Ekspozycja okien na określone kierunki świata ma znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania, a w dalszej kolejności dla rachunku ekonomicznego związanego z ogrzewaniem mieszkania. Najlepszą opcją byłoby mieszkanie lub dom z oknami zorientowanymi w czterech kierunkach, jednak zwykle mamy do czynienia z ekspozycją dwustronną.
W tym kontekście warto wziąć pod uwagę tryb życia jaki prowadzimy. Mieszkania południowe zazwyczaj są droższe od północnych. Jeżeli ze względu na praktykowany styl życia większość dnia funkcjonujemy poza domem, może nie ma potrzeby wydawać więcej na mieszkanie, które jest bardziej doświetlone w czasie, kiedy i tak nie możemy z tego skorzystać.
Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Kuchnia
Wilgoć i podwyższona temperatura wynikająca z przyrządzania posiłków tworzą w kuchni specyficzny mikroklimat i nierzadko sprawiają, że w pomieszczeniu jest duszno. Jeżeli dodatkowo promienie słoneczne nagrzeją w ciągu dnia wnętrze, w kuchni trudno funkcjonować, dlatego jeżeli lubimy gotować, na kuchnię powinniśmy wybrać np. stronę wschodnią, która nie nagrzeje się w ciągu dnia tak bardzo, jak kuchnia od strony południowej.
Salon
W przypadku salonu, w którym spędzamy większość czasu najlepiej sprawdzi się południowa i zachodnia ekspozycja okien. Wnętrze będzie dostatecznie oświetlone właściwie przez cały dzień. Jesienią i zimą przez okna wychodzące na południe dodatkowo dogrzejemy mieszkanie. Kierunek południowy jest dobrym wyborem również ze względu na szybkie zapadanie zmroku o tych porach roku. Salon zlokalizowany od południa nigdy nie będzie tak ponury jak ten od strony północnej.
Ci, który lubią spędzać popołudnia przed telewizorem, powinni mieć na względzie fakt, iż popołudniowe słońce może utrudniać im relaks przed TV. Dlatego okna wychodzące na zachód warto przysłonić roletami.
Sypialnia
Wybór miejsca na sypialnię powinien być podyktowany stylem życia jaki prowadzimy. Ranne ptaszki, które wstają wraz z budzącym się do życia dniem mogą urządzić sypialnię od wschodu. Wpadające do wnętrza promienie słoneczne będą dodatkowym czynnikiem motywującym do wstania z łóżka. Wszelkie sowy, nocne marki, osoby, które pracują do późna lub takie, które lubią poleniuchować w łóżku powinny natomiast unikać sypialni zlokalizowanej właśnie od wschodu. Zdecydowanie lepiej będą się czuły, gdy na miejsce nocnego wypoczynku zarezerwują sobie pokój od strony północnej, zachodniej lub południowej. Pamiętać jednak należy, że sypialnia od strony północnej zawsze będzie ciemna. Pod względem dostępu światła lepszą opcją będzie kierunek zachodni. Jest to jednak strona narażona na większą ekspozycję promieni słonecznych w godzinach popołudniowych i wieczornych, co oznacza, że przed snem w sypialni może być gorąco. Najlepszym pokojem na sypialnię będzie ten z ekspozycją okien od południa.
Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy, podobnie jak salon dobrze jest urządzić po stronie południowej. Duża ilość naturalnego światła będzie sprzymierzeńcem podczas zabawy w przypadku młodszych dzieci, jak również podczas odrabiania lekcji w przypadku tych nieco starszych. Jeżeli w domu są małe dzieci, które w ciągu dnia mają drzemkę, warto pomyśleć o przysłonięciu okien, by wpadające do pokoju promienie słoneczne nie przeszkadzały im w wypoczynku.
Inne pomieszczenia
A gdzie umieścić gabinet, garderobę, pomieszczenie gospodarcze, łazienkę czy spiżarnię? Każde z tych pomieszczeń można urządzić od strony północnej. Ograniczony dostęp światła dziennego w pierwszym z pomieszczeń lub całkowity jego brak w przypadku pozostałych wcale nie utrudni komfortowego korzystania z wnętrz. Intensywne światło słoneczne wcale nie sprzyja pracy przy komputerze. Poza tym przeglądając dokumenty, czytając czy korzystając z komputera zwykle wspieramy się światłem sztucznym. Wnętrza od strony północnej zwykle też są chłodniejsze od pozostałych pomieszczeń w domu. Jeżeli metraż mieszkania nie pozwala stworzyć dodatkowych pomieszczeń np. wspomnianego gabinetu, garderoby czy spiżarni, w pokoju od strony północnej można zorganizować np. sypialnię, w której, z racji przeznaczenia – śpimy, a więc nie potrzebujemy tyle światła dziennego co np. w salonie.
Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania. Wśród kluczowych należy wymienić m. in. cenę, lokalizację mieszkania, kondygnację, liczbę pomieszczeń oraz ich rozkład. Z powyższego wiemy, że również usytuowanie mieszkania względem stron świata ma wpływ na jego cenę, jak i nasze codzienne funkcjonowanie.
źródło zdjęć: rau-architekci.pl, fundacjaenergia.pl, wikam.com.pl, dekoracjewnetrz24.pl, urzadzamy.pl
Widywał już tak ponure mieszkania w zaciemnionych miejscach że aż mi żal ich mieszkańców. Najważniejsze jest światło słoneczne !