Dopasowanie komody do wystroju pomieszczenia

Komoda to jeden z najbardziej praktycznych mebli. Elegancka i pojemna, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Pomaga uporządkować przestrzeń.

Znakomicie prezentuje się w stylu klasycznym i nowoczesnym. Pod określeniem komoda kryją się podobne konstrukcje, ale różne gabaryty, kształty i wykończenia. Znajdziemy komody, mniejsze oraz wąskie. Najbardziej praktyczne są komody składające się z szuflad, szafek i niewielkiego regału. Często wybierane są komody z szufladami i półkami. Wersje z samymi półkami lub szufladami mają zdecydowanie mniej zwolenników.

 Przestrzeń w salonie 

Salon to miejsce reprezentacyjne, w którym liczy się przestrzeń. Jednak w niewielkich mieszkaniach ogromne ma miejsce do przechowywania. Sztuką urządzania wnętrz jest takie zaaranżowanie  salonu, aby zachował on swoją estetykę i przestrzenność, ale także było w nim miejsce do przechowywania przedmiotów i eksponowania drobiazgów. Nadmiar ozdobnych koszy i pudełek na regałach w salonie powoduje wrażenie bałaganu. Duże meblościanki ze sporą ilością szafek ustąpiły miejsca minimalistycznej aranżacji. Komoda powinna współgrać z całością aranżacji.

 Komody do salonu 

Najchętniej kupowanymi komodami do salonu są komody w stylu minimalistycznym – prosty kształt i eleganckie chromowe uchwyty. Lekka forma i oszczędne wzornictwo znakomicie komponują się ze stylem klasycznym oraz świetnie prezentują się w różnych wariantach stylu nowoczesnego. Mogą stanowić element aranżacji wnętrza w stylu nowoczesnym lub przełamanie stylistyki retro, czy etnicznej.

Ciekawą opcją do salonu są komody stylizowane na styl retro lub vintage. Oryginalne komody, pochodzące z lat 50 i 60-tych XX wieku lub starsze, to prawdziwe perełki, które można znaleźć raczej na  strychu babci niż w masowej sprzedaży. W antykwariatach osiągają spore ceny.

Komody stylizowane na styl retro ładnie wyglądają w stylu w stylu klasycznym, jak i industrialnym czy eklektycznym. To często komody na nóżkach, dzięki którym konstrukcja nabiera lekkości. W ofercie sklepów znajdziemy też komody prowansalskie, skandynawskie, stylowe komody glamour oraz komody kolonialne np. z mnóstwem małych szufladek. Wybierając komodę warto zwrócić uwagę na materiał wykonania i jej kolor oraz wykończenie.

 Komody drewniane 

Komody wykonane z drewna święcą triumfy popularności. Komody wenge czy z innych egzotycznych gatunków drewna są wybierane równie często, co meble z rodzimego dębu, sosny, wiśni czy orzecha. Meble z drewna są najczęściej lakierowane. Dzięki temu nabierają szlachetnego, eleganckiego wyrazu. Lakierowanie wyeksponuje słoje i naturalne odcienie drewna. Komody drewniane są drogie i sporo ważą. Najlepiej wyglądają w większych pomieszczeniach, w towarzystwie innych drewnianych mebli.

 Komody z płyty MDF i innych materiałów 

Komody z płyty MDF lub podobnych materiałów są lżejsze i tańsze od drewnianych. Wśród popularnych kolorów można wymienić: lakierowaną biel, która znakomicie wygląda w stylu skandynawskim, futurystycznym i nowoczesnym, komodę czarno-białą lub szaro-białą. Ciekawa gra kontrastów może być punktem wyjścia dla pozostałych detali.

Komoda szara dobrze komponuje się z każdym kolorem. Szczególnie lubiane zestawienia to szara komoda i niebieska, brązowa lub zielona kanapa. Czarna komoda matowa lub lakierowana nadaje wnętrzu elegancji.

 Komody wielokolorowe 

W najnowszych trendach wnętrzarskich można znaleźć komody wielokolorowe, w których każda szuflada jest w innym kolorze. Inspirujące są zestawienia: drewno z kolorem czarnym matowym lub szarym. Zestawienie kolorystyczne sprawia, że ładnie prezentują się we wnętrzach jasnych, jak i ciemniejszych i bez problemu można do nich dopasować pozostałe meble.

Cena komody zależy od materiału z jakiego została wykonana. Komoda z płyty jest tańsza, ale trudno liczyć na to, że będzie można ją przekazać w spadku dzieciom. Komoda drewniana jest droga. Jednak jej zaletą jest trwałość drewna – może przez kilkadziesiąt lat zdobić pokój i z biegiem lat będzie nabierała wartości.

 

Exit mobile version