Domy kopułowe – oryginalna alternatywa dla standardowego budownictwa

domy kopułowe

Przeszkodą w realizacji marzeń o budowie chociażby małego domku są ogromne pieniądze.. Bez względu na to, czy będzie to dom zbudowany w tradycyjnej technologii, czy dom modułowy (z prefabrykatów), jego budowa wymaga zaciągnięcia bardzo dużego kredytu, a nie każdy ma taką zdolność kredytową. Spłacanie kredytu hipotecznego przez 30 lat jest bardzo ryzykowne, ponieważ w razie problemów ze spłatą rat można stracić dom. Na szczęście są domy tanie w budowie i niedrogie w utrzymaniu. To domy kopulowe, które mają specyficzny kształt kuli.

Domy kopułowe- tradycja i nowoczesność w jednym

Domy kopułowe kojarzą się z igloo lub afrykańską wioską. Nie są niczym nowym – w wielu krajach to dość typowe, tradycyjne budownictwo. Podbijają serca Europejczyków ze względu na niespotykany wygląd i duże oszczędności w budowie. To idealne rozwiązanie problemów mieszkaniowych dla osób, które nie mają tak dużej zdolności kredytowej. Nowoczesny wygląd domów kopułowych podoba się potencjalnym inwestorom, choć mają obawyw kwestii urządzania wnętrz.

Tania budowa

Koszty budowy są przeszkodą w budowie tradycyjnego . W przypadku budynków sferycznych są one zdecydowanie niższe od kosztów domu budowanego w tradycyjnej technologii. Oszczędności widoczne są na każdym etapie powstawania okrągłego budynku. Szkielet domu kopułowego o powierzchni 90 m2 kosztuje około 30 tysięcy złotych. Okrągłe fundamenty są sporo tańsze od tych stawianych na planie kwadratu, ponieważ do ich wylania zużywa się mniej materiału. Dach to kolejne pole do oszczędności – domy kopułowe nie posiadają tradycyjnego, spadzistego dachu. W tradycyjnym budynku koszt dachu to znaczna pozycja w kosztorysie. Zaletą budynków sferycznych są wysokie możliwości nośne, co sprawia, że buduje się z lżejszych i tańszych materiałów, takie jak styropian czy siatkobeton. Jeżeli będą potrzebne dodatkowe pomieszczenia, to buduje się kolejne kopuły.

Materiały do budowy domu kopułowego

Domy kopułowe (sferyczne) powstają z różnych materiałów. Bardzo popularne są domy kopułowe ze styropianu, które powstają z użyciem spienionego tworzywa sztucznego pokrytego cienką warstwą zbrojonego betonu. Z kolei budynek sferyczny drewniany powstaje w konstrukcji gięto-klejonej. Oryginalnym sposobem budowy domu sferycznego jest zastosowanie balonu dużych rozmiarów, który pokrywa się pianką poliuretanową i układa zbrojenie. Całość zalewa się betonem metodą natryskową. Domy kopułowe powstają także z tradycyjnych materiałów, takich jak cegła oraz najbardziej ekologicznych (całkowicie naturalnych surowców), jak: słoma i glina. Prawidłowo wykonana czasza domu kopułowego sprawia, że budynek wytrzymuje bardzo silny wiatr i inne niekorzystne zjawiska klimatyczne i mogą być piętrowe. Bez problemu znajdzie się wykonawca, który buduje takie domy.

Zalety domów kopułowych

Koszt powstania domu kopułowego jest znacznie niższy w przypadku tradycyjnego budownictwa. Dom kopułowy jest energooszczędny, co oznacza, że nie generuje dużych kosztów utrzymaniu. Mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych ogranicza straty ciepła. Ilość energii potrzebnej do ogrzania takiego domu jest nawet o 70% mniejsza od domu tradycyjnego. Domy kopułowe są bezpieczne dla mieszkańców, bo nie posiadają dachu. Kapuła i ściany tworzą, jedną stabilną powierzchnię. Huragany i tornada na pewno nie niczego nie zerwą i nie przewrócą. Śnieg nie stanowi zagrożenia dla takich domów. Domy kopułowe nie posiadają klasycznego dachu spadzistego i dlatego śnieg się na nich nie zatrzymuje. Woda deszczowa spływa po nim zdecydowanie szybciej, co zmniejsza ryzyko zalania domu.

Domy kopułowe są idealne na warunki atmosferyczne, jakie panują w Polsce. Właściciel może być pewien, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo ze strony przyrody. W takim domu bez większych problemów mieszczą się tradycyjne meble. Są hitami w Szwecji, Niemczech i Japonii.

Exit mobile version