Drążek do szafy – funkcjonalny i estetyczny

Dr,ażek do szafy -stabilny

drążek do szafy

Bez szafy i garderoby trudno wyobrazić sobie wygodne przechowywanie odzieży i innych tekstyliów. Szafa musi być pojemna i mieć możliwość poukładania tekstyliów w taki sposób, aby się nie gniotły i wyglądały elegancko. Funkcjonalna szafa powinna być wyposażona w półki i drążek do szafy, który służy do powieszenia odzieży na wieszakach, zapewniając jej odpowiednie warunki do przechowywania. Jaki powinien być drążek?

Drążek do szafy – jeden z najważniejszych elementów

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje szaf nie tylko pod względem wielkości, ale także wyposażenia środka. Za najpopularniejsze uchodzą szafy garderobiane, które mają drążek do szafy, półkę na drążkiem. Wysoką pozycję w sprzedaży osiągają szafy z półkami i szufladami lub szafy robione zgodnie życzeniem przyszłego użytkownika. Drążek maksymalizuje funkcjonalność szafy. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje drążków i trzeba go dobrać do wielkości szafy oraz do rodzaju ubrań, które mają być na nim powieszone

Drążek do szafy z kurtkami

Kurtki to najczęściej dość ciężkie ubrania. Dlatego drążek powinien być wykonany z jak najmocniejszych tworzyw oraz starannie zamocowany – musi być przytwierdzony do konstrukcji szafy. Do szafy przedpokojowej powinno się wybrać drążek mający właściwą wytrzymałość, najlepiej ze stali ocynkowanej. Taki drążek do szafy daje pewność wieloletniego użytkowania i właściwego przechowywania kurtek i płaszczy.

Rodzaje drążków

Drążki do szafy różnią się sposobem montażu. Wyróżnia się drążki montowane na wcisk. Działają podobnie jak drążki rozporowe, tzn są osadzane pomiędzy dwoma bokami szafy czy wnęki. Kolejnym rodzajem są drążki przykręcane – posiadają elementy montażowe, które pozwalają na trwałe przytwierdzenie ich w danym miejscu wewnątrz szafy. Ciężar kurtek, płaszczy, grubych bluz zdecydowanie lepiej znosi drążek przykręcany.

Drążki do szafy w sypialni

W szafie postawionej w sypialni najczęściej przechowuje się rzeczy lżejsze, typu: sukienki, koszule, marynarki spodnie, spódnice, tuniki. Do takiej garderoby można wybrać drążki do szafy wciskane. Jeśli nie będzie zbytnio obciążany, to sprawdzi się idealnie. Rurka drążka powinna być jednak okrągła i niezbyt gruba. Ma to znaczenie przy dopasowywaniu wieszaków – źle dobrana grubość drążka sprawia, że wieszaki będą niedopasowane, spadać, co może powodować hałas w czasie przesuwania oraz spadanie ubrań. Drążki najczęściej wykonuje się ze stali ocynkowanej. Dzięki temu właściciel ma pewność, że drążek nie będzie wygięty.

Idealna wysokość

Wybierając wysokość drążka do szafy należy pamiętać, że ubrania nie powinny stykać się z podłożem, a jednocześnie musi być do nich łatwy dostęp. Zalecana wysokość umieszczenia drążka to 160 cm – dotyczy ona kurtek, płaszczy, sukienek oraz sukni ślubnych lub wieczorowych. W przypadku spodni, koszul, spódnic, drążek może wisieć na wysokości 130 cm. W szafie jest przeważnie jeden drążek. Dlatego lepszą wysokością jest 160 cm. W przypadku szafy dziecięcej drążek może być zamontowany niżej, na takiej wysokości, aby pociecha miała swobodny dostęp do swoich ubrań. Minimalna szerokość przestrzeni z drążkiem w szafie pokojowej to 60-80 cm. W przypadku szafy z kompletu przedpokojowego, szerokość może mniejsza – tam przechowuje się kurtki i płaszcze, których jest mniej niż sukienek, spodni, itp.

Nadstawka cenna przestrzeń

Niektóre modele szaf można kupić z nadstawkami w komplecie. Najczęściej nadstawkę trzeba dokupić. Warto to zrobić, ponieważ zyskuje się dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Nadstawki dostępne są w tych samych kolorach, co szafy.

Drążki najczęściej otrzymuje się w komplecie z szafą, a całość składa się zgodnie z załączoną instrukcją montażu. Idealna szafa to taki mebel, który ma drążek, półki, szufladę i nadstawkę. Taki model szafy ubraniowej to przedmiot pojemny i praktyczny. Wzornictwo szaf wyróżnia się różnorodnością. Na pewno każdy wybierze coś dla siebie.

Exit mobile version