Domy z betonu

Do niedawna kojarzony raczej z placem budowy, budownictwem lat 70-80 XX w. czy wylewką betonową podłóg, w ostatnich kilku sezonach ponownie przeżywa swoje 5 minut sławy. Popularność betonu architektonicznego, zwanego również strukturalnym wyrosła na fali zainteresowania aranżacją minimalistycznych, nowoczesnych i industrialnych wnętrz.

 Beton architektoniczny – oferta rynkowa 

Do jego produkcji używa się cementu hutniczego, co pozwala na uzyskanie rożnych odcieni, ale także faktur. W efekcie powstają płyty w tonacji białej i jasnoszarej, poprzez cementową i ciemnoszarą, skończywszy stalowej, antracytowej, a nawet węglowej. Możliwe jest również uzyskanie płyt z tzw. gradientem, czyli przejściami tonalnymi barwy w ramach jednej płyty, a także betonowych płyt barwionych pigmentami lub malowanych specjalnymi farbami. Tak szeroka paleta kolorystyczna zadaje więc kłam opinii o szarych, smutnych i surowych domach z betonu.

Ciekawe efekty wizualne daje też faktura płyt – zupełnie gładka lub porowata, tzw. strukturalna, od której beton wziął swoją nazwę. Płyty zachowują wysoki stopień estetyki, nie trzeba ich szlifować, tynkować, ani impregnować. Choć oczywiście w zależności od miejsca ich zastosowania, warto pokryć je żywicą lub zabezpieczyć środkiem o właściwościach hydrofobowych, czyli zapobiegających wnikaniu wilgoci. Należy przy tym zaznaczyć, że impregnacja bezbarwnym środkiem nie zmienia koloru płyty, ale zabezpieczając ją, ułatwia również jej czyszczenie.

Dostępne na rynku płyty najczęściej mają kształt prostokątów lub kwadratów. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na uzyskanie znacznie bardziej wysublimowanych wielobocznych form, np. bardzo modnych w ostatnim czasie heksagonów przypominających plastry miodu, a nawet odlewów przestrzennych. Decydując się na jeden kształt, nie trzeba jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego koloru. Wykorzystując płyty o różnym zabarwieniu można uzyskać niesamowity efekt wizualny.

 Zalety betonu architektonicznego 

Wspomniana impregnacja zabezpiecza beton przed wilgocią i ułatwia utrzymanie go w czystości. Poza tym, płyty betonowe są niepalne i odporne na działanie niskich temperatur, dlatego można je zastosować nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również np. jako materiał wykończeniowy na tarasie. Można nim wyłożyć tak ściany, jak i podłogi. Dzięki niskiej ścieralności wyśmienicie sprawdzą się jako posadzka. Stosunkowo niska waga płyt, a także ich spory rozmiar sprawiają, że montaż jest szybki i nie powoduje większych problemów. W przypadku mniejszych elementów można nawet pokusić się o samodzielny montaż wykorzystując do niego klej polimerowy. Jeżeli chodzi o walory estetyczne, to beton architektoniczny daje ogromne możliwości projektowe. Świetnie współgra z kamieniem, drewnem czy cegłą, a jego geometryczne kształty z jednej strony porządkują wnętrze i je dyscyplinują, z drugiej mogą nadawać mu dynamizmu. Z betonu mona wykonać wspomnianą już okładzinę ścienną lub podłogową, ale nie tylko, niezwykle oryginalnie wyglądają betonowe meble (które wbrew pozorom wcale nie muszą być ciężkie), elementy dekoracyjne, a nawet całe wyposażenie łazienki czy kuchni.

źródło zdjęć: www.morgan-moller.com, sztuka-wnetrza.pl, bettoni.archiweb.pl, kreatywnydom.blog.pl, deko-rady.pl, homesquare.pl, marvipolatelier.pl, homebook.pl

Exit mobile version