Drewniana podłoga w łazience

Jak okiem sięgnąć od podłogi do sufitu płytki. Duże, mniejsze, z dekorami lub bez. Płytki – jeszcze do niedawna były absolutnym must have w łazience. Producenci farb postarali się jednak o to, by płytki miały konkurencję, a inwestorzy wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami, które mogą dać równie ciekawy efekt zachowując jednocześnie użytkowy charakter łazienki. W ostatnim czasie coraz chętniej i odważniej decydujemy się na drewno, najczęściej w formie podłogi.

To naturalny materiał, ciepły w dotyku w dodatku z ładnym rysunkiem. Jednak przy jego wyborze mamy pewne ograniczenia. Nie każdy rodzaj drewna nadaje się do wykorzystania w łazience. Jakie więc wybrać drewno, by cieszyć się ładną podłogą w łazience?

 Parametry drewna 

Drewnianą podłogę, którą chcemy położyć w łazience muszą cechować inne parametry niż tę, którą położyliśmy w innych częściach domu. Przede wszystkim w łazience podłoga narażona jest na częsty kontakt z wilgocią, która może powodować jej wypaczanie. W warunkach podwyższonej wilgotności podłoga „pracuje”, może zmieniać swoją objętość i w ten sposób wyginać się, wypiętrzać, odkształcać i finalnie niszczyć. Chcąc zatem zminimalizować ryzyko zniszczenia okładziny należy wybrać drewno stabilne o jak najniższym stopniu kurczliwości.

 

 Jakie gatunki drewna nadają się do łazienki 

Wśród rodzimych gatunków drewna na uwagę zasługują buk, dąb, jesion, jawor i modrzew. Są one twardsze i cechują się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi w porównaniu z innymi gatunkami krajowymi i z tego też względu znacznie lepiej poradzą sobie w specyficznych łazienkowych warunkach. Mimo wszystko nie dorównują one jednak gatunkom egzotycznym o dużej oleistości, twardości, odporności na wilgoć i niskim współczynniku kurczliwości. Na liście gatunków drewna egzotycznego, które można z powodzeniem stosować w łazience znajdują się  m. in. iroko, teak, merbau, palisander, doussie, jatoba czy cedr.

Alternatywą dla drewna jest termo drewno czyli drewno termicznie zmodyfikowane dla uzyskania lepszych parametrów. Drewno poddaje się działaniu wysokiej temperatury sięgającej nawet 200 °C oraz pary wodnej. Zabieg ten sprawia, że materiał, który otrzymujemy zyskuje cechy drewna egzotycznego. Staje się mniej wrażliwy na wilgoć przy czym nie traci swojej stabilności co znaczy, że jest mniej kurczliwe.

 Metody impregnowania drewnianej podłogi 

Odpowiednie parametry drewna to połowa sukcesu do utrzymania ładnej podłogi w łazience. Drugim ważnym czynnikiem jest sposób zabezpieczenia podłogi przed wnikaniem wilgoci, rozwojem grzybów i pleśni. Chcąc, by impregnat chronił podłogę przed biodegradacją i umożliwiał oddawanie wilgoci należy go odpowiednio wybrać.

 Olejowanie 

Egzotyczne gatunki drewna zawierają dużą ilość naturalnych olejków eterycznych. Wydawałoby się, iż fakt ten zwalnia je z konieczności zastosowania dodatkowej ochrony. To jednak mylne przekonanie. Z biegiem czasu olejki, które chroniły drewno przyczynią się jednocześnie do tego, iż powierzchnia podłogi zostanie pokryta srebrnym nalotem. Olej impregnujący zamyka pory drewna chroniąc je przed wnikaniem wody stąd olejowanie stanowi świetny sposób na zabezpieczenie podłogi przed wilgocią. Poza tym olej podkreśla rysunek drewna.

 Lakierowanie 

O ile lakier sprawdzi się na podłodze w innych częściach domu, o tyle w łazience jego zastosowanie jest mało wskazane. Woda rozlana na polakierowaną podłogę sprawia, że staje się ona bardzo śliska, a to może grozić upadkiem i urazem. Poza tym, lakiery tworzą twardą powłokę utrudniającą podłodze proces oddychania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na użycie lakieru, warto wiedzieć, że w przypadku egzotycznych gatunków drewna należy dobrać odpowiedni jego rodzaj, taki, który pokona barierę jaką stanowią naturalne olejki eteryczne.

 Woskowanie 

Pokrycie woskiem podłogi z drewna egzotycznego to również nie najlepszy sposób impregnowania, ponieważ w zetknięciu z wodą, wosk spowoduje powstawanie białych przebarwień na podłodze.

Drewno, naturalne i niewątpliwie piękne jest materiałem wymagającym. Nie warto jednak z niego rezygnować w obawie przed specyficznym łazienkowym mikroklimatem, który mógłby powodować jego degradację. Wystarczy wiedzieć, jaki gatunek drewna zastosować, w jaki sposób go zaimpregnować, by cieszyć się piękną podłogą w łazience.

źródło zdjęć: domzpomyslem.pl, wrsystem.pl, lazienkowy.pl, lazienka.pl, komfiro.pl, allegro.pl, ebay.co.uk, homebook.pl

Exit mobile version