Drzwi ażurowe- ciekawy element wykończeniowy

Urządzanie wnętrz to pewien rodzaj sztuki. Funkcjonuje termin „sztuka urządzania wnętrz”. W teorii oznacza kreowanie wnętrza określonego indywidualnym gustem i preferencjami estetycznymi klienta, wyznaczenie jego funkcjonalności, aranżacje i dekoracje zgodnie z zasadami sztuki projektowania. Dlatego nawet z pozoru uciążliwe wolne przestrzenie w domu/ mieszkania, jak: wnęka lub pawlacz mogą być znakomitymi schowkami pod warunkiem, że uda się wizualnie wkomponować je w aranżację wnętrza. Pomocne będą drzwi ażurowe.

Drzwi ażurowe – podobne do okiennic

Drzwi ażurowe na pierwszy rzut oka wyglądają jak okiennice. Składają się z zewnętrznej ramy wypełnionej poziomymi listewkami, czyli lamelkami. Są one najczęściej zamontowane na stałe i skierowane w dół pod kątem. W sklepach również drzwi ażurowe z ruchomymi lamelami i możliwością ich regulacji. Ich skrzydło nie stanowi pełnej płyty – między listewkami znajdują się drobniutkie otwory.

Wnęki i inne schowki

W mieszkaniach w bloku, które przecież z reguły są niewielkie, każda przestrzeń do przechowywania ma ogromne znaczenie dla utrzymania porządku i komfortu mieszkania. Wnęka nie musi być utrapieniem architektonicznym,. Warto na nią spojrzeć bardziej życzliwym okiem. Można umieścić w niej kącik biurowy i kącik do czytania, przeznaczyć na garderobę, spiżarnię, domową biblioteczkę, składowisko części i sprzętu sportowego. Jeżeli wnęka jest bardzo duża, to można urządzić w niej sypialnię.

Drzwi ażurowe do wnęk niewymiarowych

Czy wnęka powinna być otwarta, czy zamknięta to zależy od decyzji właściciela. Jeżeli wnęka jest przeznaczona na regał, czy kącik biurowy, to zazwyczaj ma charakter otwartej przestrzeni. W przypadku zagospodarowania jej jako szafy (garderoby), spiżarni, czy sypialni to miejsce zamknięte. Wnęki to przeważnie miejsca niewymiarowe i bardzo trudno je umeblować korzystając ze standardowych mebli. Rozwiązaniem problemu są drzwi ażurowe, które można wykonać na zamówienie.

Drzwi do zabudowy wnękowej

Wnęki, które zostały przeznaczone na garderobę, regały lub spiżarnię potrzebują odpowiedniej zabudowy. Dobrym pomysłem są drzwi ażurowe, które pięknie wkomponowują się w przestrzeń. Zajmują niewiele miejsca, a doskonale maskują przedmioty, których nie chcemy eksponować. Drzwiczki prezentują się atrakcyjnie, ponieważ zostały wykonane z surowego drewna sosnowego, więc można je pomalować na ulubiony kolor. Sprzedaje się także drzwi ażurowe białe oraz lakierowane na połysk. Ażurowa struktura jest bardzo dekoracyjna i funkcjonalna , a co najważniejsze ułatwia wentylację we wnętrzach i pomaga zapobiegać rozwojowi pleśni. Drzwi ażurowe zbudowane są z paneli.

Zastosowanie drzwi ażurowych

Klasyczne drzwi ażurowe to produkt do wielorakiego zastosowania. Oprócz zabudowy wnęk można wykorzystać je do zabudowy garderoby w sypialni, do wymiany frontów meblowych, czy renowacji szaf przesuwnych. Świetnie sprawdzają się jako drzwiczki do każdego rodzaju mebli. Wiele osób, które mają smykałkę do samodzielnego wykonywania dekoracji, wykorzystuje drzwi ażurowe, które znakomicie sprawdzają się jako osłony balkonowe, ścianki działowe, parawany, maskownice grzejników i wewnętrzne okiennice.

Zalety drzwi ażurowych

Standardowe drzwi meblowe przeważnie są jednolitym frontem, choć oczywiście mogą mieć ozdobne elementy i przeszklenia. Nie zapewniają jednak optymalnej wentylacji. Najbardziej cenioną zaletą drzwi ażurowych jest swobodny przepływ powietrza przez front ażurowy. Drewno sosnowe wprowadza ciepły klimat do wnętrza.

Po latach człowiek ma potrzebę wymiany mebli w mieszkaniu. Jednak wielu osobom szkoda wyrzucić cały czas dobrych i pojemnych mebli, a jednocześnie chciałby wprowadzić do nich jakiś nowy element. Fronty szafek, które przez lata zniszczyły się lub straciły na swojej atrakcyjności, można wymienić na drzwi ażurowe, które pasują do każdego stylu aranżacji wnętrz.

Exit mobile version