Domowy ogród ziołowy

Listek mięty, który czyni lemoniadę jeszcze bardziej orzeźwiającą, bazylia podkreślająca smak sosu bolońskiego, szczypiorek lub rzeżucha dorzucone do omletu albo twarożku, natka pietruszki, tymianek, czarnuszka… długo by wymieniać kulinarne duety, w których to świeże, aromatyczne zioło wydobywa z potrawy to, co najlepsze. Wraz z nadejściem wiosny rośnie apetyt na zielone, pełne witamin i zapachów zioła. W miastach o zwartej zabudowie nie każdy może sobie pozwolić na dom z ogrodem. Brak własnego kawałka ziemi nie przekreśla jednak hodowli ziół. Ogród ziołowy może być domowy i jest na to wiele sposobów.

 W czym uprawiać zioła? 

Fauna i flora opakowane w piękną formę? To musi być Aquafarm – akwarium i doniczka w jednym. Urządzenie zasilane jest energią elektryczną i jest w zasadzie bezobsługowe, gdyż mechanizm pompujący wodę do ziół transportuje wszystko, co niezbędne im do rozwoju. Jego podstawę stanowi 10 litrowe akwarium, góra zwieńczona jest półką przeznaczoną do uprawy ziół. Trzeba tylko pamiętać o tym, by dokarmiać rybkę. I tyle. Dzięki Aquafarm oregano, tymianek, bazylia, męta – cokolwiek tylko zechcemy jest pod ręką.

Producenci urządzeń do domowej uprawy ziół idąc z duchem czasu odpowiadają na dzisiejszą potrzebę zrównoważonego  stylu życia. Zgodnie z tym, w ofercie znanej szwedzkiej sieciówki znajdziemy kolekcję KRYDDA/VÄXER, a w niej mini szklarnię, która wykorzystuje zasadę hydroponiki opartej na alternatywnym sposobie hodowli roślin. Podłoże do całorocznej uprawy ziół stanowi tu nie ziemia lecz wzbogacony o substancje odżywcze granulat. Urządzenie zostało wyposażone w czujnik wilgoci, który z pewnością docenią zapominalscy ogrodnicy i lampę, która zapewnia roślinom optymalne oświetlenie.

Brak balkonu, ciasne mieszkanie czy zastawione parapety to niewystarczająca wymówka dla Sky planters. Podniebne donice podwiesza się do sufitu. Zioła umieszczone są w doniczce korzeniem do góry i zieloną częścią do dołu, co wygląda zaskakująco i bardzo ciekawie. Opieka nad roślinami nie wymaga większych umiejętności niż te wykorzystywane w typowej uprawie ziół. Zioła potrzebują odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne i podlewania. W górnej części doniczki znajduje się zbiorniczek na wodę, który należy uzupełniać w zależności od zapotrzebowania ziół na wodę i składniki odżywcze.

Powyższe rozwiązania stanowią atrakcyjną ofertę dla miłośników domowego ogrodnictwa. Mimo oczywistych walorów takich, jak design, nowoczesne technologie i wynikająca z nich łatwość uprawy są jednak znacznie bardziej kosztowne od zwykłych doniczek, które równie dobrze się sprawdzają. Domowy ogród ziołowy można zorganizować w dowolnej części domu i całkiem niedużym kosztem. Gotowe sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych lub marketach (to opcja dla mniej wprawnych ogrodników, ale przy okazji ograniczona pod względem wyboru – większość sklepów oferuje sadzonki najbardziej popularnych ziół) lub wysiać z nasion, co wymaga nieco więcej wprawy i cierpliwości, ale umożliwia uprawę bardziej wyselekcjonowanych ziół – trudno dostępnych lub takich, które najbardziej lubimy.

Zioła można posadzić w doniczkach skrzyneczkach, a nawet puszkach pozostałych po kawie, groszku czy kukurydzy. Można wykorzystać specjalne kwietniki, a nawet europalety, drabinki, czy etażerkę – co komu wyobraźnia podpowie.

A tu kilka podpowiedzi, jak zorganizować domowy zielnik.

 

źródło zdjęć: rtvagd.wp.pl, polki.pl, fabrykaform.pl, tchibo.pl, claudia.pl, fpiec.pl, kuchenny.com.pl

Exit mobile version