdzielone, w ciągu dnia korzysta się z nich stosunkowo rzadko.

Projekty budynków parterowych, jak te dostępne między innymi na projektyzwizja.pl, dostępne są w różnych stylistykach i oferują możliwość późniejszej rozbudowy domu. Jeśli jednak działka jest mała, wąska albo o nietypowych kształtach, jednokondygnacyjny dom może się na niej nie zmieścić bądź też będzie miał on bardzo skromny metraż.

Dom piętrowy

Piętrowa zabudowa jest idealna dla dużej rodziny – druga kondygnacja to dodatkowa przestrzeń dla domowników, można też w razie potrzeby przekształcić ją w samodzielne mieszkanie z osobnym wejściem.

Dom piętrowy musi mieć klatkę schodową, dlatego przestrzeń warto zaaranżować tak, by codzienne domowe czynności nie wymagały częstego biegania po schodach. Ten typ budynku doskonale się sprawdzi na działkach wąskich oraz w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.

Czy jest droższy od domu parterowego? Niekoniecznie. Piętrowy dom często ma większy metraż, ale gdy bryła jest prosta, z płaskim dachem, to koszt jego budowy jest niemal taki sam jak w przypadku domu parterowego z poddaszem – poddasze ze skosami to skomplikowana konstrukcja, która wymaga czasu, większej staranności i dodatkowych materiałów.

Piętrowy dom ma tę przewagę, że druga kondygnacja jest wolna od skosów, co przekłada się na większy metraż powierzchni użytkowej i mniej problemów przy aranżacji wnętrz. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszędzie plany zagospodarowania przestrzennego pozwalają na wybudowanie tego typu domu.

Exit mobile version