Ekologiczne ogrzewanie domu – zobacz, dlaczego warto wybrać gaz ziemny

ekologiczne ogrzewanie domu

Każdy, kto planuje budowę lub też przebudowę własnego domu, staje przed trudnym wyborem systemu grzewczego. Istnieje obecnie wiele możliwości w tym zakresie: od kotłów na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, aż po ogrzewanie elektryczne i nowoczesne pompy ciepła lub popularne ostatnio panele słoneczne.

Jeżeli mówimy jednak o wygodnym, a zarazem ekologicznym ogrzewaniu naszych domów i mieszkań, mamy na myśli przede wszystkim gaz ziemny. Korzystając z tego nośnika energii możemy mieć pewność, że robimy dobry krok w kierunku środowiska naturalnego. Dlaczego jeszcze warto wybrać gaz ziemny do ogrzewania domu?

 Ogrzewanie domu gazem ziemnym 

 

Zwolennicy ogrzewania domu za pomocą węgla podkreślają, że jest to paliwo tanie i najbardziej popularne. Niestety zapominają jednocześnie o tym, że powstałe w wyniku spalania produkty przyczyniają się do ogromnego zanieczyszczenia naszego powietrza. W Polsce funkcjonuje aż kilka milionów kotłów na węgiel, które emitują rocznie około 100 tysięcy ton pyłów. W regionach, w których znaczna część domów ogrzewana jest za pomocą węgla, ilość szkodliwych substancji, które są emitowane do atmosfery, niestety często przekracza dopuszczalne normy. Czy jest na to jakiś sposób?

Dymiący kocioł węglowy można oczywiście zastąpić innym źródłem ogrzewania. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem grzewczym w naszym kraju okazuje się gaz ziemny. I słusznie, ponieważ w spalinach z kotłów gazowych nie znajdują się żadne niebezpieczne dla naszego zdrowia pyły czy inne szkodliwe substancje.

 Ogrzewanie gazem ziemnym – ile kosztuje? 

Ogrzewanie gazem ziemnym jest najtańszym z bezobsługowych źródeł ciepła. – mówi specjalista z firmy EWE.

Znacznie droższe jest ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej czy oleju opałowego. Dodatkową zaletą ogrzewania domu gazem ziemnym jest to, że można nim podgrzewać również wodę. Różnica w kosztach związanych z ogrzewaniem węglem i gazem wynosi około 25%. Jeżeli pod uwagę weźmiemy jeszcze wydatki związane z podgrzewaniem wody użytkowej, do czego w okresie letnim użytkownicy kotłów węglowych bardzo często wykorzystują elektryczne podgrzewacze, różnica w całkowitych kosztach nie powinna być wyższa niż 20%. Nie jest ona zatem duża i dla znacznej części gospodarstw domowych okazuje się jak najbardziej do przyjęcia, zważywszy zwłaszcza na wygodę, jaka wiąże się z ogrzewaniem domu gazem ziemnym.

 Jak korzystać z ogrzewania gazem ziemnym? 

Korzystanie z ogrzewania gazem ziemnym jest niezwykle wygodne, ponieważ nie wymaga od nas żadnej obsługi. Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie musimy się nią zajmować. Wymagane jest tylko dokonywanie corocznych przeglądów. Wystarczy zaprogramować pożądaną temperaturę w domu i temperaturę ciepłej wody. Bez przerwy w dostawie ciepła i bez konieczności ciągłego dokładania paliwa, czy też kupowania go na zapas– mówi pracownik firmy EWE.

Kotły gazowe zaliczane są też do urządzeń niezwykle sprawnych i oszczędnych. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza kotły kondensacyjne, które dzięki swojej konstrukcji są w stanie osiągać bardzo wysoką sprawność – w odniesieniu do wartości opałowej paliwa przekracza ona 100%. To z kolei oznacza, że z jednej porcji paliwa jesteśmy w stanie uzyskać znacznie więcej ciepła niż ma to miejsce w przypadku urządzeń niekondensacyjnych. W rezultacie możemy oczywiście spodziewać się mniejszych opłat za ogrzewanie.

Gaz ziemny to z całą pewnością sposób na ekologiczne i wygodne zarazem ogrzewanie domu. Nawet jeśli zastosowanie tego systemu grzewczego wiąże się z początkowym nakładem finansowym, inwestycja ta okaże się jak najbardziej opłacalna, biorąc pod uwagę kolejne lata eksploatacji.

Exit mobile version