Drewno w łazience

Drewno to piękny surowiec i coraz częściej wykorzystywane jest w aranżacji łazienek. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie zyskuje szlachetny wygląd i atrakcyjny 'look’. Użycie drewna w łazienkowych wnętrzach rodzi jednak też pewne kontrowersje i obawy. Czy się sprawdzi? Czy nic się z nim nie stanie w zetknięciu z wodą i ciepłem? I czy będzie trwałe?

źródło: craigsteely.com

Dlaczego warto?

Rozważając wybór drewna jako materiału na podłogę w łazience, warto usystematyzować zalety takiego rozwiązania. Drewno jest ciepłe dla stóp, dzięki czemu podnosi komfort użytkowania pomieszczenia. Zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną i tłumiąc hałas sprzyja stworzeniu zacisznej atmosfery relaksu. „Oddychając” reguluje mikroklimat i jonizuje powietrze, polecane jest więc dla alergików.

Dzięki ciekawym wybarwieniom i niepowtarzalnym wzorom usłojenia daje nam duże możliwości zaaranżowania wnętrza z rysem indywidualizmu. Pasuje zarówno do aranżacji typowo ciepłych i przytulnych, rustykalnych, klasycyzujących, jak i chłodniejszych, bliższych oszczędnemu w formie minimalizmowi.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że odpowiednio położone i konserwowane drewno jest materiałem trwałym i łatwym w naprawie w przypadku uszkodzeń i zużycia wynikających z codziennego użytkowania. Co więcej, ładnie się starzeje. Warto również pamiętać, że na podłogę drewnianą uzyskać możemy nawet 30-letnią gwarancję, podczas gdy gwarancja na gres nie będzie dłuższa niż 10 lat.

Chciałoby się powiedzieć – czego chcieć więcej?

źródło: bialek.com.pl

źródło: podlogi-katowice.pl (Drew Natura)

Od czego zacząć?

Żeby nie żałować wyboru drewna jako łazienkowego materiału wykończeniowego i długo cieszyć się jego urokiem, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Punktem wyjściowym jest właściwy dobór gatunku, który dobrze sprawdzi się w miejscu narażonym na działanie ciepła i wilgoci. Podstawowym parametrem, który powinien nas interesować jest tzw. współczynnik skurczu. Od jego wartości zależy odporność drewna na wilgoć. Szukamy gatunków z jak najniższym współczynnikiem. Do zastosowania w łazienkach polecane są przede wszystkim gatunki egzotyczne, wśród których wymienić należy przede wszystkim teak, jatobę, cedr, doussie, merbau, iroko, lapacho, badi i wenge. Do wyboru mamy drewna o wybarwieniu cieplejszym i chłodniejszym, bardziej i mniej wyrazistym usłojeniu, ciemniejsze i jaśniejsze. Wszystkie zawierają dużo żywicy i garbników, będących naturalnymi impregnatami. Od wielu lat stosowane są jako materiał w szkutnictwie i przy wyrobie mebli ogrodowych, doskonale radzą sobie z działaniem wody i zmian temperatury.

Lapacho

Iroko

Jatoba

O czym pamiętać?

Kiedy wybierzemy już – kierując się swoimi upodobaniami, planowanym stylem wnętrza i właściwościami materiału – wymarzone drewno, zadbać musimy o jego właściwy montaż. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym będziemy kłaść drewnianą podłogę. Musi być ono wystarczająco suche (aby nie przekazało drewnu wilgoci) oraz wystarczająco mocne (aby nie zostało naruszone w wyniku powstających w drewnie naprężeń). Położenie podłogi najlepiej zlecić wykwalifikowanej firmie, która ma doświadczenie w montażu drewna egzotycznego. Oprócz właściwego przygotowania podłoża wymaga ono zastosowania specjalnych klejów, spoiw, a nawet specjalnych maszyn do cyklinowania gatunków egzotycznych.

Kolejnym elementem sukcesu będzie odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja drewna. Specjaliści jako najlepszą metodę polecają olejowanie, a w szczególności olejowanie na gorąco, które pozwala głębokie wniknięcie w strukturę drewna. Istotną zaletą tego rodzaju impregnacji jest możliwość łatwego dokonywania późniejszych napraw uszkodzeń i zarysowań. Alternatywę dla oleju stanowi lakier. Wykończenie lakierem może oczywiście odpowiadać bardziej pod względem wizualnym, decydując się na nie, nie możemy jednak zapominać o minusach takich jak: utrudniony wybór lakieru do drewna egzotycznego, „efekt śliskiej podłogi” oraz większa trudność w dokonywaniu napraw. Posadzka olejowana będzie natomiast wymagała regularnej konserwacji olejami pielęgnacyjnymi.

Nie tylko pod stopami…

Drewno w łazience to oczywiście nie tylko podłoga. Producenci oferują coraz większy wybór drewnianych elementów obudowy wanny, ścian, umywalek.

Przykładem rodzimej firmy wykonującej ceramikę łazienkową z drewna jest wrocławska Unique Wood Design, przedstawiająca swoją ofertę jako efekt połączenia nowoczesnych technologii szkutniczych z tradycjami stolarskimi (www.uniquewood.pl). Uwagę zwracają również propozycje mniejszych pracowni takich jak bieszczadzki „Świat w drewnie” (www.swiatwdrewnie.pl). Niezależnie od zasobów portfela, inspiracji i natchnienia do aranżacji wnętrza warto poszukiwać też na stronach uznanych zagranicznych firm specjalizujących się w drewnianych wyrobach łazienkowych. Za przykład posłużyć może szwajcarska Alegna (www.alegna.ch). Nawet jeżeli nie będzie nas stać na zakup produktu ekskluzywnego, wnikliwa obserwacja i obcowanie z pięknymi przedmiotami pomoże nam określić, w jakim kierunku chcemy podążać planując aranżację i uwrażliwi na niuanse ważne przy projektowaniu wymarzonej łazienki.

źródło: www.alegna.ch

Exit mobile version