Dom pod klucz, surowy czy deweloperski? Który wybrać?

dom-pod-klucz

Wybierając dom w ofertach deweloperskich, stajemy przed wieloma dylematami: począwszy od lokalizacji, przez wybór konkretnego projektu, metrażu, aż po kwestie finansowania i stopień zaangażowania dewelopera w cały proces. Stan wykończenia to kolejny istotny element, od którego zależy choćby to, kiedy będziemy mogli się wprowadzić i ile dodatkowych środków wygospodarować należy w budżecie na doprowadzenie domu albo do pełnego wyposażenia, albo do stanu pozwalającego na zamieszkanie. Wyboru dokonać można pomiędzy: domem pod klucz, domem w stanie deweloperskim oraz stanem surowym. Czym różnią się one między sobą i jakie zalety ma każde rozwiązanie?

1. Dom pod klucz

2. Dom w stanie deweloperskim

3. Dom w stanie surowym

Wybierając stan wykończenia, sugerować należy się z jednej strony zasobami finansowymi i czasem, jakim dysponujemy, z drugiej zaś wiedzą w zakresie budownictwa i wnętrzarstwa.

Domy pod klucz

Śmiało można stwierdzić, że domy pod klucz to najwygodniejsze, ze względu na swoją kompleksowość, rozwiązanie. Wprowadzać się można do nich od razu, jeśli więc zależy nam na czasie, ta opcja okaże się strzałem w dziesiątkę. Dom pod klucz przygotowany jest na powitanie swoich właścicieli zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wystarczy wnieść rzeczy. Deweloper dba o wykończenie ścian i podłóg, wykorzystując materiały określone w umowie. Wykonuje też prace glazurnicze oraz instalację w łazience. Dom pod klucz oznacza także montaż schodów, parapetów oraz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych.

Warto dopytać, czy umowa obejmuje także teren dookoła domu. Jeśli tak, budowa domu pod klucz wiąże się z ogrodzeniem działki, wykonaniem podjazdów i podejść, a czasem również zieleni.

Dom w stanie deweloperskim

To przypadek szczególny, ponieważ tak zwany stan deweloperski charakterystyczny jest dla polskich realiów, żadne uregulowania prawnie nie definiują go jednak w sposób ścisły. Warto w tym przypadku szczegóły umowy, gdyż budowa domu od podstaw może być doprowadzona do różnego etapu. Z reguły standardem są zamontowane okna i drzwi, tynki wewnętrzne oraz doprowadzenie najważniejszych instalacji. Na zewnętrz wykończona jest elewacja, zewnętrzne parapety i dach. To wybór dla osób, którym nie zależy na czasie, a które dodatkowo chcą zaangażować się w samodzielne urządzanie wnętrz lub planują pracę z wybranym architektem.

Dom w stanie surowym

Stan surowy daje sporo możliwości dopasowania rozwiązań do swoich potrzeb. Często kupuje się budynki z drugiej ręki w tej właśnie fazie powstawania, aby nie musieć realizować budowy domu od podstaw. Deweloper natomiast oferuje stan surowy zamknięty lub otwarty. Umowa powinna dookreślać, jaki zakres robót wchodzi w skład każdej z tych wersji.

Exit mobile version