Drapak dla kota – jak sprawić radość kici?

drapak dla kota

duży drapak dla kota

Kot to jedno z ulubionych zwierząt domowych. Łasi się, mruczy, wchodzi na ręce, chce spać z właścicielem i ma swoje kocie zwyczaje. Adoptując kota trzeba być przygotowanym na to, że zwierzak trapie. Jego ofiarą pada kanapa, fotel, krzesło od biurka, ściana, szafki, a nawet szyba. Wchodzi też na meble i karnisze. A po tych psotach słodko zasypia. Aby uchronić nasze meble przed mruczącym szkodnikiem, należy zrobić drapak dla kota. Zwierzę będzie w siódmym niebie.

Drapak dla kota- naturalna potrzeba zwierzęcia

Drapanie jest nieodłączną, naturalną czynnością, która towarzyszy każdemu kotu. Pupil może ostrzyć swoje pazurki na specjalnym przedmiocie. Drapak dla kota to najważniejszy gadżet dla mruczka i jego właścicieli. Bez niego meble są narażone na uszkodzenia. Nie można oduczyć kota drapania, bo taka jest jego natura. Drapaniem kot zaznacza swoje terytorium i ściera obumarłe fragmenty pazurów oraz je ostrzy. Wykorzystuje też drapak do ćwiczenia mięśni łap, przeciągania się i rozładowania swoich kocich emocji. Dzięki drapakowi, zwierzak zaspokoi swoje naturalne instynkty i zostawi meble w spokoju. Wszyscy są zadowoleni: kot ma swoje miejsce, a domownicy mają nieuszkodzone meble. Kot i ludzie egzystują w pokoju.

Alternatywa dla drogich drapaków

Ceny drapaków w sklepach internetowych lub zoologicznych mogą przerażać. Nie trzeba kupować drogiego drapaka dla kota, a i tak można uszczęśliwić zwierzę. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci, aby samodzielnie zrobić ten ważny dla pupila przedmiot.

Materiał na drapak

Idealny drapak dla kota powinien być wykonany z wytrzymałego materiału i na tyle miękkiego, aby kot był w stanie bez problemu wbić w niego swoje pazury.Powinien być dostatecznie obszerny, aby zwierzak z powodzeniem będzie się na nim wyciągać)i na tyle stabilny, by nie przewrócił się pod jego ciężarem. Drapak musi mieć odpowiednią strukturę materiałów. Jednym z materiałów, który można użyć do wykonania drapaka jest wykładzina dywanowa. To stosunkowo szorstka i miękka struktura, kot może szarpać ile chce. Wykładzinę można zastąpić jutowym lub sizalowym sznurkiem — sprawdzą się równie dobrze. Bardzo ważne jest to, aby drapak był większy i bardziej zróżnicowany konstrukcyjnie. Kot ma wtedy większą przyjemność z zabawy. Dlatego trzeba wykonać solidną podstawę z płyty wiórowej i przymocować do niej podkładkę z pianki. Dodatkowe elementy obicia drapaka zrobić z kawałków ulubionego koca zwierzaka, dzięki czemu zapach będzie kojarzył mu się z jego własnym terytorium i bezpieczeństwem.

Lokalizacja drapaka

Aby mieć większą pewność, że kot zainteresuje się drapakiem i zostawi meble w spokoju, trzeba postawić przedmiot w miejscu, gdzie zwierzę najchętniej przebywa. Ważna jest również odpowiednia lokalizacja drapaka. Dzięki temu będzie on zainteresowany regularnym korzystaniem ze zbudowanego dla niego przedmiotu.

Wykonanie drapaka dla kota

Koty najczęściej nie lubią chwiejących się mebli. Jeżeli drapak dla kota nie będzie stabilny, nasz pupil z niego nie skorzysta. Postawa powinna być wykonana z płyty meblowej lub grubego kawałka drewna. Należy ją obić wykładziną lub pluszem. Należy to zrobić zrobić to dokładnie i równo, ponieważ od stabilności podstawy zależy wytrzymałość całej konstrukcji. Drapak powinien być dość wysoki, bo koty lubią się wspinać i obserwować świat z wysokości. Optymalna wysokość między „piętrami” to 30 cm do ok. 50 cm. Każde piętro drapaka może być wyposażone w platformę, którą kot wykorzystuje do łatwiejszego wspinania się w górę, a także do spania, wylegiwania się i obserwacji.

W naturze koty nie budują sobie drapaków, jednakże wykorzystują „drapaki” istniejące w przyrodzie, np.: drzewa i konary Można je wykorzystać do zbudowania drapaka w domu. W internecie można znaleźć wiele wzorów drapaków dla kota i dokładnych porad, jak je wykonać. Najważniejsze jest to, aby sprawić kotu radość i ocalić meble przed kocimi pazurkami.

Exit mobile version