Domy z bala- ekologiczne i wygodne

domy z bala

domy z bali

Budowa budynku murowanego to inwestycja kosztowna i długotrwała. Znacznie szybciej powstają domy z bala, które są alternatywą dla tradycyjnej technologii. Ich budowa nie jest tak skomplikowana, a jej koszty są zdecydowanie mniejsze. Poza tym nawiązuje do tradycyjnego budownictwa na obszarze wiejskim. Tradycja lubi od czasu do czasu stawać się popularnym trendem, tyle, że w nowocześniejszej formie.

Domy z bala – alternatywa dla standardowego budownictwa

Przed budową domu trzeba podjąć wiele decyzji, jak choćby o metodzie stawiania budynku, jego wyglądzie i ociepleniu. Budownictwo murowane jest najpopularniejsze. Domy drewniane wciąż traktowane są jako lokalny koloryt i poza regionami, gdzie takie budynki stanowią część kultury, budzą powszechne zdziwienie. Tymczasem nowoczesne technologie dają szansę powrotu dla domów z bala. Właściciel ma pewność, że będzie mieszkało się w nim komfortowo. Wygodą użytkowania nie ustępują budynkom murowanym, a nawet jej przewyższają. Czy warto zaryzykować taką inwestycję na potrzeb swojej rodziny? Z całą pewnością jest to pomysł godny uwagi.

Połączenie ekologii i wygody

Budowanie domów z bali przynosi wiele korzyści przyszłym domownikom. Jednym z ważniejszych zalet jest możliwość samoregulacji wilgotności drewna. Co to znaczy? Drewno kumuluje ciepło i reguluje wilgotność znacznie lepiej niż beton i cegła. Latem bale drewniane pochłaniają ciepło z zewnątrz, tworzą idealne miejsce do przeżycia upałów – w takim domu jest dużo chłodniej niż na zewnątrz i bardzo przyjemnie. Z kolei zimą oddają to ciepło, zapobiegając zbytniemu wychłodzeniu wnętrza domu. Dzięki regulacji wilgotności drewna, we wnętrzu powstaje niezwykle korzystny dla mieszkańców mikroklimat. Spowalnia on rozwój pleśni i grzybów. Taki dom jest bezpieczny dla dzieci, osób z problemami kardiologicznymi i dla alergików. Dom z bali to budynek zdrowy i ekologiczny. Często wybierają je osoby poszukujące zdrowszego, ekologicznego oraz wygodnego miejsca do życia. Właściwości izolacyjne drewna znacznie zmniejszają koszty użytkowania domu. Nakłady na ogrzewanie są zdecydowanie niższe w domu murowanym.

Trwały surowiec

O tym, że budynek z drewna może przetrwać setki lat, wiemy doskonale zwiedzając zabytkowe drewniane budowle. Kolejną zaleta domów z bali to trwałość materiału budowlanego. Do budowy domu z bala drewno musi być odpowiednio obrobione, wysuszone. Sezonuje się przez minimum dwa lata. To długi proces, który który gwarantuje trwałość tego surowca. Drewno przygotowuje się w fabryce, a budowę dostarczane są gotowe elementy ścian, więźby i stropu, które są ze sobą łączone przez wyspecjalizowana ekipę. Bale są ponumerowane i zgodnie z numerami łączone. Budowa domu z bali trwa jedynie ok. 4 tygodni. To właśnie krótki czas budowy to jeden z najbardziej cenionych atutów domu z bala. Do wybudowania tego typu budynków wykorzystuje się następujące rodzaje drewna: świerk, modrzew lub sosnę syberyjską.

Koszt surowca

W planowaniu budowy domu najważniejszy najistotniejszą rolę odgrywa kosztorys. Cena powyższego surowca zależy od gatunku drewna. Każdy gatunek drewna posiada inne właściwości, zróżnicowane pod kątem odporności na czynniki atmosferyczne, wytrzymałość mechaniczną, wygląd, co wpływa na jego cenę. Można przyjąć, że koszt surowca to 60% ceny nowego domu. Do tego trzeba doliczyć zapłatę dla dobrej, specjalistycznej ekipy. Na robociźnie nie warto oszczędzać, bo od niej zależy jakość domu i warunki życia w gotowym budynku.

Współczesne domy z bali przepięknie wyglądają w otoczeniu zieleni, są budynkami całorocznymi, o dobrej izolacji termicznej. Na tle innych budynków wyróżniają się estetyką wykonania i pięknym kolorem drewna. Realizowane są jako indywidualne projekty. Deweloperzy nie są zainteresowani stawianiem osiedli z takich domów.

Exit mobile version